Poprzednia

ⓘ Dariusz Odija




                                     

ⓘ Dariusz Odija

Dariusz Odija – polski aktor teatralny, filmowy, dubbingowy i telewizyjny, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny oraz lektor.

Ukończył w 1983 roku warszawską PWST. Obecnie gra w Teatrze Rampa. Wcześniej prowadził listę przebojów 30 Ton w TVP2. Był także głosem programu "Jazda kulturalna” w TVP2 między 2000 a 2004 rokiem. W latach 1996–2009 był lektorem zapowiadający programy w HBO.

                                     

1. Filmografia

  • 2006: Kryminalni – Damian Auguścik odc. 46
  • 1992: Żegnaj Rockefeller − urzędnik odc. 3
  • 1995: Młode wilki – "Czarny” głos
  • 1991: Panny i wdowy odc. 2
  • 1999–2006: Na dobre i na złe – Bolecki, ojciec Łukasza odc. 38
  • 1990: Superwizja – agent Super Wizji
  • 1992: Tajna misja – policjant
  • 2008: Pitbull – klient odc. 23
  • 1995: Cyrkowa Pułapka – Bromke
  • 2004: Dziupla Cezara – komisarz Borek odc. 6
  • 1993: Tajemnica trzynastego wagonu – Stary Skaut
  • 2002–2003: Psie serce – jeden z psów głos, odc. 15
  • 1997–2006: Klan – Mścisław Kozub, dyrektor LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Tetmajera
  • 1992: Psy – Zenon Słaby
  • 2008: Barwy szczęścia – lekarz odc.123–124
  • 2006: Pogoda na piątek – Włodzimierz Podolak
  • 2009: Na Wspólnej – dziekan odc. 1062–1063, 1071, 1087
  • 1998–2003: Miodowe lata – Franz odc. 95
  • 1986: Zmiennicy – Skoczylas odc. 4
  • 2009: Ojciec Mateusz – patolog odc. 25
  • 1992: Wiatr ze wschodu – członek bandy napadającej na hotel
  • 2005: Spadek
  • 1997: Młode wilki 1/2 – "Czarny” głos
                                     

