Poprzednia

ⓘ Przywry Polski




                                     

ⓘ Przywry Polski

W Polsce stwierdzono ponad 320 gatunków dorosłych postaci przywr oraz kolejnych kilkanaście gatunków cerkarii. Wszystkie gatunki są pasożytami często o skomplikowanym cyklu rozwojowym.

                                     

1. Przywry Trematoda

Aspidogastrioidea Poche, 1907

Rodzina Aspidogastridae Poche, 1907

  • Aspidogaster conchicola Baer, 1827

Clinostomoidea

Rodzina Clinostomidae

  • Clinostomum complanatum Rudolphi, 1814
  • Euclinostomum heterostomum Rudolphi, 1809

Bucephaloidea Poche, 1907

Rodzina Bucepahlidae

  • Bucepahlus polymorphus Baer, 1927
  • Prosorhynchus squamatus Odhner, 1905
  • Rhipidocotyle campanula Dujardin, 1845

Lepocreadioidea Odhner, 1905

Rodzina Lepocreadiidae Odhner, 1905

  • Deropristis inflata Molin, 1859
  • Opechona bacillaris Molin, 1859

Troglotrematoidea

Rodzina Orchipedidae

  • Orchipedum tracheicola Braun, 1901
  • Mammorchipedum isostomum Rudolphi, 1819

Azygioidea Lühe, 1909

Rodzina Azygiidae Lühe, 1909

  • Azygia lucii Muller, 1776
  • Azygia mirabilis Braun, 1891
                                     

1.1. Przywry Trematoda Clinostomoidea

Rodzina Clinostomidae

  • Clinostomum complanatum Rudolphi, 1814
  • Euclinostomum heterostomum Rudolphi, 1809
                                     

1.2. Przywry Trematoda Cyclocoeloidea

Rodzina Cyclocoelidae

  • Cyclocoelum mutabile Zeder, 1800
  • Cyclocoelum polonicum Machalska, 1980
  • Hyptiasmus oculeus Kossack, 1911

Rodzina Typhlocoeliidae

  • Typhlocoelum cucumerinum Rudolphi, 1809
  • Tracheophilus cymbium Diesing, 1850
                                     

1.3. Przywry Trematoda Diplostomoidea Poirier, 1886

Rodzina Strigeidae Railliet, 1919

  • Parastrigea flexilis Dubois, 1934
  • Strigea spahaerula Rudolphi, 1803
  • Cotylurus raabei Bezubik, 1956
  • Apatemon gracilis Rudolphi, 1819
  • Ichtyocotylurus pileatus Rudolphi, 1802
  • Australapatemon minor Yamaguti, 1933
  • Ichtyocotylurus variegatus Creplin, 1825
  • Cotylurus cornutus Rudolphi, 1808
  • Apatemon annuligerum Nordmann, 1832
  • Ophiosoma patagiatum Creplin, 1846
  • Australapatemon fuhrmanni Dubois, 1937
  • Nematostrigea serpens Nitzsch, 1819
  • Cotylurus syrius Dubois, 1934
  • Strigea falconis Szidat, 1928
  • Cotylurus hebraicus Dubois, 1934
  • Cotylurus brandivitellosus
  • Apatemon somateriae Dubois, 1948
  • Ichtyocotylurus erraticus Rudolphi, 1809
  • Apharyngostrigea cornu Zeder, 1800
  • Parastrigea robusta Szidat, 1928
  • Cardiocephalus longicollis Rudolphi, 1819
  • Strigea strigis Schrank, 1788
  • Ichtyocotylurus platycephalus Creplin, 1825

