Poprzednia

ⓘ David Dias Pimentel




                                     

ⓘ David Dias Pimentel

David Dias Pimentel – portugalski duchowny katolicki posługujący w Brazylii, biskup diecezji São João da Boa Vista w latach 2001−2016.

                                     

1. Życiorys

Po ukończeniu nauki w niższym seminarium w Fatimie wyjechał do Brazylii. Studiował filozofię w seminarium w São Paulo oraz teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1969 i został inkardynowany do diecezji São José do Rio Preto. Pełnił następujące funkcje: rektora niższego seminarium w Rio Preto 1970−1971, proboszcza parafii katedralnej 1972−1980 oraz proboszcza parafii Monte Aprazivel 1980−1986.

W latach 1986−1995 pracował w diecezji Guarulhos. Pełnił w niej funkcje m.in. proboszcza miejscowej parafii katedralnej i wikariusza generalnego tejże diecezji 1987−1994. Ponadto w latach 1991−1992 był administratorem diecezji Guarulhos.

W 1995 powrócił do Rio Preto i został rektorem miejscowego seminarium.

                                     

1.1. Życiorys Episkopat

11 grudnia 1996 został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji Belo Horizonte ze stolicą tytularną Marazanae. Sakry biskupiej udzielił mu 31 stycznia 1997 ówczesny ordynariusz tejże archidiecezji, abp Serafim Fernandes de Araújo.

7 lutego 2001 został prekonizowany biskupem diecezji São João da Boa Vista. Urząd objął 25 marca tegoż roku.

28 września 2016 przeszedł na emeryturę.