2. Dubbing

  • komentator odc. 15,
  • dr Buldogul odc. 19,
  • prezydent USA odc. 16, 31,
  • Frankenstein odc. 15,
  • 2018–nadal: Ulica Dalmatyńczyków 101 – Doug
  • Terry Mason odc. 20
  • 2016–nadal: Rick i Morty pierwsza wersja dubbingowa –
  • 2015–2019: Królik Bugs: serial twórców Zwariowanych melodii – Kurak Leghorn
  • Trey odc. 28, 39
  • Biały Rycerz,
  • 2014: Po drugiej stronie muru – Bestiusz
  • 2011: Wiedźmin 2 – król Henselt
  • 2011: MotorStorm
  • 2015: Heroes of the Storm – Malfurion Stormrage
  • 2012–2014: The Looney Tunes Show – Kurak Leghorn
  • 2013: Wojownicze Żółwie Ninja – Shredder / Oroku Saki
  • 2012: Risen 2: Mroczne wody
  • 2015: Wiedźmin 3: Dziki Gon – Gaunter o’Dim
  • 2011: Generator Rex –
  • 2011: Sezon na misia 3 – Ian
  • 2006: Yin Yang Yo! – Mikołaj
  • 2007: Dr Who: Poszukiwanie nieskończoności – Baltazar
  • 2006: Kapitan Flamingo –
  • 2008: Cziłała z Beverly Hills – Vasque
  • pan Baxter odc. 30a,
  • 2007: Ben 10: Tajemnica Omnitrixa – Inferno
  • 2009: Dragon Age: Początek – Oghren
  • 2007: Fineasz i Ferb – Major Monogram
  • 2010: Biała i Strzała podbijają kosmos
  • 2007: Ben 10: Wyścig z czasem – Inferno
  • 2006: Ruby Gloom – Pan Biały
  • 2006: Power Rangers: Mistyczna moc – Daggeron
  • 2006: Brzydkie kaczątko i ja
  • prawnik odc. 29b,
  • 2009: Transformers: Zemsta upadłych – Optimus Prime
  • tata Rutgera,
  • 2007: Przygody Sary Jane – Graske
  • 2010: Dragon Age: Początek – Przebudzenie – Oghren
  • tata Sanjaya,
  • 2010: Podróże Guliwera – Kapitan Blefuscan
  • fryzjer
  • 2010: Ja w kapeli – Ernesto Silniesto odc. 2, 14
  • 2006: H2O – wystarczy kropla – Don Sertori odc. 1–39, 53–55
  • 2008: Niezwykła piątka na tropie – Ed Gamtiban
  • Sul odc. 14, 19-20,
  • Komentator pokazów odc. 16,
  • Jeden ze Stwórców odc. 22
  • 2006: ŌBAN Star Racers –
  • Kross odc. 14, 16–21, 23–24,
  • Prezydent odc. 18,
  • Lektor tytułu odcinka odc. 17,
  • Agent Pratt odc. 4,
  • Najwyższy odc. 1, 23,
  • Attuma odc. 20
  • 2006: Fantastyczna Czwórka –
  • 2006: Galactik Football –
  • Sinedd odc. 11–26, 53–78,
  • Madox odc. 11–32
  • D’Jado,
  • kapitan Holswade odc. 1, 10, 21,
  • Milt Morrison odc. 24,
  • 2006: Monster Warriors –
  • pan Plant odc. 25-26
  • Charlie odc. 12,
  • funkcjonariusz SWAT #2 odc. 3,
  • Ed – kierowca pociągu 61 odc. 5,
  • Orange Head,
  • 2005: Power Rangers S.P.D. –
  • 2005: Amerykański smok Jake Long – Czarny Smok
  • Blue Head,
  • Różne głosy
  • Drągal odc. 9, 25,
  • Ochroniarz w hotelu odc. 7,
  • 2005–2008: Ben 10 –
  • Hoverboard odc. 5,
  • Jeden z więźniów odc. 37,
  • Diamentogłowy odc. 13,
  • Inferno,
  • Gaterboy odc. 45
  • Ratownik odc. 11,
  • 2005: Transformerzy: Cybertron – Optimus Prime
  • Tilian odc. 27–28, 31–32, 35
  • 2005: Zathura – Kosmiczna przygoda – Robot
  • Alexander Paine oprócz odc. 38,
  • 2005: A.T.O.M. Alpha Teens On Machines –
  • 2004: Bracia koala – narrator
  • 2003: El Cid – legenda o mężnym rycerzu – Ordonez
  • 2003: Robin Hood: Legenda Sherwood – Mały John
  • Raphael,
  • 2004: Legenda telewizji
  • 2003–2005: Kaczor Dodgers
  • 2004: Clifford: Wielka przygoda
  • 2004: Świątynia pierwotnego zła – różne role
  • 2003: Wojownicze Żółwie Ninja –
  • Alternatywny Raphael odc. 73
  • 2003: Bionicle: Maska Światła – Toa Kopaka Nuva
