Poprzednia

ⓘ Association internationale des études byzantines




                                     

ⓘ Association internationale des études byzantines

Association internationale des études byzantines – międzynarodowe stowarzyszenie założone w 1948 w Paryżu przez narodowe komitety bizantynologiczne.

                                     

1. Obecne władze

  • Wiceprzewodniczący: Juan Signes Codoñer
  • Obecny przewodniczący: John Haldon
  • Skarbnik: Béatrice Caseau
  • Zastępca sekretarza: Taxiarchis Kolias
  • Zastępca skarbnika: Vincent Déroche
  • Sekretarz: Athanasios Markopoulos
                                     

2. Dawne władze

  • Byli przewodniczący: Gilbert Dagron, Johannes Koder, Ihor Ševčenko, Dionisios Zakitinos, Judith Herrin
  • Byli wiceprzewodniczący: Robert Browning, Karsten Fledelius, Antonio Garzya, Athanasios Kambylis, Gennadij Litavrin, Ljubomir Maksimovič, Marie Nystazopoulou-Pelekidou, Emilian Popescu, Nancy Ševčenko, Jean-Pierre Sodini
  • Założyciel: Paul Lemerle
  • Honorowi przewodniczący: Hélène Ahrweiler, Cyril Mango
                                     

3. Kongresy bizantynologiczne

  • XVII Waszyngton 3-8 sierpnia 1986
  • XI Monachium 15-20 września 1958.
  • XX Paryż 19-25 sierpnia 2001
  • XII Ochryda 10-16 września 1961
  • XIX Kopenhaga 18-24 sierpnia 1996
  • XVI Wiedeń 4-9 października 1981.
  • IV Sofia 9-15 września 1934.
  • VIII Palermo 3-10 kwietnia 1951
  • XXI Londyn 21-26 sierpnia 2006
  • I Bukareszt 14-20 kwietnia 1924
  • XXIV Stambuł sierpień 2021
  • XIII Oksford 5-10 września 1966.
  • XXII Sofia 22-27 sierpnia 2011.
  • XV Ateny 5-11 września 1976.
  • VII Bruksela 4-15 sierpnia 1948
  • XIV Bukareszt 6-12 września 1971
  • V Rzym 20-26 września 1936
  • IX Saloniki 12-19 kwietnia 1953
  • XXIII Belgrad 22-27 sierpnia 2016.
  • III Ateny 12-18 października 1930
  • X Stambuł 15-21 września 1955
  • XVIII Moskwa 8-15 sierpnia 1991.
  • II Belgrad 11-16 kwietnia 1927.
  • VI Paryż 27 lipca-2 sierpnia 1948