Poprzednia

ⓘ Alfabetyczna lista astronautów




Alfabetyczna lista astronautów
                                     

ⓘ Alfabetyczna lista astronautów

Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej i Japońskiej Agencji Kosmicznej. Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.

Lista nie obejmuje kosmicznych turystów.

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T U V W X Y Z Ż

                                     

1. A

  • Aleksandyr Pan. Aleksandrow – Sojuz TM-5
  • Wiktor Afanasjew – Sojuz TM-11, Sojuz TM-18, Sojuz TM-29, Sojuz TM-33/32
  • Siergiej Awdiejew – Sojuz TM-15, Sojuz TM-22
  • Oleg Artiemjew – Sojuz TMA-12M
  • Jerome Apt – STS-37, STS-47, STS-59, STS-79
  • Toktar Aubakirow – Sojuz TM-13/12
  • Jeffrey Ashby – STS-93, STS-100, STS-112
  • Oleg At´kow – Sojuz T-10/11
  • Scott Altman – STS-90, STS-106, STS-109, STS-125
  • Andrew Allen – STS-46, STS-62, STS-75
  • James Adamson – STS-28, STS-43
  • Joseph Acaba – STS-119, Sojuz TMA-04M
  • Dominic Antonelli – STS-119, STS-132
  • Loren Acton – STS-51-F
  • Edwin Aldrin – Gemini 12, Apollo 11. Drugi człowiek, który chodził po Księżycu.
  • Michael Anderson 1959–2003 – STS-89, STS-107. Zginął w Katastrofie promu Columbia w 2003.
  • Richard Arnold – STS-119
  • William Anders – Apollo 8.
  • Thomas Akers – STS-41, STS-49, STS-61, STS-79
  • Ajdyn Aimbetow – Sojuz TMA-18M
  • Mike Adams 1930–1967 – X-15
  • Clayton Anderson – STS-117/120, STS-131
  • Joseph Allen – STS-5, STS-51-A
  • Neil Armstrong 1930–2012 – Gemini 8, Apollo 11. Pierwszy człowiek, który chodził po Księżycu.
  • Jurij Artiuchin 1930–1998 – Sojuz 14
  • Anatolij Arcebarski – Sojuz TM-12
  • Aleksandr Paw. Aleksandrow – Sojuz T-9, Sojuz TM-3
  • Lee Archambault – STS-117, STS-119
  • Władimir Aksionow – Sojuz 22, Sojuz T-2
                                     

2. B

  • Jurij Baturin – Sojuz TM-28/27, Sojuz TM-32/31
  • Aleksandr Bałandin – Sojuz TM-9
  • Jay Buckey, M.D. – STS-90
  • Wałentyn Bondarenko 1937–1961 – bez lotów. Zginął w pożarze podczas treningu trzy tygodnie przed lotem Gagarina.
  • Daniel Bursch – STS-51, STS-68, STS-77, STS-108/111
  • Daniel Barry – STS-72, STS-96, STS-105
  • Paweł Bielajew 1925–1970 – Woschod 2
  • Walerij Bykowski 1934–2019 – Wostok 5, Sojuz 22, Sojuz 31/29
  • Charles Brady, M.D. 1951–2006 – STS-78
  • Charles F. Bolden Jr.– STS-61-C, STS-31, STS-45, STS-60
  • Curtis Brown – STS-47, STS-66, STS-77, STS-85, STS-95, STS-103
  • James Bagian – STS-29, STS-40
  • Robert L. Behnken – STS-123, STS-130
  • Randolph Bresnik – STS-129
  • James Buchli – STS-51-C, STS-61-A, STS-29, STS-48
  • Eric Boe – STS-126, STS-133
  • Roberta Bondar – STS-42
  • Guion Bluford – STS-8, STS-61-A, STS-39, STS-53. Pierwszy Afroamerykanin w kosmosie.
  • Daniel Burbank – STS-106, STS-115, Sojuz TMA-22
  • Andriej Borisienko – Sojuz TMA-21
  • Mark N. Brown – STS-28, STS-48
  • Michael Bloomfield – STS-86, STS-97, STS-110
  • Kenneth Bowersox – STS-50, STS-61, STS-73, STS-82, STS-113/Sojuz TMA-1
  • Ellen Baker – STS-34, STS-50, STS-71
  • John-David Bartoe – STS-51-F
  • Brian Binnie – SpaceShipOne lot 17P
  • Nikołaj Budarin – STS-71/Sojuz TM-21, Sojuz TM-27, STS-113/Sojuz TMA-1
  • Roy Bridges – STS-51-F
  • Vance Brand – Sojuz-Apollo, STS-5, STS-41-B, STS-35
  • Stephen Bowen – STS-126, STS-132, STS-133
  • John Blaha – STS-29, STS-33, STS-43, STS-58, STS-79/81
  • Charlie Bassett 1931–1966 – Bez lotów. Pierwotnie przypisany do Gemini 9.
  • Gieorgij Bieriegowoj 1921–1995 – Sojuz 3
  • Daniel Brandenstein – STS-8, STS-51-G, STS-32, STS-49
  • Patrick Baudry – STS-51-G. Pierwsza osoba urodzona w Afryce w kosmosie.
  • Karol Joseph Bobko – STS-6, STS-51-D, STS-51-J
  • Frank Borman – Gemini 7, Apollo 8
  • Michael Baker – STS-43, STS-52, STS-68, STS-81
  • Ivan Bella – Sojuz TM-29/28
  • Anatolij Bieriezowoj 1942–2014 – Sojuz T-5/7
  • John Bull 1934–2008 – bez lotów.
  • David McDowell Brown 1956–2003 – STS-107. Zginął w Katastrofie promu Columbia w 2003.
  • Alan Bean 1932–2018 – Apollo 12, Skylab 3
  • Michael Barratt – Sojuz TMA-14, STS-133
                                     