  • 2004: Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster – Monsieur Oui odc. 59
  • Griddex odc. 71,
  • 2003: Transformerzy: Wojna o Energon – Optimus Prime
  • 2005: Barbie i magia pegaza – Olbrzym
  • 2004–2006: Liga Sprawiedliwych bez granic – Zielona Strzała oprócz odc. 30
  • 2005: Robotboy – Komentator walk robotów
  • 2002: Barbie jako Roszpunka –
  • Złotnik
  • 2003: O rety! Psoty Dudusia Wesołka – tata Ferdka
  • Hugo,
  • 2000–2003: X-Men: Ewolucja – Moloch
  • 1996: Byli sobie odkrywcy
  • 1999–2002: Chojrak – tchórzliwy pies – różne głosy
  • 1999: Toy Story 2 – Imperator Zurg
  • R.L. Stine,
  • 1995–1998: Timon i Pumba – Gwint odcinki 1–47
  • tata odc. 49
  • 1998–2001: Histeria – śpiew piosenki
  • 1999: Animaniacy: Życzenie Wakko – różne głosy
  • 1995–1998: Pinky i Mózg – Mózg
  • Anthony odc. 3,
  • 1999–2003: Nieustraszeni ratownicy
  • 2001–2003: Aparatka
  • 2001-2003: Siedzące kaczki
  • 1999–nadal: SpongeBob Kanciastoporty – Plankton
  • 2002: Słoń Benjamin
  • 2001–2004: Liga Sprawiedliwych – Hro Talak
  • 2002: Kim Kolwiek – Pilnik
  • 1998–1999: Tajne akta Psiej Agencji – VonRabi
  • 2000: Tweety – wielka podróż
  • 1996: Ucieczka
  • 2000: Nowe szaty króla
  • 1998: Papirus
  • 2002: Piotruś Pan: Wielki powrót – Edwart
  • 1997–1998: Dzielne żółwie: Następna mutacja – Dragon Lord
  • 2001–2003: Gadżet i Gadżetinis – Generał
  • 1998: Świąteczny bunt
  • 2002: Śnięty Mikołaj 2 – Śpioch
  • zabawkowa dynia odc. 1,
  • 2001–2004: Medabots – Squidguts
  • 1996: Kosmiczny mecz – jeden z kosmitów po transformacji
  • 1998–1999: Nowe przygody rodziny Addamsów – Large
  • pan Boyd odc. 11,
  • pan Dark odc. 4,
  • 1998: Dzielny pies Rusty – szeryf Wilson
  • 1998: Dziesięcioro przykazań – opowieści dla dzieci
  • 1995–1998: Gęsia skórka pierwsza wersja dubbingowa –
  • 2002: Planeta skarbów
  • 1996–1997: Prawdziwe przygody Jonny’ego Questa
  • 1997–2004: Johnny Bravo – jeden z zespołu hip-hopowego
  • 1997: Byli sobie odkrywcy pierwsza wersja dubbingowa – Wredniak
  • 1998: Przygody Kuby Guzika
  • 1999–2001: Batman przyszłości
  • właściciel przeklętego aparatu fotograficznego odc. 15,
  • 2002: Dzika rodzinka – Sloan
  • 1996–1999: Wojny potworów – Optimus Naczelny
  • 1998–1999: Srebrny Surfer – różne głosy
  • 1998: Książę Egiptu – Aaron
  • 1999: Babar – król słoni – śpiew piosenki
  • 1998–2004: Atomówki
  • 1996–2003: Laboratorium Dextera – Minotaur, który poprosił Walhalema o autograf epizod
  • 2000: Goofy w college’u
  • 1999: Muppety z kosmosu – Prentro
  • 1994–1998: Spider-Man druga wersja dubbingowa –
  • policjant przed kinem odc. 30,
  • pilot Kingpina odc. 31,
  • pilot helikoptera odc. 27,
  • Joseph "Robbie” Robertson,
  • członek ekspedycji odc. 47,
  • ochroniarz odc. 26,
  • pilot helikoptera odc. 33,
  • pilot oddziałów specjalnych#2 odc. 9,
  • 1995: Księżniczka Tenko
  • Gecko odc. 51,
  • 1995: Carrotblanca – Generał Pandemonium Yosemite Sam
  • Dormammu,
  • strażnik więzienny#1 odc. 50,
  • prezenter telewizyjny odc. 11,
  • policjant odc. 29,
  • policjant w szpitalu odc. 19,
  • prezenter telewizyjny odc. 58
  • 1995: Hutch Miodowe Serce
  • zaatakowany mężczyzna w parku odc. 45,
  • 1995: Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy
  • podwładny Silvermane’a odc. 25,
  • członek Centrum Ponownego Odrodzenia odc. 28,
