Poprzednia

ⓘ Matti Ahde




Matti Ahde
                                     

ⓘ Matti Ahde

Był członkiem Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. W latach 1970−1990 i 2003−2011 był deputowanym do Eduskunty i w okresie od 8 maja 1987 do 1 lutego 1989 przewodniczącym izby.

Od 19 lutego 1982 do 30 września 1983 był ministrem spraw wewnętrznych w trzecim rządzie premiera Sorsy, a następnie od 1 października 1983 do 30 kwietnia 1987 pierwszym ministrem środowiska w kolejnym gabinecie premiera Sorsy.

W 1990 rozpoczął pracę w Veikkaus i w 2001 zrezygnował z funkcji dyrektora.

Zmarł 20 grudnia 2019 w wyniku choroby nowotworowej rak trzustki w swoim domu w Helsinkach.