Poprzednia

ⓘ Wojewodowie II Rzeczypospolitej




Wojewodowie II Rzeczypospolitej
                                     

ⓘ Wojewodowie II Rzeczypospolitej

  • Stefan Bądzyński 1 lutego 1920 – 18 października 1920
  • Marian Rembowski 12 sierpnia 1924 – 24 listopada 1927
  • Stefan Kirtiklis 17 lipca 1936 – 9 września 1937
  • Stanisław Michałowski 8 marca 1934 – 29 września 1934 p.o.
  • Henryk Ostaszewski 9 listopada 1937 – 10 września 1939 do 22 grudnia 1937 p.o.
  • Stefan Pasławski 29 września 1934 – 14 lipca 1936
  • Stefan Popielawski 3 listopada 1920 – 12 lipca 1924
  • Marian Zyndram-Kościałkowski lipiec 1930 – 8 marca 1934
  • Karol Kirst 24 listopada 1927 – 10 lipca 1930
                                     

1. Kieleckie

  • Stanisław Franciszek Pękosławski 19 listopada 1919 – 31 maja 1923
  • Adam Kroebl 20 sierpnia 1927 – 20 października 1927 p.o.
  • Stanisław Jarecki 17 maja 1934 – 9 lipca 1934 p.o.
  • Ignacy Manteuffel 24 maja 1924 – 17 sierpnia 1927
  • Władysław Dziadosz 9 lipca 1934 – wrzesień 1939
  • Jerzy Paciorkowski 18 lutego 1930 – 15 maja 1934
  • Władysław Korsak 21 października 1927 – 28 lutego 1930
  • Adam Kroebl 1 lipca 1923 – 31 sierpnia 1923 p.o.
  • Mieczysław Bilski 1 września 1923 – 6 maja 1924
                                     

2. Krakowskie

  • Michał Gnoiński 22 kwietnia 1936 – 8 września 1937
  • Władysław Raczkiewicz 10 sierpnia 1935 – 13 października 1935
  • Władysław Kowalikowski 8 marca 1924 – 7 czerwca 1926 p.o. wojewody od 16 listopada 1923
  • Ludwik Darowski 1 lipca 1926 – 31 grudnia 1928
  • Kazimierz Świtalski 3 grudnia 1935 – 20 kwietnia 1936
  • Mikołaj Kwaśniewski 1 stycznia 1929 – 25 czerwca 1935
  • Kazimierz Gałecki 1 września 1921 – 19 grudnia 1923
  • Józef Tymiński 9 września 1937 – 17 września 1939
                                     

3. Łódzkie

  • Paweł Garapich 1 marca 1922 – 14 lutego 1923 p.o.
  • Paweł Garapich 12 sierpnia 1924 – 30 grudnia 1924
  • Antoni Kamieński 19 listopada 1919 – 1 marca 1922
  • Władysław Jaszczołt lipiec 1926 – 31 stycznia 1933
  • Marian Rembowski 9 marca 1923 – 12 sierpnia 1924
  • Ludwik Darowski 1925 – 22 czerwca 1926
  • Henryk Józewski 13 kwietnia 1938 – 6 września 1939
  • Aleksander Hauke-Nowak 31 stycznia 1933 – 13 kwietnia 1938
  • Jan Ossoliński czerwiec 1926 – lipiec 1926 p.o.
                                     

4. Lubelskie

  • Jerzy Albin de Tramecourt 8 września 1937 – 17 września 1939
  • Bolesław Świdziński 29 września 1930 – 30 stycznia 1933 p.o. do 1 kwietnia 1932
  • Stanisław Moskalewski 17 listopada 1919 – 25 października 1926
  • Antoni Remiszewski 3 listopada 1926 – 29 września 1930
  • Józef Rożniecki 31 stycznia 1933 – 8 września 1937
                                     

5. Lwowskie

  • Władysław Belina-Prażmowski 31 stycznia 1933 – 14 kwietnia 1937
  • Alfred Biłyk 16 kwietnia 1937 – 17 września 1939
  • Wojciech Agenor Gołuchowski 9 lipca 1928 – 29 sierpnia 1930
  • Józef Rożniecki 22 lipca 1931 – 30 stycznia 1933
  • Piotr Dunin-Borkowski 28 lipca 1927 – 30 kwietnia 1928
  • Paweł Garapich 30 grudnia 1924 – 28 lipca 1927
  • Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski 29 sierpnia 1930 – 6 lipca 1931
  • Kazimierz Grabowski 23 kwietnia 1921 urząd objął 1 września 1921 – 30 czerwca 1924
  • Stanisław Zimny 10 marca 1924 – 4 grudnia 1924 p.o. do 30 czerwca 1924
                                     