3. C

  • John Creighton – STS-51-G, STS-36, STS-48
  • Roger Chaffee 1935–1967, zginął w pożarze w Apollo 1.
  • Robert Cenker – STS-61-C
  • Maurizio Cheli – STS-75
  • Michael Coats – STS-41-D, STS-29, STS-39
  • Nancy Currie – STS-57, STS-70, STS-88, STS-109
  • Leroy Chiao – STS-65, STS-72, STS-92, Sojuz TMA-5
  • Robert Crippen – STS-1, STS-7, STS-41-C, STS-41-G
  • Richard Covey – STS-51-I, STS-26, STS-38, STS-61
  • Gregory Chamitoff – STS-124/126, STS-134
  • Robert Curbeam – STS-85, STS-98, STS-116
  • Fernando Caldeiro 1958–2009 – bez lotów.
  • Charles Conrad 1930–1999 – Gemini 5, Gemini 11, Apollo 12, Skylab 2
  • Eileen Collins – STS-63, STS-84, STS-93, STS-114
  • Walter Cunningham – Apollo 7
  • John Casper – STS-36, STS-54, STS-62, STS-77
  • Kalpana Chawla 1961–2003 – STS-87, STS-107. Zginęła w Katastrofie promu Columbia w 2003.
  • Wasilij Cyblijew – Sojuz TM-17, Sojuz TM-25
  • Robert Cabana – STS-41, STS-53, STS-65, STS-88
  • Gordon Cooper 1927–2004 – Mercury 9, Gemini 5
  • Chen Dong – Shenzhou 11
  • Duane G. Carey – STS-109
  • Jean-Loup Chrétien – Sojuz T-6, Sojuz TM-7/6, STS-86
  • Jean-François Clervoy – STS-66, STS-84, STS-103
  • Michael Clifford – STS-53, STS-59, STS-76
  • Gerald Carr – Skylab 4
  • Michael Collins – Gemini 10, Apollo 11 pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu.
  • Kevin Chilton – STS-49, STS-59, STS-76
  • Timothy Creamer – Sojuz TMA-17
  • Kenneth Cockrell – STS-56, STS-69, STS-80, STS-98, STS-111
  • Chen Quan – bez lotów. Rezerwa dla Shenzhou 7.
  • Scott Carpenter 1925-2013 – Mercury 7
  • Roger Crouch – STS-83, STS-94
  • Laurel Clark 1961–2003 – STS-107. Zginęła w Katastrofie promu Columbia w 2003.
  • Christopher Cassidy – STS-127, Sojuz TMA-08M 500. osoba w kosmosie.
  • Sonny Carter 1947–1991 – STS-33
  • Eugene Cernan 1934–2017 – Gemini 9A, Apollo 10, Apollo 17
  • Philip Chapman – bez lotów.
  • Mary Cleave – STS-61-B, STS-30
  • Catherine Coleman – STS-73, STS-93, Sojuz TMA-20
  • Charles Camarda – STS-114
  • Samantha Cristoforetti – Sojuz TMA-15M
  • Franklin Chang-Díaz – STS-61-C, STS-34, STS-46, STS-60, STS-75, STS-91, STS-111. Pierwszy Latynos w kosmosie.
  • Kenneth Cameron – STS-37, STS-56, STS-74
  • Frank Culbertson – STS-38, STS-51, STS-105/108
  • Yvonne Cagle – kandydatka na astronautkę; bez lotów.


                                     

4. D

  • Władimir Dieżurow – Sojuz TM-21/STS-71
  • Brian Duffy – STS-45, STS-57, STS-72, STS-92
  • James Dutton – STS-131
  • Tracy Caldwell Dyson – STS-118, Sojuz TMA-18
  • Benjamin Drew – STS-118, STS-133
  • Gieorgij Dobrowolski 1928–1971 – Sojuz 11. Zginął podczas powrotu.
  • Charles Duke – Apollo 16
  • Władimir Dżanibekow – Sojuz 27/26, Sojuz 39, Sojuz T-6, Sojuz T-12, Sojuz T-13. Z narodowości Uzbek.
  • Bonnie Dunbar – STS-61-A, STS-32, STS-50, STS-71, STS-89
  • Lawrence DeLucas – STS-50
  • Frank De Winne – Sojuz TMA-1/TM-34, Sojuz TMA-15
  • Nancy Jan Davis – STS-47, STS-60, STS-85
  • Takao Doi – STS-87, STS-123
  • Pedro Duque – STS-95, Sojuz TMA-3/2
  • Samuel Durrance – STS-35, STS-67
  • Lew Diomin 1926–1998 – Sojuz 15
                                     

5. E

  • Léopold Eyharts, EAC – Sojuz TM-27/26, STS-122/123
  • Ronald Evans 1933–1990 – Apollo 17
  • Donn Eisele 1930–1987 – Apollo 7
  • Joe Engle – X-15 loty 138, 143 i 153, STS-2, STS-51-I
  • Reinhold Ewald – Sojuz TM-25/24
  • Anthony England – STS-51-F
  • Joe Edwards – STS-89
                                     

