Poprzednia

ⓘ Janusz Adamczak




Janusz Adamczak
                                     

ⓘ Janusz Adamczak

W 1987 ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu i rozpoczął zawodową służbę wojskową w 49 pułku zmechanizowanym na stanowisku dowódcy plutonu. W 1992 ukończył Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów w Poznaniu, w 1995 w Fort Knox Kurs Oficerów Wojsk Pancernych oraz w 1997 Akademię Obrony Narodowej, po ukończeniu której zajmował stanowiska służbowe w 12 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej, Dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz w Dowództwie Wojsk Lądowych. W 2000 w Akademii Dowodzenia Bundeswehry ukończył Kurs Oficerów Sztabowych NATO. Na przełomie 2003 i 2004 w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku pełnił obowiązki szefa Wydziału Planowania. W 2007 w Carlise Barracks był słuchaczem Studium Polityki Obronnej w Szkole Wojennej Wojsk Lądowych i zajmował w stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP.

17 listopada 2011 objął dowodzenie 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. 19 lutego 2014 objął dowodzenie 2 Korpusem Zmechanizowanym.

W dniu 15 sierpnia 2014 awansowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na stopień generała broni.

Od 12 września 2014 do 8 września 2017 zajmował stanowisko Szefa Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum JFC Brunssum. Z dniem 16 kwietnia 2018 został mianowany na stanowisko Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli.

                                     

1. Awanse

  • podporucznik – 1987

.

  • generał broni – 15 sierpnia 2014 przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
  • generał brygady – 15 sierpnia 2007 przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
  • generał dywizji – 15 sierpnia 2012 przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
                                     

2. Odznaczenia

  • Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju”
  • Odznaka absolwenta United States Army War College – Stany Zjednoczone
  • Brązowy Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju”
  • Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”
  • Gwiazda Iraku
  • Gwiazda Afganistanu
  • Srebrny Krzyż Zasługi – 2011
  • Brązowy Krzyż Zasługi – 2003
  • Odznaka pamiątkowa Dowództwa Wojsk Lądowych nr 444 – 2004
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2017
  • Medal NATO za misję ISAF – 2009
  • Odznaka pamiątkowa/honorowa 10BKPanc – 2013
  • Srebrny Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju”
  • Złoty Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”
  • Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku
  • Bronze Star – Stany Zjednoczone, 2009
  • Wojskowy Krzyż Zasługi – 2013
  • Odznaka 1. Polskiej Dywizji Pancernej – 2012
  • Odznaka pamiątkowa 12 BZ
  • Odznaka pamiątkowa/honorowa 11LDKPanc
  • Brązowy Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”