Poprzednia

ⓘ Drugi rząd Arsenija Jaceniuka




Drugi rząd Arsenija Jaceniuka
                                     

ⓘ Drugi rząd Arsenija Jaceniuka

Drugi rząd Arsenija Jaceniuka – rząd Ukrainy funkcjonujący od 2 grudnia 2014 do 14 kwietnia 2016.

Gabinet utworzono kilka tygodni po przedterminowych wyborach parlamentarnych z października. Zastąpił pierwszy rząd Arsenija Jaceniuka, powstały w lutym 2014 po wydarzeniach Euromajdanu. Wybory zakończyły się zwycięstwem ugrupowań wspierających Euromajdan. W skład koalicji weszły: Front Ludowy premiera, prezydencki Blok Petra Poroszenki, Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego, Partia Radykalna Ołeha Laszki oraz Batkiwszczyna Julii Tymoszenko.

Na wicepremierów mianowano Hennadija Zubkę z administracji prezydenckiej, Wałerija Woszczewskiego z Radykalnej Partii oraz Wjaczesława Kyryłenkę. Stanowiska powierzono dotychczasowym ministrom prezydenckim: spraw zagranicznych Pawłowi Klimkinowi, ministrowi spraw wewnętrznych Arsenowi Awakowowi i ministrowi obrony Stepanowi Połtorakowi. Swoje funkcje zachowali także minister sprawiedliwości Pawło Petrenko oraz minister oświaty i nauki Serhij Kwit. W rządzie znalazło się troje obcokrajowców, którzy wcześniej tego samego dnia otrzymali obywatelstwo Ukrainy: Amerykanka ukraińskiego pochodzenia Natalie Jaresko jako minister finansów, Gruzin Aleksandre Kwitaszwili jako minister zdrowia i Litwin Aivaras Abromavičius jako minister gospodarki. Gabinet został zatwierdzony przez Radę Najwyższą 2 grudnia 2014.

We wrześniu 2015 koalicję opuścili radykałowie, a w lutym 2016 Samopomoc oraz Batkiwszczyna. Koalicja rządowa utraciła więc formalnie wymaganą większość 226 mandatów. Ostatecznie 14 kwietnia 2016 gabinet został zastąpiony przez rząd Wołodymyra Hrojsmana.

                                     

1. Skład gabinetu

  • Minister pracy i polityki socjalnej: Pawło Rozenko
  • Minister obrony: Stepan Połtorak
  • Minister oświaty i nauki: Serhij Kwit
  • Minister spraw wewnętrznych: Arsen Awakow
  • Minister energetyki i przemysłu węglowego: Wołodymyr Demczyszyn
  • Minister spraw zagranicznych: Pawło Klimkin
  • Premier: Arsenij Jaceniuk
  • Minister finansów: Natalie Jaresko
  • Minister infrastruktury: Andrij Pywowarski
  • Wicepremier, minister kultury: Wjaczesław Kyryłenko
  • Wicepremier, minister rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej: Hennadij Zubko
  • Minister polityki informacyjnej: Jurij Steć
  • Minister środowiska: Ihor Szewczenko do 2 lipca 2015, Serhij Kurykin p.o., od 12 sierpnia 2015 do 27 stycznia 2016, Hanna Wronśka p.o., od 3 lutego 2016
  • Minister polityki rolnej i żywnościowej: Ołeksij Pawłenko
  • Minister zdrowia: Aleksandre Kwitaszwili
  • Minister rozwoju gospodarczego i handlu: Aivaras Abromavičius
  • Minister bez teki: Hanna Onyszczenko
  • Wicepremier: Wałerij Woszczewski do 17 września 2015
  • Minister sprawiedliwości: Pawło Petrenko
  • Minister młodzieży i sportu: Ihor Żdanow

Użytkownicy również szukali:

...
...
...