6. F

  • Stephen Frick – STS-110, STS-122
  • Charles Gordon Fullerton 1936-2013 – STS-3, STS-51-F
  • Michael Foale – STS-45, STS-56, STS-63, STS-84/86, STS-103, Sojuz TMA-3
  • Anatolij Filipczenko – Sojuz 7, Sojuz 16
  • Christopher Ferguson – STS-115, STS-126, STS-135
  • William Frederick Fisher, M.D. – STS-51-I
  • Kevin Ford – STS-128, Sojuz TMA-06M
  • Martin Fettman – STS-58
  • Edward Fincke – Sojuz TMA-4, Sojuz TMA-13, STS-134
  • Theodore Freeman 1930–1964 – bez lotów.
  • Patrick Forrester – STS-105, STS-117, STS-128
  • Jean-Jacques Favier – STS-78
  • Christer Fuglesang – STS-116, STS-128
  • Reinhard Furrer 1940–1995 – STS-61-A
  • Andrew Feustel – STS-125, STS-134
  • Bertalan Farkas – Sojuz 36/35
  • John Fabian – STS-7, STS-51-G
  • Konstantin Fieoktistow 1926–2009 – Woschod 1
  • Satoshi Furukawa – Sojuz TMA-02M
  • Dirk Frimout – STS-45
  • Anna Fisher – STS-51-A
  • John Finley 1935–2006 – bez lotów. Przeszkolony w programie MOL.
  • Klaus-Dietrich Flade – Sojuz TM-14/13
  • Michael Foreman – STS-123, STS-129
  • Muhammed Faris – Sojuz TM-3/2
  • Fei Junlong – Shenzhou 6
  • Michael Fossum – STS-121, STS-124, Sojuz TMA-02M


                                     

7. G

  • Edward Givens 1930–1967 – bez lotów. NASA grupa 5.
  • Frederick Gregory – STS-51-B, STS-33, STS-44
  • Dżügderdemidijn Gürragczaa – Sojuz 39
  • Sidney Gutierrez – STS-40, STS-59
  • Linda Godwin – STS-37, STS-59, STS-76, STS-108
  • Richard Gordon – 1929 – 2017 – Gemini 11, Apollo 12
  • Michael Gernhardt – STS-69, STS-83, STS-94, STS-104
  • Drew Gaffney, M.D. – STS-40
  • Alexander Gerst – Sojuz TMA-13M
  • Dominic Gorie – STS-91, STS-99, STS-108, STS-123
  • John Glenn 1921-2016 – Mercury 6, STS-95
  • Jurij Gidzenko – Sojuz TM-22, Sojuz TM-31/STS-102, Sojuz TM-34/Sojuz TM-33
  • Michael Good – STS-125, STS-132
  • Virgil Grissom 1926–1967 – Mercury-Redstone 4, Gemini 3. Zginął w pożarze Apollo 1.
  • William Gregory – STS-67
  • Jurij Gagarin 1934–1968 – Wostok 1. Pierwszy człowiek w kosmosie.
  • Wiktor Gorbatko 1934 – 2017 – Sojuz 7, Sojuz 24, Sojuz 37/36
  • Edward Gibson – Skylab 4
  • David Griggs 1939–1989 – STS-51-D
  • Guy Gardner – STS-27, STS-35
  • Dale Gardner – 1948–2014 – STS-8, STS-51-A
  • Gieorgij Grieczko 1931 – 2017 – Sojuz 17, Sojuz 26/27, Sojuz T-14/13
  • Owen Garriott – 1930–2019 – Skylab 3, STS-9
  • Jurij Głazkow 1939–2008 – Sojuz 24
  • Marc Garneau – STS-41-G, STS-77, STS-97
  • Duane Graveline, M.D. 1931– 2016 – bez lotów.
  • Aleksiej Gubariew 1931 –2015 – Sojuz 17, Sojuz 28
  • Umberto Guidoni – STS-75, STS-100
  • Ronald Garan – STS-124, Sojuz TMA-21
  • Ronald Grabe – STS-51-J, STS-30, STS-42, STS-57
  • John Grunsfeld – STS-67, STS-81, STS-103, STS-109, STS-125
  • Charles Gemar – STS-38, STS-48, STS-62
  • Robert Lee Gibson – STS-41-B, STS-61-C, STS-27, STS-47, STS-71
                                     

