Poprzednia

ⓘ Struktura i działacze Prawa i Sprawiedliwości




Struktura i działacze Prawa i Sprawiedliwości
                                     

ⓘ Struktura i działacze Prawa i Sprawiedliwości

Struktura i działacze polskiej partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość.

Struktura PiS nie odbiega znacząco od innych polskich partii politycznych. W skład władz krajowych partii wchodzą 4 organy: Prezydium partii, Rada Polityczna, Komitet Polityczny oraz Komitet Wykonawczy.

Organizacją młodzieżową partii jest Forum Młodych PiS.

                                     

1. Warunki przyjęcia do Prawa i Sprawiedliwości

Zgodnie ze statutem członkiem PiS może być każda osoba, która posiada obywatelstwo polskie, ukończyła 18 lat, akceptuje zasady ideowe oraz program PiS, zobowiązuje się do przestrzegania statutu i uchwał władz PiS, a także korzysta w pełni z praw publicznych.

                                     

2. Władze Prawa i Sprawiedliwości

Komisja Etyki

  • Andrzej Adamczyk
  • Zdzisław Pupa
  • Stanisław Karczewski
  • Marek Ast
  • Ewa Tomaszewska
  • Elżbieta Witek – przewodnicząca

Prezesi Prawa i Sprawiedliwości

  • Lech Kaczyński – od 29 maja 2001 do 18 stycznia 2003
  • Jarosław Kaczyński – od 18 stycznia 2003

Honorowy prezes PiS

  • Lech Kaczyński – od 18 stycznia 2003 do 3 czerwca 2006 zrezygnował po wyborze na prezydenta RP

Przewodniczący Zarządu Głównego PiS

  • Jarosław Kaczyński – od 29 maja 2001 do 8 lipca 2006

Sekretarze generalni PiS

  • Joachim Brudziński – od 8 lipca 2006 do 12 stycznia 2008
  • Jarosław Zieliński – od 12 stycznia 2008 do 10 października 2009

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS

  • Joachim Brudziński – od 10 października 2009 do 11 stycznia 2018
  • Krzysztof Sobolewski – od 27 stycznia 2018
                                     

2.1. Władze Prawa i Sprawiedliwości Komitet Polityczny PiS

Prezes:

  • Jarosław Kaczyński

Wiceprezesi:

  • Antoni Macierewicz
  • Mariusz Błaszczak
  • Joachim Brudziński
  • Beata Szydło
  • Adam Lipiński
  • Mariusz Kamiński

Skarbnik:

  • Teresa Schubert

Rzecznik dyscypliny partyjnej:

  • Karol Karski

Rzecznik prasowy:

  • Anita Czerwińska

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego:

  • Krzysztof Sobolewski

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego:

  • Ryszard Terlecki

Pozostali członkowie:

  • Beata Mazurek
  • Stanisław Ożóg
  • Stanisław Karczewski
  • Piotr Gliński
  • Marek Gróbarczyk
  • Krzysztof Tchórzewski
  • Elżbieta Rafalska
  • Krzysztof Jurgiel
  • Tomasz Poręba
  • Henryk Kowalczyk
  • Ryszard Czarnecki
  • Marek Suski
  • Wojciech Szarama
  • Zbigniew Kuźmiuk
  • Mateusz Morawiecki
  • Krzysztof Michałkiewicz
  • Jarosław Zieliński
  • Maria Koc
  • Wiesław Janczyk
  • Marek Kuchciński
  • Elżbieta Witek

Prezes i wiceprezesi partii tworzą prezydium.



                                     

2.2. Władze Prawa i Sprawiedliwości Prezesi Prawa i Sprawiedliwości

  • Lech Kaczyński – od 29 maja 2001 do 18 stycznia 2003
  • Jarosław Kaczyński – od 18 stycznia 2003
                                     

2.3. Władze Prawa i Sprawiedliwości Honorowy prezes PiS

  • Lech Kaczyński – od 18 stycznia 2003 do 3 czerwca 2006 zrezygnował po wyborze na prezydenta RP
                                     

2.4. Władze Prawa i Sprawiedliwości Wiceprezesi PiS

Byli:

  • Marek Kuchciński – od 12 stycznia 2008 do 24 lipca 2010
  • Paweł Zalewski – od 11 maja 2007 do 5 lipca 2007 i od 5 października 2007 do 5 listopada 2007
  • Aleksandra Natalli-Świat – od 12 stycznia 2008 do 10 kwietnia 2010
  • Zbigniew Ziobro – od 12 stycznia 2008 do 4 listopada 2011
  • Kazimierz Michał Ujazdowski – od 2 czerwca 2002 do 5 listopada 2007
  • Ludwik Dorn – od 29 maja 2001 do 5 listopada 2007
  • Przemysław Gosiewski – od 9 stycznia 2010 do 10 kwietnia 2010
  • Marek Jurek – od 2 czerwca 2002 do 14 kwietnia 2007

Aktualni:

  • Antoni Macierewicz – od 23 listopada 2013
  • Beata Szydło – od 24 lipca 2010
  • Adam Lipiński – od 29 maja 2001
  • Mariusz Błaszczak – od 11 września 2016
  • Joachim Brudziński – od 11 września 2016
  • Mariusz Kamiński – od 26 listopada 2011


                                     

2.5. Władze Prawa i Sprawiedliwości Przewodniczący Zarządu Głównego PiS

  • Jarosław Kaczyński – od 29 maja 2001 do 8 lipca 2006
                                     

2.6. Władze Prawa i Sprawiedliwości Sekretarze generalni PiS

  • Joachim Brudziński – od 8 lipca 2006 do 12 stycznia 2008
  • Jarosław Zieliński – od 12 stycznia 2008 do 10 października 2009
                                     