Rodzina Diplostomidae Poirier, 1886

  • Diplostomum flexicaudum Cort et Brooks, 1928
  • Tylodelphys cranaria Diesing, 1850
  • Tylodelphys podicipina Kozicka et Niewiadomska, 1960
  • Tylodelphys clavata Nordmann, 1832
  • Pulvinifer maerostomum Jagerskiold, 1900
  • Neodiplostomum spathoides Dubois, 1937
  • Diplostomum gavium Guberlet, 1922
  • Alaria alata Goeze, 1782
  • Posthodiplostomum minimum MacCallum, 1921
  • Diplostomum commutatum Diesing, 1850
  • Diplostomum baeri Dubois, 1937
  • Codonocephalus urniger Rudolphi, 1819
  • Diplostomum numericum Niewiadomska, 1988
  • Diplostomum mergi Dubois, 1932
  • Diplostomum paracaudum Iles, 1959
  • Diplostomum spathaceum Rudolphi, 1819
  • Diplostomum pseudospathaceum Niewiadomska, 1984
  • Posthodiplostomum brevicaudatum Nordmann, 1832
  • Ornithodiplostomum scardinii Schulman, 1852
  • Neodiplostomum acutum Dubois, 1937
  • Tylodelphys excavata Rudolphi, 1803
  • Neodiplostomum perlatum Ciurea, 1911
  • Neodiplostomum spathula Creplin, 1829
  • Posthodiplostomum cuticola Nordmann, 1832

Rodzina Cyathocotylidae Mühling, 1898

  • Cyathocotyle bithyniae Sudarikov, 1974
  • Paracoenogonimus ovatus Katsurada, 1914
  • Cyathocotyle opaca Wiśniewski, 1934
  • Cyathocotyle prussica Muhling, 1896
  • Holostephanus curoniensis Szidat, 1933
  • Mesostephanus alopicus Malczewski, 1964


                                     

1.4. Przywry Trematoda Schistosomoidea Stiles & Hassall, 1898

Rodzina Aporocotylidae Odhner, 1912

  • Sanguinicola inermis Plehn, 1905
  • Sanguinicola armata Plehn, 1905
  • Sanguinicola volgensis Rasin, 1929
  • Sanguinicola intermedia Ejsmont, 1926

Rodzina Schistosomidae Stiles & Hassall, 1898

  • Bilharziella polonica Kowalewski, 1895
  • Dendritobilharzia pulverulenta Braun, 1901
  • Gigantobilharzia mazuriana Khalifa, 1974
  • Gigantobilharzia monocotylea Szidat, 1930
  • Dendritobilharzia anatinarum Chaetum, 1941
                                     

1.5. Przywry Trematoda Brachylaimoidea Joyeux & Foley, 1930

Rodzina Brachylaimidae Joyeux & Foley, 1930

  • Pseudoleucochloridium soricis Sołtys, 1952
  • Brachylaime fulvum Dujardin, 1843
  • Leucochloridiomorpha lutea Baer, 1827
  • Brachylaime arquatum Dujardin, 1845
  • Amblosoma exile Pojmańska, 1972
  • Brachylaime mesostomum Rudolphi, 1803
  • Brachylaime spinosulum Hofmann, 1899
  • Postharmostomum commutatum Diesing, 1858
  • Brachylaime fuscatum Rudolphi, 1819
  • Ithyogonimus talpae Goeze, 1782

Rodzina Leucochloridiidae Poche, 1907

  • Leucochloridium perturbatum Pojmańska, 1969
  • Michajlovia migrata Pojmańska, 1973
  • Leucochloridium paradoxum Carus, 1835
  • Leucochloridium vogtianum Baudon, 1881
  • Neoleucochloridium Holostomum Rudolphi, 1819
  • Urogonimus macrostomus Rudolphi, 1803
  • Urogonimus caryocatactis Zeder, 1800
  • Leucochloridium subtilis Pojmańska, 1969
  • Urotocus rossittensis Muhlig, 1898


                                     

1.6. Przywry Trematoda Bucephaloidea Poche, 1907

Rodzina Bucepahlidae

  • Bucepahlus polymorphus Baer, 1927
  • Prosorhynchus squamatus Odhner, 1905
  • Rhipidocotyle campanula Dujardin, 1845
                                     

1.7. Przywry Trematoda Gymnophalloidea Odhner, 1905

Rodzina Gymnophallidae Odhner, 1905

  • Parvatrema affine Jameson et Nicoll, 1913
  • Meiogymnophallus macrophorus Jameson et Nicoll, 1913
  • Gymnophallus bursicola Odhner, 1900
  • Meiogymnophallus minutus Cobbod, 1859)
                                     