8. H

  • Rick Husband 1957–2003 – STS-96, STS-107. Zginął w Katastrofie promu Columbia w 2003.
  • Terence Henricks – STS-44, STS-55, STS-70, STS-78
  • John Herrington– STS-113. Pierwszy Indianin w kosmosie.
  • Henry Hartsfield 1933 – 2014 – STS-4, STS-41-D, STS-61-A
  • Claudie Haigneré – Sojuz TM-24/23, Sojuz TM-33/32
  • Charles Hobaugh – STS-104, STS-108, STS-129
  • Steven Hawley – STS-41-D, STS-61-C, STS-31, STS-82, STS-93
  • Mirosław Hermaszewski – Sojuz 30. Pierwszy Polak w kosmosie.
  • Douglas Hurley – STS-127, STS-135
  • Susan Helms – STS-54, STS-64, STS-78, STS-101, STS-102/105
  • Millie Hughes-Fulford – STS-40
  • Thomas Hennen – STS-44
  • Frederick Hauck – STS-7, STS-51-A, STS-26
  • Kathryn Hire – STS-90, STS-130
  • Scott Horowitz – STS-75, STS-82, STS-101, STS-105
  • Jeffrey Hoffman – STS-51-D, STS-35, STS-46, STS-61, STS-75
  • David Hilmers – STS-51-J, STS-26, STS-36, STS-42
  • Akihiko Hoshide – STS-124, Sojuz TMA-05M
  • Chris Hadfield – STS-74, STS-100, Ekspedycja 34, Ekspedycja 35, Sojuz TMA-07M
  • Jeremy Hansen – bez lotów.
  • Gregory Harbaugh – STS-39, STS-54, STS-71, STS-82
  • Fred Haise – Apollo 13
  • Jean-Pierre Haigneré – Sojuz TM-17/16, Sojuz TM-29
  • Lloyd Hammond – STS-39, STS-64
  • Karl Henize 1926–1993 – STS-51-F
  • Kenneth Ham – STS-124, STS-132
  • James Halsell – STS-65, STS-74, STS-83, STS-94, STS-101
  • Donald Holmquest, M.D. – bez lotów.
  • Terry Hart – STS-41-C
  • Joan Higginbotham – STS-116
  • Michael Hopkins – Sojuz TMA-10M
  • Bernard Harris – STS-55, STS-63
  • José Hernández – STS-128
  • Richard Hieb – STS-39, STS-49, STS-65
                                     

9. I

  • Marsha Ivins – STS-32, STS-46, STS-62, STS-81, STS-98
  • Georgi Iwanow – Sojuz 33
  • Anatolij Iwaniszyn – Sojuz TMA-22
  • James Irwin 1930–1991 – Apollo 15
  • Aleksandr Iwanczenkow – Sojuz 29/31
                                     

10. J

  • Brent Jett – STS-72, STS-81, STS-97, STS-115
  • Sigmund Jähn – 1937–2019 – Sojuz 31/29
  • Fiodor Jurczichin – STS-112, Sojuz TMA-10, Sojuz TMA-19, Sojuz TMA-09M
  • Thomas Jones – STS-59, STS-68, STS-80, STS-98
  • Gregory Carl Johnson – STS-125
  • Mae Jemison – STS-47
  • Zenon Jankowski – bez lotu. Rezerwowy w programie Interkosmos
  • Aleksiej Jelisiejew – Sojuz 5/4, Sojuz 8, Sojuz 10
  • Gregory Harold Johnson – STS-123, STS-134
  • Jing Haipeng – Shenzhou 7, Shenzhou 9, Shenzhou 11
  • Tamara Jernigan – STS-40, STS-52, STS-67, STS-80, STS-96
  • Boris Jegorow, M.D. 1937–1994 – Woschod 1
                                     

11. K

  • Piotr Klimuk – Sojuz 13, Sojuz 18, Sojuz 30. Z narodowości Białorusin.
  • Oleg Kotow – Sojuz TMA-10, Sojuz TMA-17, Sojuz TMA-10M
  • Walerij Korzun – Sojuz TM-24, STS-111/113
  • Michaił Kornijenko – Sojuz TMA-18, Sojuz TMA-16M
  • Dmitrij Kondratjew – Sojuz TMA-20
  • Władimir Kowalonok – Sojuz 25, Sojuz 29/31, Sojuz T-4
  • Jewgienij Chrunow 1933–2000 – Sojuz 5/4
  • Scott J. Kelly – STS-103, STS-118, Sojuz TMA-01M, Sojuz TMA-16M
  • André Kuipers – Sojuz TMA-4/3, Sojuz TMA-03M
  • Joseph Kerwin, M.D. – Skylab 2
  • Norishige Kanai – Sojuz MS-07
  • Kevin Kregel – STS-70, STS-78, STS-87, STS-99
  • Walerij Kubasow 1935–2014 – Sojuz 6, Sojuz 19, Sojuz 36/35
  • Aleksandr Kaleri – Sojuz TM-14, Sojuz TM-24, Sojuz TM-30, Sojuz TMA-3, Sojuz TMA-01M
  • Timothy Kopra – STS-127/128
  • Janet Kavandi – STS-91, STS-99, STS-104
  • Leonid Kizim 1941–2010 – Sojuz T-3, Sojuz T-10/11, Sojuz T-15
  • Władimir Komarow 1927–1967 – Woschod 1, Sojuz 1. Zginął podczas powrotu.
  • Oleg Kononienko – Sojuz TMA-12, Sojuz TMA-03M
  • Christina Koch - Sojuz MS-12
  • Konstantin Koziejew – Sojuz TM-33/32
  • Piotr Kołodin – bez lotów. Rezerwowy w wielu misjach.
  • Jelena Kondakowa – Sojuz TM-20/STS-84
  • James Kelly – STS-102, STS-114
  • Łeonid Kadeniuk – 1951–2018 – STS-87
  • Mark E. Kelly – STS-108, STS-121, STS-124, STS-134
  • Siergiej Krikalow – Sojuz TM-7, Sojuz TM-12/Sojuz TM-13, STS-60, STS-88, Sojuz TM-31/STS-102, Sojuz TMA-6
  • Robert Shane Kimbrough – STS-126


                                     

