Poprzednia

ⓘ Zwierzęta objęte ochroną gatunkową w Polsce (2001–2004)




                                     

ⓘ Zwierzęta objęte ochroną gatunkową w Polsce (2001–2004)

Zwierzęta objęte ochroną gatunkową w Polsce – lista taksonów zwierząt, które zostały objęte ochroną gatunkową zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 września 2001 r. w sprawie określenia listy gatunków zwierząt rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz zakazów dla danych gatunków i odstępstw od tych zakazów. Lista ta zastąpiła poprzednią listę i obowiązywała od 15 listopada 2001 roku do 26 października 2004 roku, kiedy to zastąpiła ją nowa lista z kolejnego rozporządzenia.

                                     

1. Ścisła ochrona gatunkowa

Rozporządzenie ministra środowiska z 26 września 2001 roku obejmowało ścisłą ochroną gatunkową 205 taksonów zwierząt:

Pająki Araneae

  • Tygrzyk paskowany Agryope bruennichi
  • Bathyphantes eunemis
  • Gryzielowate Atypuidae – wszystkie gatunki
  • Poskocz krasny Eresus niger
  • Leptyhyphantes pulcher
  • Skakun Philaeus chrysops

Krąguste Cyclostomata

  • Minogowate Petromyzontidae – wszystkie gatunki, z wyjątkiem postaci dorosłych minoga rzecznego Lamperta fluviatilis
                                     

1.1. Ścisła ochrona gatunkowa Owady Insecta

  • Skalnik driada Minois dryas
  • Szlaczkoń torfowiec Colias palaeno
  • Strzępotek hero Coenonympha hero
  • Barczatka kataks Eriogaster catax
  • Postojak wiesiołkowiec Proserpinus proserpina
  • Zalotka białoczelna Leucorrhinia albifrons
  • Sichrawa karpacka Gaurotes excellens
  • Żagnica północna Aeschna coerulea
  • Gadziogłówka żółtonoga Gomphus flavipes
  • Żagnica zielona Aeschna viridis
  • Mszarnik jutta Oeneis jutta
  • Jelonek rogacz Lucanus cervus
  • Phryganophilus ruficollis
  • Przeplatka maturna Euphydryas maturna
  • Kozioróg dębosz Cerambyx cerdo
  • Osadnik wielkooki Lopinga achine
  • Pseudogaurotina excellens
  • Pływak szerokobrzegi Dytiscus latissimus
  • Zgniotek szkarłatny Cucujus haematodes
  • Xylomoia strix
  • Niepylak apollo Parnasius apollo
  • Tęczniki Calosoma – wszystkie gatunki
  • Graphoderus bilineatus
  • Colias myrmidone
  • Bycznik typhoeus
  • Przeplatka aurinia Euphydryas aurinia
  • Leioderus kollari
  • Pachnica dębowa Osmoderma eremita
  • Modliszka zwyczajna Mantis religiosa
  • Modraszek alkon Maculinea alcon
  • Strzępotek edypus Coenonympha oedippus
  • Borodziej próchnik Ergates faber
  • modraszek eros eroides Polyommatus eroides
  • Stepówka Gampsocleis glabra
  • Orszoł Trichius fasciatus
  • Zgrzypik twardokrywka Lamia textor
  • Górówka sudecka Erebia sudetica
  • Niepylak mnemozyna Parnasius mnemosyna
  • Phyto kolwensis
  • Czerwończyk fioletek Lycaena helle
  • Zgniotek cynobrowy Cucujus cinnaberinnus
  • Rhysodes sulcatus
  • Biegacze Carabus – wszystkie gatunki
  • Zmorsznik Leptura thoracica
  • Powszelatek armorykański Pyrgus armoricanus
  • Nadobnica alpejska Rosalia alpina
  • Modraszek nausitous Maculinea nausithous
  • Wynurt Ceruchus chrysomelinus
  • Dostojka akwilonaris Boloria aquilonaris
  • Modraszek telejus Maculinea teleius
  • Kozioróg bukowiec Cerambyx scopoli
  • Modraszek arion Maculinea arion
  • Miedziopierś górska Somatochlora alpestris
  • Łucznik Stenocorus meridianus
  • Wstęgówka bagienka Cstocala pacta
  • Trzepla zielona Ophiogomphus cecilia
  • Zalotka spłaszczona Leucorrhinia caudalis
  • Ciołek matowy Dorcus parallelipipedus
  • Czerwończyk nieparek Lycaena dispar
  • Gracz Tragosoma depasarium
  • Straszka północna Sympecma braueri
  • Dostojka eunomia Boloria eunomia
  • Purpurówka Kaehlera Purpuriceus kaehleri
  • Modraszek orion Scolitanides orion
  • Modraszek gniady Polyommatus ripatrii
  • Iglica mała Nehalennia speciosa
  • Łątka turzycowa Coenagrion orntaum
  • Zalotka większa Leucorrhinia pectoralis
  • Skalnik bryzeida Chazara briseis
  • Bogatek wspaniały Buprestis splendens
  • Trzmiele Bombus – wszystkie gatunki
  • Paź żeglarz Iphiclides podalirius
  • Pasyn lucylla Neptis rivularis
  • Modraszek baton Pseudophilotes baton
                                     