1.8. Przywry Trematoda Echinostomatoidea Looss, 1902

Rodzina Echinostomidae Looss, 1899

  • Paryphostomum radiatum Dujardin, 1845
  • Echinoparyphium aconiatum Dietz, 1909
  • Monilifer spinulosus Rudolphi, 1809
  • Isthmiophora spiculator Dujardin, 1845
  • Echinoparyphium pseudorecurvatum Kiseliene et Grabda-Kazubska 1990
  • Echinostoma paraulum Dietz, 1909
  • Echinostoma sarcinum Dietz, 1909
  • Echinochasmus spinosus Odhner, 1911
  • Mesorchis pseudoechinatus Olsson, 1876
  • Hypodereum conoideum Bloch, 1782
  • Echinoparyphium nordiana Baschkirova, 1941
  • Echinostoma grandis Baschkirova, 1946
  • Episthium colymbi Shigin, 1956
  • Echinochasmus amphibolus Kotlan, 1922
  • Echinoparyphium clerici Skrjabin, 1915
  • Echinochasmus dietzevi Issaitschikoff, 1927
  • Echinoparyphium recurvatum Linstow, 1873
  • Echinostoma robustum Yamaguti, 1935
  • Echinochasmus coaxatus Dietz, 1909
  • Echinostoma chloropodis Zeder, 1800
  • Echinochasmus perfoliatus Ratz, 1908
  • Hypodereum skrjabini Oschmarin, 1946
  • Petasiger exaeretus Dietz, 1909
  • Patagifer bilobus Rudolphi, 1819
  • Moliniella anceps Molin, 1859
  • Echinostoma revoltum Frolich, 1802
  • Echinostoma stantchinskii Semenov, 1927
  • Isthmiophora mehlis Schrank, 1788
  • Petasiger neocomense Fuhrmann, 1927
  • Echinochasmus beleocephalus Linstow, 1875
  • Echinostoma travassosi Skrjabin, 1927
  • Himasthla secunda Nicoll, 1906
  • Ignavia ciconiae Sulgostowska, 1964
  • Sodalis spathulatus Rudolphi, 1819
  • Echinoparyphium agnatum Dietz, 1909
  • Pegosomum spiniferum Ratz, 1903
  • Chaunocepahlus ferox Rudolphi, 1795
  • Episthium bursicola Creplin, 1837

Rodzina Cathaemasiidae

  • Cathaemasia hians Rudolphi, 1809

Rodzina Fasciolidae Railliet, 1895

  • Parafasciolopsis fasciolaemorpha Ejsmont, 1932
  • Fasciola magna Bassi, 1875
  • Fasciola hepatica Linnaeus, 1758

Rodzina Psilostomidae Looss, 1900

  • Psilotrema spiculigerum Muhling, 1898
  • Psilochasmus oxyurus Creplin, 1825
  • Psilotrema oligoon Linstow, 1887
  • Psilotrema simillimum Muhling, 1898
  • Psilotornus confertus Machalska, 1974
  • Psilotrema brevis Oschmarin, 1963
  • Sphaeridiotrema globulus Rudolphi, 1819
  • Psilostomum brevicolle Creplin, 1825
  • Psilotrema pharyngeatum J. Grabda, 1954
  • Psilotrema marki Skvortsov, 1934
  • Apopharynx bolodens Braun, 1902

Rodzina Eucotylidae Cohn, 1904

  • Tanaisia fedtschenkoi Skrjabin, 1924
  • Tanaisia longivitellata Sthrom et Skrjabin, 1947
  • Tamerlania zarudnyi Skrjabin, 1924
  • Eucotyle wehri Price, 1920
  • Eucotyle zakharovi Skrjabin, 1920
  • Tanaisia atra Nezlobinsky, 1926
  • Eucotyle cohni Skrjabin, 1924
                                     