12. L

  • Shannon Lucid – STS-51-G, STS-34, STS-43, STS-58, STS-76/79.
  • George Low 1956–2008 – STS-32, STS-43, STS-57
  • Jack Lousma – Skylab 3, STS-3
  • Richard Linnehan – STS-78, STS-90, STS-109, STS-123
  • Jim Lovell – Gemini 7, Gemini 12, Apollo 8, Apollo 13
  • Robert Henry Lawrence Jr. 1935–1967 – bez lotów. Przeszkolony w programie MOL.
  • Władimir Lachow – 1941 –2018 – Sojuz 32/34, Sojuz T-9, Sojuz TM-6/5
  • Frederick Leslie – STS-73
  • William Lenoir 1939–2010 – STS-5
  • Mark C. Lee – STS-30, STS-47, STS-64, STS-82
  • Liu Boming – Shenzhou 7
  • Paul Lockhart – STS-111, STS-113
  • David Leestma – STS-41-G, STS-28, STS-45
  • Aleksiej Leonow 1934–2019 – Woschod 2, Sojuz 19 – pierwszy człowiek, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną.
  • Jerry Linenger – STS-64, STS-81/84
  • Christopher Loria – bez lotów.
  • Liu Wang – Shenzhou 9
  • Don Lind – STS-51-B
  • Anthony Llewellyn – bez lotów.
  • Edward Lu – STS-84, STS-106, Sojuz TMA-2
  • Liu Yang – Shenzhou 9
  • Wendy Lawrence – STS-67, STS-86, STS-91, STS-114
  • Gregory Linteris – STS-83, STS-94
  • Walentin Lebiediew – Sojuz 13, Sojuz T-5/7
  • John Lounge – 1946 – 2011 – STS-51-I, STS-26, STS-35
  • Stanley Love – STS-122
  • Anatolij Lewczenko 1941–1988 – Sojuz TM-4/3
  • Byron Lichtenberg – STS-9, STS-45
  • Steven Lindsey – STS-87, STS-95, STS-104, STS-121, STS-133
  • Michael Lopez-Alegria – STS-73, STS-92, STS-113, Sojuz TMA-9
                                     

13. Ł

  • Jurij Łonczakow – STS-100, Sojuz TMA-1/TM-34, Sojuz TMA-13
  • Wasilij Łazariew 1928–1990 – Sojuz 12, Sojuz 18a
  • Aleksandr Łazutkin – Sojuz TM-25
  • Aleksandr Ławiejkin – Sojuz TM-2
                                     

14. M

  • Richard Mullane – STS-41-D, STS-27, STS-36
  • Aleksandr Misurkin – Sojuz TMA-08M
  • Story Musgrave – STS-6, STS-51-F, STS-33, STS-44, STS-61, STS-80
  • James McDivitt – Gemini 4, Apollo 9
  • Jurij Malenczenko – Sojuz TM-19, STS-106, Sojuz TMA-2, Sojuz TMA-11, Sojuz TMA-05M
  • Thomas Marshburn lekarz – STS-127
  • Ravish Malhotra – hinduski rezerwowy w programie Interkosmos.
  • Sandra Magnus – STS-112, STS-126/119, STS-135
  • Ulf Merbold – STS-9, STS-42, Sojuz TM-20/19
  • Jurij Małyszew 1941–1999 – Sojuz T-2, Sojuz T-11/10
  • Frank Michel 1934 – 2015 – bez lotów.
  • Dorothy Metcalf-Lindenburger – STS-131
  • Pamela Melroy – STS-92, STS-112, STS-120
  • Michael McCulley – STS-34
  • Mamoru Mōri – STS-47, STS-99
  • Abdul Ahad Mohmand – Sojuz TM-6/5
  • Christa McAuliffe 1948–1986 – pierwsza nauczycielka w kosmosie. Zginęła w Katastrofie promu Challenger w 1986 STS-51L.
  • Thomas Mattingly – Apollo 16, STS-4, STS-51-C.
  • Edgar Mitchell 1930 – 2016 – Apollo 14
  • Boris Morukow 1950 – 2015 – STS-106
  • Anne McClain - Sojuz MS-11
  • Michael Massimino – STS-109, STS-125
  • Donald McMonagle – STS-39, STS-54, STS-66
  • Andreas Mogensen – Sojuz TMA-18M
  • Ernst Messerschmid – STS-61-A
  • Mike Melville – loty 15P i 16P statku SpaceShipOne
  • William McArthur – STS-58, STS-74, STS-92, Sojuz TMA-7
  • Oleg Makarow 1933–2003 – Sojuz 12, Sojuz 18a, Sojuz 27/26, Sojuz T-3
  • Barbara Morgan – STS-118
  • Richard Mastracchio – STS-106, STS-118, STS-131, Sojuz TMA-11M
  • Tałgat Musabajew – Sojuz TM-19, Sojuz TM-27, Sojuz TM-32/31
  • Chiaki Mukai – STS-65, STS-95
  • Steven MacLean – STS-52, STS-115
  • Giennadij Manakow – 1950–2019 – Sojuz TM-10, Sojuz TM-16
  • Lee Morin – STS-110
  • Bruce McCandless – STS-41-B, STS-31 1937–2017
  • Carl Meade – STS-38, STS-50, STS-64
  • Leland Melvin – STS-122, STS-129
  • Bruce Melnick – STS-41, STS-49
  • Jon McBride – STS-41-G
  • Katherine Megan McArthur – STS-125
  • Musa Manarow – Sojuz TM-4/6, Sojuz TM-11. Z narodowości Azer.
  • Beth Moses - VSS Unity VF-1
  • Franco Malerba – STS-46
  • Ronald McNair 1950–1986 – STS-41-B. Zginął w Katastrofie promu Challenger w 1986 STS-51L.
  • William McCool 1961–2003 – STS-107. Zginął w Katastrofie promu Columbia w 2003.
                                     

