Poprzednia

ⓘ Lista członków Akademii Szwedzkiej




                                     

ⓘ Lista członków Akademii Szwedzkiej

  • Hans Forssell 1881-1901
  • Anders Johan von Höpken 1786-89
  • Birger Ekeberg 1945-68
  • Nils Philip Gyldenstolpe 1789-1810
  • Johan Olof Wallin 1810-39
  • Birger Wedberg 1931-45
  • Sture Petrén 1969-76
  • Eric M. Runesson 2018-
  • Carl Bildt 1901-31
  • Lotta Lotass 2009-2018
  • Anders Fryxell 1840-81
  • Sten Rudholm 1977-2008
                                     

1. Fotel 2

  • Carl Fredrik Scheffer 1786 nigdy nie zasiadł
  • Ingvar Andersson 1950-74
  • Carl Peter Hagberg 1821-41
  • Abraham Niclas Edelcrantz 1786-1821
  • Claes Annerstedt 1901-27
  • Christian Eric Fahlcrantz 1842-66
  • Gunnar Wennerberg 1866-1901
  • Torgny Segerstedt 1975-99
  • Martin Lamm 1928-50
  • Bo Ralph 1999-
                                     

2. Fotel 3

  • Olof Celsius 1786-94
  • Henrik Schück 1913-47
  • Carl Ivar Ståhle 1974-80
  • Hans Magnus Melin 1866-77
  • Henrik Samuel Nyberg 1948-74
  • Carl Gustaf Malmström 1878-1912
  • Albrecht Elof Ihre 1848-59 nigdy nie zasiadł
  • Johan Börjesson 1859-66
  • Sture Allén 1980- stały sekretarz w latach 1986-99
  • Carl Gustaf von Brinkman 1828-47
  • Johan Adam Tingstadius 1794-1827
                                     

3. Fotel 4

  • Lars Forssell 1971-2007
  • Ivar Afzelius 1907-21
  • Johan Henric Kellgren 1786-95
  • Tor Hedberg 1922-31
  • Johan Stenhammar 1797-99
  • Carl Adolph Agardh 1831-59
  • Claes Herman Rundgren 1887-1906
  • Anders Olsson 2008-
  • Fredrik Ferdinand Carlson 1859-87
  • Sigfrid Siwertz 1932-70
  • Claes Fleming 1799-1831
                                     

4. Fotel 5

  • Matthias von Hermansson 1786-89
  • Johan Erik Rydqvist 1849-77
  • Magnus Lehnberg 1789-1808
  • Henry Olsson 1952-85
  • Göran Malmqvist 1985-2019
  • Theodor Wisén 1878-92
  • Jacob Axelsson Lindblom 1809-19
  • Jöns Jacob Berzelius 1837-48
  • Axel Kock 1924-35
  • Carl von Rosenstein 1819-36
  • Bengt Hesselman 1935-52
  • Knut Fredrik Söderwall 1892-1924
                                     

5. Fotel 6

  • Johan Wingård 1786-1818
  • Fredrik August Dahlgren 1871-95
  • Tomas Riad 2011-
  • Anders Abraham Grafström 1839-70
  • Olle Hedberg 1957-74
  • Sten Selander 1953-57
  • Hans Hildebrand 1895-1913
  • Adolf Göran Mörner 1818-38
  • Sven Hedin 1913-52
  • Birgitta Trotzig 1993-2011
  • Per Olof Sundman 1975-92
                                     

6. Fotel 7

  • Wilhelm Erik Svedelius 1864-89
  • Hjalmar Gullberg 1940-61
  • Åsa Wikforss 2019-
  • Knut Ahnlund 1983-2012 nie brał udziału w pracach Akademii od 2005
  • Nils Fredrik Sander 1889-1900
  • Anders Carlsson af Kullberg 1817-51
  • Sara Danius 2013-2019
  • Karl Ragnar Gierow 1961-82 stały sekretarz w latach 1964-77
  • Albert Theodor Gellerstedt 1901-14
  • Carl August Hagberg 1851-64
  • Axel Gabriel Silverstolpe 1794-1816
  • Selma Lagerlöf 1914-40
  • Axel von Fersen 1786-94
                                     

7. Fotel 8

  • Östen Sjöstrand 1975-2006
  • Carl David af Wirsén 1879-1912 stały sekretarz od roku 1884
  • Carl Wilhelm Böttiger 1847-78
  • Johan Gabriel Oxenstierna 1786-1818
  • Verner von Heidenstam 1912-40
  • Jesper Svenbro 2006-
  • Pär Lagerkvist 1940-74
  • Esaias Tegnér 1818-46
                                     

8. Fotel 9

  • Gudmund Jöran Adlerbeth 1786-1818
  • Torgny Lindgren 1991-2017
  • Jayne Svenungsson 2017–2018
  • Ture Johannisson 1955-90
  • Einar Löfstedt 1942-55
  • Otto von Friesen 1929-42
  • Carl David Skogman 1847-56
  • Esaias Tegnér 1882-1928
  • Ellen Mattson 2019-
  • Henning Hamilton 1856-81 pełniący obowiązki stałego sekretarza od roku 1874; zrezygnował z członkostwa
  • Hans Järta 1819-47
                                     