2.7. Władze Prawa i Sprawiedliwości Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS

  • Joachim Brudziński – od 10 października 2009 do 11 stycznia 2018
  • Krzysztof Sobolewski – od 27 stycznia 2018
                                     

2.8. Władze Prawa i Sprawiedliwości Skarbnicy PiS

  • Stanisław Kostrzewski – od 29 maja 2001 do 25 lutego 2006
  • Teresa Kostrzewska-Gorczyca – od 25 lutego 2006 do 10 października 2009
  • Stanisław Kostrzewski – od 10 października 2009 do 13 września 2014
  • Teresa Schubert – od 11 września 2016
  • Beata Szydło – od 13 września 2014 do 11 września 2016
                                     

2.9. Władze Prawa i Sprawiedliwości Klub Parlamentarny PiS

Przewodniczący:

  • Przemysław Gosiewski – od 13 listopada 2007 do 6 stycznia 2010
  • Marek Kuchciński p.o. – od 10 kwietnia 2010 do 3 sierpnia 2010
  • Mariusz Błaszczak – od 3 sierpnia 2010 do 11 listopada 2015
  • Ryszard Terlecki – od 12 listopada 2015
  • Jarosław Kaczyński – od 5 października 2001 do 19 grudnia 2002
  • Ludwik Dorn – od 19 grudnia 2002 do 3 listopada 2005
  • Przemysław Gosiewski – od 3 listopada 2005 do 19 lipca 2006
  • Kazimierz Marcinkiewicz – od 5 lipca 2001 do 5 października 2001
  • Marek Kuchciński – od 19 lipca 2006 do 13 listopada 2007
  • Grażyna Gęsicka – od 6 stycznia 2010 do 10 kwietnia 2010

Aktualni wiceprzewodniczący:

  • Mariusz Błaszczak
  • Lech Kołakowski
  • Marek Suski
  • Marek Martynowski
  • Marek Kuchciński
  • Edward Siarka Solidarna Polska
  • Michał Wypij Porozumienie
  • Waldemar Andzel
  • Wojciech Szarama

Aktualny sekretarz:

  • Barbara Bartuś


                                     

3. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani

Posłowie na Sejm VIII kadencji

Inni posłowie PiS w Sejmie VIII kadencji:

Z listy PiS został wybrany także Jan Klawiter Prawica Rzeczypospolitej, który nie wszedł w skład klubu parlamentarnego.

Senatorowie VII kadencji

senator, okręg wyborczy

Inni senatorowie wybrani z ramienia PiS do Senatu VII kadencji:

Posłowie na Sejm V kadencji

Stan na koniec kadencji:

poseł, liczba głosów

Inni posłowie PiS w Sejmie V kadencji:

Senatorowie V kadencji

senator komitet wyborczy, okręg wyborczy, liczba głosów

                                     

3.1. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Posłowie do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

Z list PiS zostali wybrani także eurodeputowani Solidarnej Polski Patryk Jaki i Beata Kempa oraz Porozumienia Adam Bielan. Wszyscy posłowie wybrani z list PiS należą w Parlamencie Europejskim IX kadencji do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

                                     

3.2. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Posłowie na Sejm VIII kadencji

Inni posłowie PiS w Sejmie VIII kadencji:

Z listy PiS został wybrany także Jan Klawiter Prawica Rzeczypospolitej, który nie wszedł w skład klubu parlamentarnego.

                                     

3.3. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Posłowie do Parlamentu Europejskiego VII kadencji

Inni eurodeputowani PiS VII kadencji:

Wszyscy posłowie PiS należeli w Parlamencie Europejskim VII kadencji do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

                                     

3.4. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Senatorowie VII kadencji

senator, okręg wyborczy

Inni senatorowie wybrani z ramienia PiS do Senatu VII kadencji:

                                     

3.5. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Posłowie do Parlamentu Europejskiego VI kadencji

poseł, okręg wyborczy, liczba głosów

Inni eurodeputowani PiS VI kadencji:

Wszyscy posłowie PiS oprócz Urszuli Krupy należeli w Parlamencie Europejskim VI kadencji do Unii na rzecz Europy Narodów.

                                     

3.6. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Posłowie na Sejm V kadencji

Stan na koniec kadencji:

poseł, liczba głosów

Inni posłowie PiS w Sejmie V kadencji:

                                     

3.7. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Posłowie na Sejm IV kadencji

Stan na koniec kadencji:

poseł, okręg wyborczy, liczba głosów

Inni posłowie klubu PiS w Sejmie IV kadencji:

poseł, okręg wyborczy, liczba głosów, przynależność na końcu kadencji

                                     

3.8. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Senatorowie V kadencji

senator komitet wyborczy, okręg wyborczy, liczba głosów

                                     

3.9. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Posłowie na Sejm III kadencji

Posłowie tworzący Klub Parlamentarny "Prawo i Sprawiedliwość” od 7 lipca do 18 października 2001:

poseł przynależność partyjna, okręg wyborczy, liczba głosów

Posłowie klubu AWS, będący członkami Zespołu Parlamentarnego Przymierze Prawicy, którzy nie weszli w skład Klubu Parlamentarnego PiS:

poseł, okręg wyborczy, liczba głosów

                                     

3.10. Posłowie, senatorowie i eurodeputowani Senatorowie IV kadencji

Senatorowie klubu AWS, kandydujący w 2001 z listy Blok Senat 2001, z rekomendacji PiS:

senator, okręg wyborczy, liczba głosów

Senator klubu AWS, kandydujący w 2001 z listy PiS do Sejmu:

senator, okręg wyborczy, liczba głosów