15. N

  • Karen Nyberg – STS-124, Sojuz TMA-09M
  • Andrijan Nikołajew 1929–2004 – Wostok 3, Sojuz 9
  • Paolo Nespoli – STS-120, Sojuz TMA-20
  • Rodolfo Neri Vela – STS-61-B
  • Lisa Nowak – STS-121
  • Sōichi Noguchi – STS-114, Sojuz TMA-17
  • Claude Nicollier – STS-46, STS-61, STS-75, STS-103
  • James Newman – STS-51, STS-69, STS-88, STS-109
  • Nie Haisheng – Shenzhou 6, Shenzhou 10
  • Grigorij Nielubow 1934–1966 – bez lotów. Rezerwowy w Wostok.
  • Carlos Noriega – STS-84, STS-97
  • Oleg Nowicki – Sojuz TMA-06M
  • George Nelson – STS-41-C, STS-61-C, STS-26
  • Steven Nagel – STS-51-G, STS-61-A, STS-37, STS-55
                                     

16. O

  • Ellison Onizuka 1946–1986 – STS-51-C. Zginął w Katastrofie promu Challenger w 1986. STS-51L.
  • Wubbo Ockels 1946-2014 – STS-61-A
  • Ellen Ochoa – STS-56, STS-66, STS-96, STS-110
  • Jurij Onufrienko – Sojuz TM-23, STS-108/111
  • Bryan O’Connor – STS-61-B, STS-40
  • Robert Overmyer 1936–1996 – STS-5, STS-51-B
  • Brian O’Leary – bez lotów.
  • William Oefelein – STS-116
  • Takuya Ōnishi – bez lotów.
  • John Olivas – STS-117, STS-128
  • Stephen Oswald – STS-42, STS-56, STS-67
                                     

17. P

  • William Pogue 1930 – 2014 – Skylab 4
  • Scott Parazynski, M.D. – STS-66, STS-86, STS-95, STS-100, STS-120
  • James Pawelczyk – STS-90
  • Nicholas Patrick – STS-116, STS-130
  • Gary Payton – STS-51-C
  • Thomas Pesquet – bez lotów.
  • Donald Peterson – STS-6
  • Alan Poindexter 1961–2012 – STS-122, STS-131
  • Luca Parmitano – Sojuz TMA-09M
  • Julie Payette – STS-96, STS-127
  • Marcos Pontes – Sojuz TMA-8
  • Donald Pettit – STS-113/Sojuz TMA-1, STS-126, Sojuz TMA-03M
  • Robert A. Parker – STS-9, STS-35
  • Pawieł Popowicz 1930–2009 – Wostok 4, Sojuz 14. Z narodowości Ukrainiec.
  • Dumitru Prunariu – Sojuz 40
  • Giennadij Padałka – Sojuz TM-28, Sojuz TMA-4, Sojuz TMA-14, Sojuz TMA-04M, Sojuz TMA-16M
  • Walerij Polakow, dr. – Sojuz TM-6/7, Sojuz TM-18/20. Rekordzista pod względem czasu przebywania w kosmosie- 437 dni.
  • Timothy Peake – bez lotów.
  • William Pailes – STS-51-J
  • Aleksandr Poleszczuk – Sojuz TM-16
  • Mark Polansky – STS-98, STS-116, STS-127
  • Ronald Parise 1951–2008 – STS-35, STS-67
  • Wiktor Pacajew 1933–1971 – Sojuz 11. Zginął podczas powrotu.
  • Pham Tuân – Sojuz 37/36
  • Charles Precourt – STS-55, STS-71, STS-84, STS-91
  • Leonid Popow – Sojuz 35/37, Sojuz 40, Sojuz T-7/5
  • Philippe Perrin, EAC – STS-111
  • John Phillips – STS-100, Sojuz TMA-6, STS-119
                                     

18. R

  • Patricia Robertson 1963–2001 – bez lotów.
  • Stuart Roosa 1933–1994 – Apollo 14
  • Siergiej Riazanski – Sojuz TMA-10M
  • Jerry Ross – STS-61-B, STS-27, STS-37, STS-55, STS-74, STS-88, STS-110
  • Sally Ride 1951–2012 – STS-7, STS-41-G. Pierwsza Amerykanka w kosmosie.
  • Siergiej Riewin – Sojuz TMA-04M
  • Ilan Ramon 1954–2003 – STS-107. Zginął w Katastrofie promu Columbia w 2003.
  • Nikołaj Rukawisznikow 1932–2002 – Sojuz 10, Sojuz 16, Sojuz 33
  • Walerij Riumin – Sojuz 25, Sojuz 32/34, Sojuz 35/37, STS-91
  • Paul Richards – STS-102
  • Mario Runco – STS-44, STS-54, STS-77
  • Kathleen Rubins – Sojuz MS-01
  • Walerij Rożdiestwienski 1939 – 2011 – Sojuz 23
  • Stephen Robinson – STS-85, STS-95, STS-114, STS-130
  • Garrett Reisman – STS-123/124, STS-132
  • Vladimír Remek – Sojuz 28
  • Kent Rominger – STS-73, STS-80, STS-85, STS-96, STS-100
  • Kenneth Reightler – STS-48, STS-60
  • Russell Rogers 1928–1967 – bez lotów. Desygnowany do projektu Dyna Soar.
  • James Reilly – STS-89, STS-104, STS-117
  • Roman Romanienko – Sojuz TMA-15
  • Judith Resnik 1949–1986 – STS-41-D. Zginęła w Katastrofie promu Challenger w 1986. STS-51L
  • Richard Richards – STS-28, STS-41, STS-50, STS-64
  • Thomas Reiter – Sojuz TM-22, STS-121/116
  • William Readdy – STS-42, STS-51, STS-79
  • Jurij Romanienko – Sojuz 26/27, Sojuz 38, Sojuz TM-2/3
                                     