1.2. Ścisła ochrona gatunkowa Ślimaki Gastropoda

  • Ślimak tatrzański Chilostoma cingulellum
  • Poczwarówka pagoda Pagodulina pagodula
  • Ślimak Rossmasslera Chilostoma rossmaessleri
  • Świdrzyk łamliwy Balea perversa
  • Zawójka rzeczna Valvata naticina
  • Niepozorka ojcowska Falniowskia neglectissima
  • Zatoczek gładki Gyraulus laevis
  • Ślimak ostrokrawędzisty Helicigona lapicida
  • Ślimak Bąkowskiego Trichia bakowski
  • Bythinella metarubra
  • Poczwarówka jajowata Vertigo moulinsiana
  • Pomrów nakrapiany Tandonia rustica
  • Świdrzyk siedmiogrodzki Vestia elata
  • Pomrowik mołdawski Deroceras moldavicum
  • Szklarka podziemna Oxypinus inopinatus
  • Błotniarka otułka Myxas glutinosa
  • Ślimak Bielza Trichia bielzi
  • Poczwarówka zębata Truncatellina claustralis
  • Poczwarówka północna Vertigo arctica
  • Świdrzyk śląski Cochlodina costata
  • Świdrzyk ozdobny Charpentieria ornata
  • Ślimak żeberkowany Helicopsis striata
  • Ślimak żółtawy Helix lutescens
  • Poczwarówka zwężona Vertigo argusitor
  • Ślimak winniczek Helix pomatia – o średnicy do 30 mm muszli włącznie
  • Poczwarówka górska Pupilla alpicola
  • Bythinella micherdzinskii
  • Bythinella austriaca
  • Igliczek karpacki Acicula parcelineata
  • Bythinella cylindrica
  • Poczwarówka pagórkowata Granaria frumentum
  • Bythinella zyvioteki


                                     

1.3. Ścisła ochrona gatunkowa Małże Bivalvia

  • Skójka malarska Unio pictorum
  • Skójka gruboskorupowa Unio crassus
  • Skójka zaostrzona Unio tumidus
  • Szczeżuja spłaszczona Anodonta complanata
  • Szczeżuja wielka Anodonta cygnea
  • Groszówkowate Spheridae – wszystkie gatunki
  • Perłoródka rzeczna margaritifera
                                     

1.4. Ścisła ochrona gatunkowa Krąguste Cyclostomata

  • Minogowate Petromyzontidae – wszystkie gatunki, z wyjątkiem postaci dorosłych minoga rzecznego Lamperta fluviatilis
                                     