1.9. Przywry Trematoda Lepocreadioidea Odhner, 1905

Rodzina Lepocreadiidae Odhner, 1905

  • Deropristis inflata Molin, 1859
  • Opechona bacillaris Molin, 1859
                                     

1.10. Przywry Trematoda Monorchioidea Odhner, 1911

Rodzina Monorchiidae Odhner, 1911

  • Asymphlodora tincae Modeer, 1790
  • Palaeorchis unicus Szidat, 1943
  • Palaeorchis incognitus Szidat, 1943
  • Asymphlodora kubanicum Issaitschikoff, 1928
  • Asymphlodora markewitschi Kulakovskaja, 1947
  • Asymphlodora imitans Muhling, 1898
  • Asymphlodora demeli Markowski, 1933
                                     

1.11. Przywry Trematoda Paramphistomoidea

Rodzina Diplodiscidae

  • Diplodoscus subclavatus Pallas, 1760
  • Ophistodiscus diplodiscoides Cohn, 1904

Rodzina Paramphistomidae

  • Paramphistomum cervi Schrank, 1790
  • Paramphistomum ichigawai Fukui, 1922
  • Stichorchis subtriquetrus Rudolphi, 1814
                                     

1.12. Przywry Trematoda Pronocephaloidea Looss, 1899

Rodzina Notocotylidae Lühe, 1909

  • Catatropis verrucosa Frolich, 1789
  • Notocotylus ephemera Nitzsch, 1817
  • Paramonostomum alveatum Mehlis in Creplin, 1846
  • Notocotylus imbricatus Looss, 1894
  • Notocotylus diserialis Sinitzin, 1896
  • Notocotylus noyeri Joyeux, 1922
  • Notocotylus pacifer Noble, 1933
  • Notocotylus attenuatus Rudolphi, 1809
  • Notocotylus linearis Rudolphi, 1819
                                     

1.13. Przywry Trematoda Troglotrematoidea

Rodzina Orchipedidae

  • Orchipedum tracheicola Braun, 1901
  • Mammorchipedum isostomum Rudolphi, 1819
                                     

1.14. Przywry Trematoda Allocreadioidea Looss, 1902

Rodzina Allocreadiidae Looss, 1902

  • Orientocreadium siluri Dubinina et Bychowsky, 1954
  • Crepidostomus metoecus Braun, 1900
  • Bunodera luciopercae Muller, 1776
  • Orientocreadium pseudobagri Yamaguti, 1934
  • Allocreadium isoporum Looss, 1894
  • Crepidostomus farionis Muller, 1784
  • Allocreadium dogieli Koval, 1850
  • Allocreadium markevitschii Koval, 1949

Rodzina Opecoelidae Ozaki, 1925

  • Nicolla skrjabini Ivanitzky, 1928
  • Sphaerostoma globiporum Rudolphi, 1802
  • Sphaerostoma maius Janiszewska, 1949
  • Sphaerostoma bramae Muller, 1776
  • Nicolla wisniewskii Ślusarski, 1958
  • Sphaerostoma salmonis Ślusarski, 1958
  • Plagioporus stefanskii Ślusarski, 1958
  • Plagioporus angulatus Dujardin, 1845
                                     

1.15. Przywry Trematoda Gorgoderoidea Looss, 1901

Rodzina Dicrocoelidae

  • Prosolecithus pellucidus Pojmańska, 1956
  • Lyperosomum clathratum Deslongchamps, 1824
  • Lyperosomum oswaldoi Travassos, 1917
  • Conspicum acuminatum Nicoll, 1915
  • Brachylecithum lobatum Railliet, 1900
  • Lyperosomum petiolatum Railliet, 1900
  • Brachylecithum attenuatum Dujardin, 1845)
  • Lyperosomum longicauda Rudolphi, 1809
  • Platynosomum semifuscum Looss, 1907
  • Dicrocoelium dendriticum Rudolphi, 1819
  • Brachylecithum donicum Issaitschikoff, 1919
  • Lyperosomum armenicum Shcherbakova, 1924
  • Dicrocoelium soricis Diesing, 1858
  • Lutztrema monentron Price et McIntosh, 1935