19. S

  • Heidemarie Stefanyshyn-Piper – STS-115, STS-126
  • Steven Swanson – STS-117, STS-119, Sojuz TMA-12M
  • Wiktor Sawinych – Sojuz T-4, Sojuz T-13/14
  • Deke Slayton 1924–1993 – Sojuz-Apollo
  • Rakesh Sharma – Sojuz T-11/10
  • Harrison Schmitt – Apollo 17
  • Sheikh Muszaphar Shukor, M.D. – Sojuz TMA-11/10
  • Aleksiej Sorokin 1931–1976 – bez lotów. Rezerwowy w Woschod 1.
  • Albert Sacco – STS-73
  • Richard Searfoss – STS-58, STS-76, STS-90
  • Anton Szkaplerow – Sojuz TMA-22, Sojuz TMA-15M
  • William Shepherd – STS-27, STS-41, STS-52, Sojuz TM-31/STS-102
  • Giennadij Sarafanow 1942–2005 – Sojuz 15
  • Jurij Szargin – Sojuz TMA-5/4
  • David Saint-Jacques – bez lotów.
  • Kathryn Sullivan – STS-41-G, STS-31, STS-45
  • Susan Still-Kilrain – STS-83, STS-94
  • Nicole Stott – STS-128, STS-133
  • Krasimir Stojanow – bez lotów.
  • Oleg Skripoczka – Sojuz TMA-01M
  • Winston Scott – STS-72, STS-87
  • Thomas Stafford – Gemini 6A, Gemini 9A, Apollo 10, Sojuz-Apollo
  • Steven Smith – STS-68, STS-82, STS-103, STS-110
  • / Paul Scully-Power – STS-41-G
  • Giennadij Striekałow 1940–2004 – Sojuz T-3, Sojuz T-8, Sojuz T-11/10, Sojuz TM-10, Sojuz TM-21/STS-71
  • Robert Stewart – STS-41-B, STS-51-J
  • Anatolij Sołowjow – Sojuz TM-5/4, Sojuz TM-9, Sojuz TM-15, STS-71/Sojuz TM-21, Sojuz TM-26. Z narodowości Łotysz.
  • Saliżan Szaripow – STS-89, Sojuz TMA-5
  • Aleksandr Skworcow – Sojuz TMA-18, Sojuz TMA-12M
  • Brewster Shaw – STS-9, STS-61-B, STS-28
  • Margaret Rhea Seddon – STS-51-D, STS-40, STS-58
  • Hans Schlegel – STS-55, STS-122
  • Sherwood Spring – STS-61-B
  • Francis Scobee 1939–1986 – STS-41-C. Zginął w Katastrofie promu Challenger w 1986. STS-51L.
  • Robert Satcher, M.D. – STS-129
  • Aleksandr Samokutiajew – Sojuz TMA-21, Sojuz TMA-14M
  • Walter Schirra 1923–2007 – Mercury 8, Gemini 6A, Apollo 7
  • Jack Swigert 1931–1982 – Apollo 13
  • Ronald Sega – STS-60, STS-76
  • Michael John Smith 1945–1986. Zginął w Katastrofie promu Challenger w 1986. STS-51L.
  • Witalij Siewastjanow 1935–2010 – Sojuz 9, Sojuz 18
  • Elliott See 1927–1966 – bez lotów.
  • Władimir Sołowjow – Sojuz T-10/11, Sojuz T-15
  • Swietłana Sawicka – Sojuz T-7/5, Sojuz T-12
  • Władimir Szatałow – Sojuz 4, Sojuz 8, Sojuz 10. Z narodowości Kazach.
  • Loren Shriver – STS-51-C, STS-31, STS-46
  • Robert Springer – STS-29, STS-38
  • Sultan bin Salman bin Abdulaziz Al Saud – STS-51-G
  • Maksim Surajew – Sojuz TMA-16, Sojuz TMA-13M
  • Alan Shepard 1923–1998 – Mercury-Redstone 3, Apollo 14. Pierwszy Amerykanin w kosmosie.
  • Piers Sellers 1955–2016 – STS-112, STS-121, STS-132
  • Rusty Schweickart – Apollo 9
  • Aleksandr Sieriebrow 1944-2013 – Sojuz T-7/5, Sojuz T-8, Sojuz TM-8, Sojuz TM-17
  • Gieorgij Szonin 1935–1997 – Sojuz 6
  • Frederick Sturckow – STS-88, STS-105, STS-117, STS-128
  • Jelena Sierowa – Sojuz TMA-14M
  • David Scott – Gemini 8, Apollo 9, Apollo 15
                                     