1.5. Ścisła ochrona gatunkowa Ryby Pisces

  • Kiełb białopłetwy Gobio albipinnatus
  • Babka czarna Gobius niger
  • Babka szczupła Neogobius fluviatilis
  • Jesiotr zachodni Acipenser sturio
  • Różanka Rhodeus sericeus
  • Piskorz Misgurnus fossilis
  • Głowacz pręgopłetwy Cottus poecilopus
  • Babka piaskowa Pomatoschistus microps
  • Pocierniec spinachia
  • Koza Cobitis taenia
  • Parposz Alosa fallax
  • Babka czarnoplamka Gobiusculus flavescens
  • Głowacz białopłetwy Cottus gobio
  • Babka mała Pomatoschistus minutus
  • Strzebla błotna Eupallasella percnurus
  • Strzebla potokowa phoxinus
  • alosa
  • Ciosa Pelecus cultratus – z wyjątkiem występującej w wodach Zalewu Wiślanego
  • Koza złotawa Sabanajewia aurata
  • Wężynka Nerophis ophidion
  • Piekielnica Alburnoides bipunctatus
  • Iglicznia Syngnathus typhle
  • Kur rogacz Myoxocephalus quadricornis
  • Dennik liparis
  • Kiełb Kesslera Gobio kessleri


                                     

1.6. Ścisła ochrona gatunkowa Płazy Amphibia

  • Salamandra plamista salamandra
  • Grzebiuszka ziemna Patobates fuscus
  • Ropuchowate Bufonidae – wszystkie gatunki
  • Ropuszkowate Discoglossidae – wszystkie gatunki
  • Żabowate Ranidae – wszystkie gatunki
  • Traszki Triturus – wszystkie gatunki
  • Rzekotka drzewna Hyla arborea
                                     

1.7. Ścisła ochrona gatunkowa Gady Reptilia

  • Żółw błotny Emys orbicularis
  • Zaskroniec zwyczajny natrix
  • Gniewosz plamisty Coronella austriaca
  • Żmija zygzakowata Vipera berus
  • Jaszczurkowate Lacertdae – wszystkie gatunki
  • Padalec Anguis fragilis
  • Wąż Eskulapa Elaphe longissima
                                     

1.8. Ścisła ochrona gatunkowa Ptaki Aves

  • Lelek kozodój Caprimulgus europaeus
  • Blaszkodziobe Anseriformes – wszystkie gatunki, z wyjątkiem: cyraneczki Anas crecca, krzyżówki Anas platyrhynchos, głowienki Aythya ferina, czernicy Aythya fuligula, gęsi gęgawy Anser anser, gęsi zbożowej Anser fabalis, gęsi białoczelnej Anser albifrons
  • Sokołowe Falconiformes – wszystkie gatunki
  • Brodzące Ciconiiformes – wszystkie gatunki, z wyjątkiem czapli siwej Ardea cinerea
  • Dzięcioły Piciformes – wszystkie gatunki
  • Dudek Upupa epops
  • Cietrzew Tetrao tetrix
  • Siniak Columba oenas
  • Głuszec Tetrao urogallus
  • Jerzyk apus
  • Zimorodek Alcedo atthis
  • Nury Gaviformes – wszystkie gatunki
  • Rurkonose Procellariiformes – wszystkie gatunki
  • Sowy Strigiformes – wszystkie gatunki
  • Kukułka Cunulus canorus
  • Sierpówka Streptopelia decaocto
  • Turkawka Streptopelia turtur
  • Żołna Merops apiaster
  • Perkozy Podicipediformes – wszystkie gatunki
  • Pełnopłetwe Pelecaniformes – wszystkie gatunki, z wyjątkiem kormorana czarnego Phalacrocorax carbo
  • Jastrzębiowe Accipitriformes – wszystkie gatunki
  • Kraska Coracias garrulus
  • Żurawiowe Gruiformes – wszystkie gatunki, z wyjątkiem łyski Fulica atra
  • Siewkowce Charadrii – wszystkie gatunki, z wyjątkiem mewy srebrzystej Larus argentatus, mewy białogłowej Larus cachinnans, słonki Scolopax rusticola
  • Wróblowe Passeriformes – wszystkie gatunki, z wyjątkiem wrony siwej Corvus corone cornix i sroki pica
  • Przepiórka coturnix
                                     