Rodzina Gorgoderidae Looss, 1899

  • Gorgoderina vitelliloba Olsson, 1876
  • Phyllodistomum elongatum Nybelin, 1926
  • Gorgoderina alobata Lees et Mitchell, 1965
  • Phyllodistomum pseudofolium Nybelin, 1926
  • Gorgodera cygnoides Zeder, 1800
  • Phyllodistomum macrocotyle Luhe, 1909
  • Gorgodera loossi Sinicyn, 1905
  • Phyllodistomum dogieli Pigulevsky, 1953
  • Phyllodistomum simile Nybelin, 1926
  • Gorgodera varsoviensis Sinicyn, 1905
  • Phyllodistomum folium Olfers, 1816
  • Gorgodera pagenstecheri Sinicyn, 1905


                                     

1.16. Przywry Trematoda Microphalloidea Ward, 1901

Rodzina Microphallidae Ward, 1901

  • Maritrema subdolum Jagerskiold, 1909
  • Spelotrema papillorobustrum Rankin, 1940
  • Levinseniella, propinqua Jagerskiold, 1907

Rodzina Prosthogonimidae Lühe, 1909

  • Prosthogonimus cuneatus Rudolphi, 1809
  • Prosthogonimus ovatus Rudolphi, 1803
  • Schistogonimus rarus Braun, 1901

Rodzina Renicolidae Dollfus, 1939

  • Renicola pinguis Mehlis, 1831
  • Renicola lari Timon-David, 1933
                                     

1.17. Przywry Trematoda Plagiorchioidea Lühe, 1901

Rodzina Brachycoelidae

  • Brachycoelium salamandrae Frolich, 1789

Rodzina Cepahlogonimidae

  • Cephalogonimus retusus Dujardin, 1845)

Rodzina Lecithodendridae

  • Prosthodendrium mirabile Zdzitowiecki, 1969
  • Pleurogenes claviger Rudolphi, 1819
  • Pycnoporus heteroporus Dujardin, 1845
  • Mosesia pavlovskii Khotenovsky, 1967
  • Parabascus lepidotus Looss, 1907
  • Prosotocus mirabilis B. Grabda, 1958
  • Prosthodendrium chilostomum Mehlis, 1831
  • Pycnoporus hurkovae Dubois, 1960
  • Prosthodendrium cryptolecithum Zdzitowiecki, 1969
  • Parabascus oppositus Zdzitowiecki, 1969
  • Parabascus semisquamosus Braun, 1900
  • Prosthodendrium aelleni Dubois, 1956
  • Czosnowia joannae Zdzitowiecki, 1967
  • Prosthodendrium ascidia Van Beneden, 1873
  • Lecithodendrium spathulatum Ozaki, 1929
  • Mosesia sittae Oschmarin, 1970
  • Pleurogenes loossi Africa 1930
  • Ophiosacculus mehelyi Modlinger, 1930
  • Pycnoporus megacotyle Ogata, 1939
  • Prosotocus confusus Looss, 1894
  • Pleurogenoides medians Olsson, 1876
  • Pleurogenes intermedius Issaitschikoff, 1926
  • Prosthodendrium longiforme Bhalerao, 1929
  • Mosesia microsoma Sungh, 1926
  • Parabascus dubois Hurkova, 1961
  • Prosthodendrium ilei Zdzitowiecki, 1969
  • Brandesia turgida Brandes, 1888)
  • Alassogonoporus amphoraeformis
  • Pleurogenes hepaticola Grabda-Kazubska, 1973
  • Prosthodendrium magnum Rysavy, 1956