20. T

  • Joseph Tanner – STS-66, STS-82, STS-97, STS-115
  • Arnaldo Tamayo Méndez – Sojuz 38
  • Richard Truly – STS-2, STS-8
  • Robert Thirsk – STS-78, Sojuz TMA-15
  • Stephen Thorne 1953–1986 – bez lotów. Zginął przed zakończeniem treningów NASA.
  • Kathryn Thornton – STS-33, STS-49, STS-61, STS-73
  • Pierre Thuot – STS-36, STS-49, STS-62
  • Norman Thagard – STS-7, STS-51-B, STS-30, STS-42, Sojuz TM-21/STS-71
  • James Taylor 1930–1970 – bez lotów. Desygnowany do projektu MOL.
  • Michaił Tiurin – STS-105/108, Sojuz TMA-9, Sojuz TMA-11M
  • Bjarni Tryggvason – STS-85
  • Andrew S. W. Thomas – STS-77, STS-89/91, STS-102, STS-114
  • Gierman Titow 1935–2000 – Wostok 2
  • Gerhard Thiele – STS-99
  • Siergiej Treszczow – STS-111/113
  • William E. Thornton – STS-8, STS-51-B
  • Michel Tognini – Sojuz TM-15/14, STS-93
  • Walerij Tokariew – STS-96, Sojuz TMA-7
  • Donald A. Thomas – STS-65, STS-70, STS-83, STS-94
  • Daniel Tani – STS-108, STS-120/122
  • Władimir Titow – Sojuz T-8, Sojuz TM-4/6, STS-63, STS-86
  • Eugene Trinh – STS-50
  • Walentina Tierieszkowa – Wostok 6. Pierwsza kobieta w kosmosie.
  • Jewgienij Tariełkin – Sojuz TMA-06M
                                     

21. V

  • Franz Viehböck – Sojuz TM-13/12
  • Terry Virts – STS-130, Sojuz TMA-15M
  • Janice Voss 1956-2012 – STS-57, STS-63, STS-83, STS-94, STS-99
  • James Voss – STS-44, STS-53, STS-69, STS-101, STS-102/105
  • James van Hoften – STS-41-C, STS-51-I
  • Roberto Vittori – Sojuz TM-34, Sojuz TMA-6/5, STS-134
  • Charles Veach 1944–1995 – STS-39, STS-52
  • Lodewijk van den Berg – STS-51-B
                                     

22. W

  • Charles Walker – STS-41-D, STS-51-D, STS-61-B
  • Paul Weitz 1932–2017 – Skylab 2, STS-6
  • Władisław Wołkow 1935–1971 – Sojuz 7, Sojuz 11. Zginął w Sojuz 11.
  • Jim Wetherbee – STS-32, STS-52, STS-63, STS-86, STS-102, STS-113
  • Clifton Williams 1932–1967 – bez lotów. Zginął podczas treningu.
  • Ulrich Walter – STS-55
  • Igor Wołk 1937-2017 – Sojuz T-12
  • Dafydd Williams 1932– STS-90, STS-118
  • Rex Walheim – STS-110, STS-122, STS-135
  • Shannon Walker – Sojuz TMA-19
  • Władimir Wasiutin 1952–2002 – Sojuz T-14
  • Barry Wilmore – STS-129, Sojuz TMA-14M
  • Taylor Wang – STS-51-B
  • David Wolf – STS-58, STS-86/89, STS-112, STS-127
  • Kōichi Wakata – STS-72, STS-92, STS-119/127, Sojuz TMA-11M
  • Douglas Wheelock – STS-120, Sojuz TMA-19
  • Mary Weber – STS-70, STS-101
  • Neil Woodward – bez lotów.
  • Peter Wisoff – STS-57, STS-68, STS-81, STS-92
  • Stephanie Wilson – STS-121, STS-120, STS-131
  • Aleksandr Wołkow – Sojuz T-14, Sojuz TM-7, Sojuz TM-13
  • Edward Higgins White 1930–1967 – Gemini 4. Zginął w pożarze Apollo 1.
  • Peggy Whitson – STS-111/113, Sojuz TMA-11
  • Joseph A. Walker 1921–1966 – X-15 loty 77, 90 i 91.
  • Sunita Williams – STS-116/117, Sojuz TMA-05M
  • Donald Williams – STS-51-D, STS-34
  • Alfred Worden 1932–2020 – Apollo 15
  • David M. Walker 1944–2001 – STS-51-A, STS-30, STS-53, STS-69
  • Pawieł Winogradow – Sojuz TM-26, Sojuz TMA-8
  • Aleksander Wiktorenko – Sojuz TM-3/2, Sojuz TM-8, Sojuz TM-14, Sojuz TM-20
  • Terrence Wilcutt – STS-68, STS-79, STS-89, STS-106
  • Jeffrey Williams – STS-101, Sojuz TMA-8, Sojuz TMA-16
  • Siergiej Wołkow – Sojuz TMA-12, Sojuz TMA-02M, Sojuz TMA-18M
  • Wang Yaping – Shenzhou 10
  • Gregory Wiseman – Sojuz TMA-13M
  • Carl Walz – STS-51, STS-65, STS-79, STS-108/111
  • Borys Wołynow – Sojuz 5, Sojuz 21
                                     

23. Y

  • Yang Liwei – Shenzhou 5
  • Yi So-yeon – Sojuz TMA-12/11
  • Naoko Yamazaki – STS-131
  • John Young 1930–2018 – Gemini 3, Gemini 10, Apollo 10, Apollo 16, STS-1, STS-9
  • Kimiya Yui – Sojuz TMA-17M.
                                     

24. Z

  • George Zamka – STS-120, STS-130
  • Siergiej Zaliotin – Sojuz TM-30, Sojuz TMA-1/TM-34
  • Zhang Xiaoguang – Shenzhou 10
  • Wiaczesław Zudow – Sojuz 23
  • Zhai Zhigang – Shenzhou 7