  • żołnierz Kingpina#2 odc. 33,
  • wąsaty odkrywca Tablicy Czasu odc. 24,
  • prezenter telewizyjny odc. 9,
  • mężczyzna w zaułku odc. 52,
  • prezenter telewizyjny odc. 32,
  • strażnik banku odc. 32,
  • 1995–1997: Co za kreskówka!
  • 1995–1996: Maska – Serfer
  • ochroniarz w odlewni Willington odc. 30,
  • policjant odc. 24,
  • policjant ścigający zamaskowanych złodziei#1 odc. 19,
  • Gidgit odc. 30,
  • pilot modelu poszukującego odc. 35,
  • zbir Richarda Fiska odc. 33,
  • 1992: Piotruś w krainie czarów, czyli podróż fantastyczna – Księżycowy Drwal
  • Darwin odc. 41b,
  • wódz plemienia Catawanpus odc. 27c,
  • 1993: Uwolnić orkę − Randolph Johnson
  • 1991–1992: Eerie, Indiana
  • 1993–1998: Animaniacy – Mózg
  • 1994–1996: Fantastyczna Czwórka – Obserwator
  • 1993–1995: Dwa głupie psy – Duży pies
  • 1992–1997: Kot Ik! – Doc
  • 1993–1996: Nowe przygody Kapitana Planety
  • byk odc. 39c,
  • jeden z Kotfieldów odc. 62b,
  • wieśniak odc. 60a,
  • Yeti odc. 40c,
  • pies Bandzior odc. 64c,
  • 1994: Księżniczka łabędzi pierwsza wersja dubbingowa – Szybki
  • 1993: Huckleberry Finn
  • 1994–1996: Iron Man: Obrońca dobra
  • 1993–1994: Droopy, superdetektyw
  • 1994: Patrol Jin Jina – Skoczek
  • 1992: Teknoman – Saber / Cain Carter
  • głos w reklamie odc. 65a
  • olbrzym odc. 46b,
  • plażowicz odc. 32b,
  • 1994: Aladyn: Powrót Dżafara – Dżafar śpiew
  • 1992–1998: Batman
  • Odrażający John odc. 61a,
  • 1993: Holly-rockowa kołysanka
  • 1990–1993: Szczenięce lata Toma i Jerry’ego
  • narrator,
  • 1992: W 80 marzeń dookoła świata
  • czytający nagłówki gazet odc. 54b,
  • gąbka morska odc. 8,
  • 1989–1992: Chip i Dale: Brygada RR –
  • 1990: Piotruś Pan i piraci – Dzielna Pantera
  • jeden z dziennikarzy odc. 15,
  • niedźwiedź z zoo, w którym kradziono orzeszki ziemne odc. 18
  • jeden z nietoperzy wynajętych przez Spaślaka odc. 15,
  • 1990: Pinokio
  • potomek Iggy’ego Piaskowca z przyszłości,
  • 1987: Jetsonowie spotykają Flintstonów –
  • dinozaur-kosiarka
  • Iggy Piaskowiec,
  • 1988: Oliver i spółka – Landryn
  • 1988: Judy Jetson i rockersi
  • świniozaur,
  • 1988–1989: Nowy Show Misia Yogi – Ruby Roo
  • 1985–1988: M.A.S.K.
  • kapitan jachtu odc. 5,
  • 1981–1982: Heathcliff i Marmaduke
  • 1985–1988: Troskliwe misie – Dzielny Lew odc. 31–49
  • 1980: Mały rycerz El Cid
  • 1986: Amerykańska opowieść pierwsza wersja dubbingowa – wykonanie piosenek
  • 1986–1988: Dennis Rozrabiaka
  • 1985: 13 demonów Scooby Doo
  • 1979–1980: Scooby i Scrappy Doo druga wersja dubbingowa –
  • 1982: Tajemnica IZBY
  • profesor odc. 8
  • pan Husai odc. 7,
  • 1974: Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys – Chór
  • brązowowłosy muzyk odc. 4,
  • 1977: Przygody Kubusia Puchatka – Chór
  • Dick Van Dyke odc. 24
  • Ben Bing odc. 14,
  • 1972–1973: Nowy Scooby Doo –
  • Narrator,
  • 1971: Pomocy! To banda Kudłacza – Głup
  • Generał
  • 1969–1971: Dastardly i Muttley druga wersja dubbingowa –
  • 1968–1969: Odlotowe wyścigi –
  • Sierżant
  • Red Max,
  • 1966: Kubuś Puchatek i miododajne drzewo – Chór
  • 1960–1966: Flintstonowie trzecia wersja dubbingowa
  • 1968: Wiatrodzień Kubusia Puchatka – Chór
  • 1966: Człowiek zwany Flintstonem – Bobo
  • 1964: Miś Yogi: Jak się macie – Misia znacie? druga wersja dubbingowa
  • 1967: Asterix Gall – Abrarakurix