Rodzina Plagiorchiidae Lühe, 1901

  • Plagiorchis elegans Rudolphi, 1802
  • Haematoloechus abbreviatus Bychowsky, 1932
  • Astiotrema trituri B. Grabda, 1959
  • Paralepoderma brumpti Buttner, 1950
  • Opisthioglyphe ranae Frolich, 1791
  • Plagiorchis proximus Barker, 1915
  • Neoglyphe sobolevi Shaldybin, 1953
  • Paralepoderma progeneticum Buttner, 1950
  • Macrodera longicollis Abildgaard, 1806
  • Paralepoderma cloacicola Luhe, 1909
  • Plagiorchis polonicus Sołtys, 1954
  • Plagiorchis nanus Rudolphi, 1802
  • Opisthioglyphe rastelus Olsson, 1876
  • Plagiorchis laricola Skrjabin, 1924
  • Plagiorchis maculosus Rudolphi, 1802
  • Haematoloechus variegatus Rudolphi, 1819
  • Rubenstrema exasperatum Rudolphi, 1819
  • Metaleptophallus gracillimus Luhe, 1909
  • Neoglyphe locellus Kossack, 1910
  • Skrjabinoeces similis Looss, 1899
  • Leptophallus nigrovenosus Bellingham, 1844
  • Plagiorchis vespertilionis Muller, 1780
  • Rubenstrema opisthovitellinus Sołtys, 1854
  • Haematoloechus asper Looss, 1899
  • Symmetricatesticula mordovii Shaldybin, 1958

Rodzina Stomylotrematidae

  • Laterotrema vexans Braun, 1901
  • Laterotrema arenula Creplin, 1825

Rodzina Telorchiidae Looss, 1899

  • Telorchis assula Dujardin, 1845
                                     

1.18. Przywry Trematoda Azygioidea Lühe, 1909

Rodzina Azygiidae Lühe, 1909

  • Azygia lucii Muller, 1776
  • Azygia mirabilis Braun, 1891
                                     

1.19. Przywry Trematoda Hemiuroidea Looss, 1899

Rodzina Hemiuridae Looss, 1899

  • Hemiurus ocreatus Molin, 1868
  • Hemiurus raabei Ślusarski, 1958
  • Aphanurus balticus Ślusarski, 1957
  • Lecithaster gibbosus Rudolphi, 1802
  • Hemiurus luehei Odhner, 1805
  • Lecithocladium excisum Rudolphi, 1819

Rodzina Lecithastreidae Odhner, 1905

  • Brachyphallus crenatus Rudolphi, 1802

Rodzina Derogenidae Nicoll, 1910

  • Halipegus ovocaudatus Vulpian, 1858
                                     

1.20. Przywry Trematoda Opisthorchioidea Braun, 1901

Rodzina Heterophyidae Leiper, 1909

  • Cryptocotyle lingua Creplin, 1825
  • Euryhelmis squalma Rudolphi, 1918
  • Cryptocotyle concavum Creplin, 1825
  • Galactosomum baylisi Gohar, 1930
  • Apophallus donicus Skrjabin et Lindtrop, 1919
  • Apophallus muehlingi Jagerskiold, 1899
  • Apophallus brevis Ransom, 1920
  • Pygidiopsis genata Looss, 1907
  • heterophyes Siebold, 1853

Rodzina Opisthorchiidae Looss, 1899

  • Metorchis crassiusculus Rudolphi, 1809
  • Metorchis albidus Braun, 1893
  • Metorchis xanthosomus Creplin, 1846
  • Pseudamphistomum truncatum Rudolphi, 1819
  • Metorchis progeneticus Markowski, 1936
  • Euamphimerus pancreaticus Baer, 1960
  • Opisthorchis felineus Rivolta, 1884
  • Opisthorchis longissimus Linstow, 1833

Gatunki opisane w stadium larwalnym:

  • Cercaria linearis Wesenber-Lund, 1934
  • Cercaria laticauda Wesenber-Lund, 1934
  • Cercaria notabilis Niewiadomska, 1966
  • Cercaria grisea Markowski, 1936
  • Cercaria caulleryi Markowski, 1936
  • Cercaria helvatica Dubois, 1929
  • Cercaria vilanoviensis Zdun, 1959
  • Cercaria pseudogracilis Zdun, 1959
  • Cercaria ephemera Nitzsch, 1807
  • Cercaria cyclopoides Niewiadomska, 1981
  • Cercaria clavicauda Niewiadomska, 1970
  • Cercaria baltica Markowski, 1936