9. Fotel 10

  • Anders af Botin 1786-90
  • Carl Fredrik af Wingård 1837-51
  • Harald Hjärne 1903-22
  • Henrik Reuterdahl 1852-70
  • Fredrik Böök 1922-61
  • Christoffer Bogislaus Zibet 1790-1809
  • Gustaf Lagerbielke 1809-37
  • Paul Genberg 1871-75
  • Peter Englund 2002- stały sekretarz w latach 2009-15
  • Carl Snoilsky 1876-1903
  • Erik Lönnroth 1962-2002
                                     

10. Fotel 11

  • Nils von Rosenstein 1786-1824 stały sekretarz od 1786
  • Lars Magnus Enberg 1824-65
  • Klas Östergren 2014-2018
  • Torsten Fogelqvist 1931-41
  • Eyvind Johnson 1957-76
  • Erik Axel Karlfeldt 1904-31 stały sekretarz w latach 1913-31
  • Mats Malm 2018-
  • Bror Emil Hildebrand 1866-84 pełniący obowiązki stałego sekretarza w latach 1881-83
  • Ulf Linde 1977-2013
  • Claes Theodor Odhner 1885-1904
  • Nils Ahnlund 1941-57
                                     

11. Fotel 12

  • Carl Gustaf Strandberg, 1869-1874 pełniący obowiązki stałego sekretarza w latach 1872-1874
  • Werner Aspenström 1981-97 nie brał udziału w pracach Akademii od 1989
  • Elis Schröderheim 1786-95
  • Bo Bergman 1925-67
  • Gustaf Fredrik Wirsén 1826-27
  • Bernhard von Beskow 1828-68 stały sekretarz w latach 1834
  • Adolf Erik Nordenskiöld 1893-1901
  • Adolf Noreen 1919-25
  • Gustaf Retzius 1901-19
  • Anders Anderson 1875-92
  • Per Wästberg 1997-
  • Sten Lindroth 1968-80
  • Isac Reinhold Blom 1797-1826
                                     

12. Fotel 13

  • Carl Anders Kullberg 1865-97
  • Gunnel Vallquist 1982-2016
  • Anders Österling 1919-81 stały sekretarz w latach 1941-64
  • Frans Michael Franzén 1808-47 stały sekretarz w latach 1824-34
  • Anne Swärd 2019-
  • Bernhard Elis Malmström 1849-65
  • Karl Alfred Melin 1898-1919
  • Gustaf Fredrik Gyllenborg 1786-1808
  • Sara Stridsberg 2016-2018
                                     

13. Fotel 14

  • Lars Gyllensten 1966-2006 stały sekretarz w latach 1977-86, nie brał udziału od roku 1989
  • Erik Gustaf Geijer 1824-47
  • Elias Fries 1847-78
  • Gustaf Mauritz Armfelt, 1786-1794 wykluczony, zob. miejsce 17
  • Per Hallström 1908-60 stały sekretarz w latach 1931-41
  • Ragnar Josephson 1960-66
  • Malte Ramel 1797-1824
  • Carl Rupert Nyblom 1879-1907
  • Kristina Lugn 2006-
                                     

14. Fotel 15

  • Carl Gustaf Nordin 1786-1812
  • Ludvig Manderström, 1852-1873 stały sekretarz w latach 1869-1872
  • Jila Mossaed 2018-
  • Johan David Valerius 1826-52
  • Harry Martinson 1949-78
  • Hans Larsson 1925-44
  • Kerstin Ekman 1978-2018
  • Gottfrid Billing 1900-25
  • Anton Niklas Sundberg 1874-1900
  • Elin Wägner 1944-49
  • Carl Birger Rutström 1812-26
                                     

15. Fotel 16

  • Carl Gustaf af Leopold 1786-1829
  • Kjell Espmark 1981-
  • Israel Hwasser 1854-60
  • Tor Andræ 1932-47
  • Waldemar Rudin 1896-1921
  • Carl Vilhelm August Strandberg 1862-77
  • Nathan Söderblom 1921-31
  • Samuel Grubbe 1830-53
  • Viktor Rydberg 1877-95
  • Elias Wessén 1947-81
                                     

16. Fotel 17

  • Pehr Jacob von Ehrenheim 1897-1918
  • Erik Lindegren 1962-68
  • Gustaf af Wetterstedt 1811-37
  • Gustaf Mauritz Armfelt, powołany drugi raz, zob. miejsce 14 1805-1811 wykluczony
  • Louis De Geer 1862-96
  • Anders Magnus Strinnholm 1837-62
  • Dag Hammarskjöld 1954-61
  • Johan Murberg 1787-1805
  • Johannes Edfelt 1969-97
  • Horace Engdahl 1997- stały sekretarz od roku 1999
  • Hjalmar Hammarskjöld 1918-53
                                     

17. Fotel 18

  • Nils Lorens Sjöberg 1787-1822
  • Anders Fredrik Skjöldebrand 1822-34
  • Katarina Frostenson 1992-2019
  • Gustaf Hellström 1942-53
  • Gunnar Ekelöf 1958-68
  • Tua Forsström 2019-
  • Albert Engström 1922-40
  • Per Daniel Amadeus Atterbom 1839-55
  • Gunnar Mascoll Silfverstolpe 1941-42
  • Pehr Henrik Ling 1835-39
  • Oscar Montelius 1917-21
  • Bertil Malmberg 1953-58
  • Gustaf Ljunggren 1865-1905
  • Artur Lundkvist 1968-91
  • Johan Henrik Thomander 1855-65
  • Vitalis Norström 1907-16