Poprzednia

ⓘ Hanna Birna Kristjánsdóttir




                                     

ⓘ Hanna Birna Kristjánsdóttir

Hanna Birna Kristjánsdóttir – islandzka polityk, minister spraw wewnętrznych od 23 maja 2013 do 4 grudnia 2014 w rządzie Sigmundura Davída Gunnlaugssona, deputowana do islandzkiego parlamentu od 2013 roku. Od 21 sierpnia 2008 do 15 czerwca 2010 pełniła funkcję burmistrza Reykjavíku.

                                     

1. Życiorys

W 1991 zdobyła tytuł licencjata z politologii na Uniwersytecie Islandzkim, a w 1993 tytuł magistra nauk politycznych na Uniwersytecie Edynburskim.

W latach 2002 - 2013 była członkinią Rady Miasta w Reykjavíku, w latach 2006 - 2008 zajmując stanowisko jej prezesa, a po ustąpieniu ze stanowiska burmistrza Reykjavíku jednogłośnie została wybrana jego następczynią, jednak w kwietniu 2011 zrezygnowała ze stanowiska z powodu braku porozumienia z rządzącym wówczas krajem Sojuszem.

W wyborach parlamentarnych w 2013 roku zdobyła najwięcej głosów w okręgu Południowy Reykjavík, zdobywając tym samym mandat. Urząd ministra spraw wewnętrznych objęła 23 maja 2013. 4 grudnia 2014 na stanowisku ministra zastąpiła ją Ólöf Nordal.

Użytkownicy również szukali:

...
...
...