6. Nowogródzkie

  • Stefan Świderski 8 września 1932 – 2 grudnia 1935 p.o. do 1933
  • Czesław Krupski czerwiec 1921 – 17 października 1921
  • Adam Korwin-Sokołowski 17 grudnia 1935 – 17 września 1939
  • Marian Żegota-Januszajtis 29 sierpnia 1924 – 24 sierpnia 1926
  • Zygmunt Beczkowicz 24 września 1926 – 20 czerwca 1931
  • Wacław Kostek-Biernacki 1 lipca 1931 – 8 września 1932
  • Władysław Raczkiewicz 10 października 1921 – 29 sierpnia 1924
                                     

7. Poleskie

  • Kazimierz Młodzianowski 4 października 1924 – 5 maja 1926
  • Stanisław Downarowicz 18 maja 1922 – 2 października 1924
  • Jan Krahelski 23 grudnia 1926 – 8 września 1932 p.o. od 14 lipca 1926
  • Walery Roman 14 marca 1921 – 3 maja 1922
  • Jerzy Albin de Tramecourt p.o. za Wacław Kostek-Biernacki17 lutego 1937 – 7 września 1937
  • Wacław Kostek-Biernacki 8 września 1932 – 2 września 1939
                                     

8. Pomorskie

  • Wiktor Lamot 28 lipca 1928 – 18 listopada 1931 p.o. do 12 lipca 1929
  • Jan Brejski 27 lipca 1920 – 16 maja 1924
  • Stefan Łaszewski 15 października 1919 – 21 lipca 1920
  • Stanisław Wachowiak 22 maja 1924 – 12 października 1926
  • Kazimierz Młodzianowski 12 października 1926 – 4 lipca 1928
  • Mieczysław Seydlitz 16 lipca 1928 – 28 lipca 1928 p.o.
  • Stefan Kirtiklis 18 listopada 1931 – 16 lipca 1936
  • Władysław Raczkiewicz 17 lipca 1936 – 5 września 1939
                                     

9. Poznańskie

  • Artur Maruszewski 29 października 1935 – 19 maja 1939
  • Stanisław Kaucki 1 sierpnia 1934 – 15 stycznia 1935 p.o.
  • Ludwik Bociański 19 maja 1939 – 12 września 1939
  • Adolf Bniński 10 stycznia 1923 – 9 maja 1928
  • Tadeusz Walicki 19 września 1935 – 29 października 1935 p.o.
  • Mikołaj Kwaśniewski 26 czerwca 1935 – 13 września 1935
  • Witold Celichowski 16 października 1919 – 2 stycznia 1923
  • Piotr Dunin-Borkowski 9 maja 1928 – 11 października 1929
  • Roger Adam Raczyński 11 października 1929 – 31 lipca 1934
  • Artur Maruszewski 16 stycznia 1935 – 23 czerwca 1935
                                     

10. Śląskie

  • Tadeusz Koncki 15 października 1923 – 2 maja 1924 p.o. za Schultisa do 3 marca 1924
  • Mieczysław Bilski 6 maja 1924 – 3 września 1926
  • Antoni Schultis 1 lutego 1923 – 3 marca 1924
  • Józef Rymer 16 czerwca 1922 – 5 grudnia 1922
  • Michał Grażyński 6 września 1926 – 5 września 1939
  • Zygmunt Żurawski 15 grudnia 1922 – 1 lutego 1923 p.o.
                                     

11. Stanisławowskie

  • Edmund Jurystowski 21 października 1921 – 18 sierpnia 1925
  • Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski 30 października 1928 – 29 sierpnia 1930
  • Mieczysław Starzyński 11 lutego 1936 – 22 czerwca 1936 p.o.
  • Aleksander Morawski 28 października 1927 – 30 października 1928
  • Zygmunt Jagodziński 3 września 1930 – 1 lutego 1936 p.o. do 2 lutego 1931
  • Władysław Korsak 18 grudnia 1926 – 12 września 1927
  • Stefan Pasławski 14 lipca 1936 – 20 stycznia 1939
  • Aleksander Des Loges 18 sierpnia 1925 – 25 października 1926
  • Stanisław Jarecki 20 stycznia 1939 – 18 września 1939
  • Jan Sawicki 23 czerwca 1936 – lipiec 1936 p.o
                                     