1.9. Ścisła ochrona gatunkowa Ssaki Mammalia

  • Ryjówkowate Sorcidae – wszystkie gatunki
  • Popielica glis
  • świstak alpejski marmota Podgatunek: świstak tatrzański marmota
  • Rząd waleni Cetacea – wszystkie gatunki
  • Jeż zachodni Erinaceus europeaus
  • Chomik europejski cricetus
  • Wilk Canis lupus
  • Kozica rupicapra
  • Darniówka tatrzańska Pitymys tatricus
  • Ryś Felis lynx
  • Żubr Bison bonsanus
  • Podkowiec mały Rhinolophus hipposideros
  • Suseł perełkowany Spermophilus suslicus
  • Wiewiórka Sciurus vulgaris
  • Kret Talpa europaea – z wyjątkiem występującego na lotniskach, w zamkniętych ogrodach, szkółkach, na obszarze stawów rybnych, uznanych za obręby hodowlane w rozumieniu przepisów o rybactwie śródlądowym oraz na wałach przeciwpowodziowych, zaporach ziemnych zbiorników wodnych, nasypach, doprowadzalnikach i groblach
  • żołędnica europejska Eliomys quercinus
  • Norka europejska Mustela lutreola
  • Nerpa obrączkowana Phoca hispida
  • Foka szara Halichoreus grypus
  • Smużka leśna Sicista betulina
  • Zając bielak Lepus timidus
  • Podkowiec duży Rhinolophus ferrumequinum
  • Gronostaj Mustela erminea
  • Niedźwiedź Ursus arctos
  • Foka pospolita Phoca vitulina
  • Smużka stepowa Sicista subtilis
  • Tchórz stepowy Mustela eversmanni
  • Łasica Mustela nivalis
  • Mroczkowate Vespertilionidae – wszystkie gatunki
  • Żbik Felis silvestris
  • koszatka leśna Dryomys nitedula
  • Suseł moręgowany Spermophilus citellus
  • Wydra lutra – z wyjątkiem występującej na obszarze stawów rybnych, uznanych za obręby hodowlane w rozumieniu przepisów o rybactwie śródlądowym
  • Jeż wschodni Erinaceus concolor
  • Orzesznica Muscardinus avellanarius
  • Nornik śnieżny Mycotus nivalis


                                     

2. Częściowa ochrona gatunkowa

Rozporządzenie ministra środowiska z 26 września 2001 roku obejmowało częściową ochroną gatunkową 11 taksonów zwierząt:

Ślimaki Gastropoda

  • Ślimak winniczek Helix pomatia – o średnicy muszli powyżej 30 mm

Krąguste Cyclostomata

  • Minóg rzeczny Lamperta fluviatilis – postacie dorosłe

Ryby Pisces

  • Słonecznica Leucaspius delineatus
  • Śliz Nemachilus barbatulus

Ptaki Aves

  • Sroka pica
  • Mewa białogłowa Larus cachinnans
  • Wrona siwa Corvus corone cornix
  • Wydra lutra – występująca na obszarze stawów rybnych, uznanych za obręby hodowlane w rozumieniu przepisów o rybactwie śródlądowym
  • Mewa srebrzysta Larus argentatus
  • Kormoran czarny Phalacrocorax carbo – z wyjątkiem występującego na obszarze stawów rybnych, uznanych za obręby hodowlane w rozumieniu przepisów o rybactwie śródlądowym
  • Bóbr europejski Castor fiber
                                     

3. Ochrona stanowisk

Rozporządzenie ministra środowiska z 26 września 2001 roku obejmowało ochroną stanowisk 18 gatunków zwierząt:

  • Kania ruda milvus
  • Orzełek włochaty Hieraaetus pennetus
  • Wąż Eskulapa Elaphe longissima
  • Bocian czarny Ciconia nigra
  • Kraska Coracias garrulus
  • Głuszec Tetrao urogallus
  • Rybołów Pandion haliaetus
  • Orlik krzykliwy Aquilla pomarina
  • Gadożer Circaetus gallicus
  • Sokół wędrowny Falco peregrinus
  • Cietrzew Tetrao tetrix
  • Kulon Burhinus oedicnemus
  • Orzeł przedni Aquilla chrysaetos
  • Orlik grubodzioby Aquilla clanga
  • Orzeł bielik Haliaetus albicilla
  • Żółw błotny Emys orbicularis
  • Kania czarna Milvus migrans
  • Puchacz bubo