12. Tarnopolskie

  • Tomasz Malicki 16 kwietnia 1937 – 17 września 1939
  • Artur Maruszewski 21 października 1933 – 15 stycznia 1935 p.o. do 6 marca 1934
  • Karol Olpiński 23 kwietnia 1921 urząd objął 1 września 1921 – 23 stycznia 1923
  • Mikołaj Kwaśniewski 16 lutego 1927 – 28 listopada 1928 p.o. do 28 grudnia 1927
  • Alfred Biłyk 15 lipca 1936 – 16 kwietnia 1937
  • Lucjan Zawistowski 24 lutego 1923 – 16 lutego 1927
  • Kazimierz Gintowt-Dziewiałtowski 19 stycznia 1935 – 15 lipca 1936 p.o.
  • Kazimierz Moszyński 28 listopada 1928 – 10 października 1933
                                     

13. Warszawskie

  • Stanisław Twardo 28 listopada 1927 – 3 lipca 1934
  • Władysław Sołtan 19 listopada 1919 – 19 grudnia 1923, 22 marca 1924 – 24 listopada 1927
  • Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski 3 lipca 1934 – 5 lutego 1938
  • Jerzy Paciorkowski 22 stycznia 1938 – Wrzesień 1939 p.o. do 5 lutego 1938
                                     

14. Miasto Stołeczne Warszawa Komisariat Rządu

  • Władysław Jaroszewicz 28 sierpnia 1930 – 5 września 1939
  • Władysław Jaroszewicz 12 października 1926 – 3 stycznia 1930
  • Henryk Kawecki 21 stycznia 1930 – 28 sierpnia 1930
                                     

15. Wileńskie

6 kwietnia 1922 – 22 grudnia 1925 – jako ziemia wileńska – od 22 grudnia 1925 – województwo wileńskie

Delegaci Rządu

  • Władysław Raczkiewicz 29 sierpnia 1924 – 14 czerwca 1925
  • Władysław Sołtan 4 lutego 1922 – 6 kwietnia 1922
  • Walery Roman 6 kwietnia 1922 – 29 sierpnia 1924
  • Olgierd Malinowski 22 grudnia 1925 – 25 maja 1926 p.o.

Wojewodowie

  • Marian Styczniakowski 27 stycznia 1933 – 16 lutego 1933 p.o.
  • Ludwik Bociański 4 grudnia 1935 – 19 maja 1939
  • Artur Maruszewski 19 maja 1939 – 18 września 1939
  • Zygmunt Beczkowicz 20 czerwca 1931 – 27 stycznia 1933
  • Władysław Raczkiewicz 18 maja 1926 – 20 czerwca 1931
  • Władysław Jaszczołt 16 lutego 1933 – 13 października 1935
  • Stefan Kirtiklis 20 grudnia 1930 – 20 czerwca 1931
  • Marian Styczniakowski 14 października 1935 – 4 grudnia 1935 p.o.
                                     

16. Wołyńskie

  • Mieczysław Mickiewicz 22 lutego 1922 – 1 lutego 1923
  • Jan Krzakowski 14 marca 1921 – 7 lipca 1921
  • Henryk Józewski 9 lipca 1928 – 29 grudnia 1929
  • Stanisław Srokowski 1 lutego 1923 – 29 sierpnia 1924
  • Bolesław Olszewski 29 sierpnia 1924 – 4 lutego 1925
  • Henryk Józewski 5 czerwca 1930 – 13 kwietnia 1938
  • Tadeusz Dworakowski 10 października 1921 – 15 marca 1922 p.o.
  • Stanisław Downarowicz 13 sierpnia 1921 – 19 września 1921
  • Józef Śleszyński 13 stycznia 1930 – 5 czerwca 1930 p.o.
  • Władysław Mech 28 sierpnia 1926 – 9 lipca 1928
  • Aleksander Hauke-Nowak 13 kwietnia 1938 – wrzesień 1939
  • Aleksander Dębski 4 lutego 1925 – 28 sierpnia 1926
  • Tadeusz Łada 7 lipca 1921 – 12 sierpnia 1921 p.o.