Poprzednia

ⓘ Kazimierz Dziok




                                     

ⓘ Kazimierz Dziok

Kazimierz Dziok – generał dywizji pilot Wojska Polskiego.

Od 13 września 1960 do 30 marca 1963 był podchorążym Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5 w Radomiu. Równolegle trenował piłkę siatkową, w sezonie 1961/62 z drużyną Czarnych Radom zajął 2. miejsce w grupie 2. klasy A i zakwalifikował się do turnieju finałowego jego zespół został jednak wycofany z rozgrywek ligowych ze względu na odbywające się w tym samym czasie mistrzostwa Wojska Polskiego.

Następnie rozpoczął służbę jako pilot w 5 Pomorskim Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego w Bydgoszczy, który 3 maja 1967 został przemianowany na 3 Pomorski Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Zajmował kolejno stanowiska: starszego pilota od 4 maja 1967, dowódcy klucza od 13 grudnia 1969, dowódcy eskadry od 14 sierpnia 1973 i zastępcy dowódcy pułku do spraw liniowych od 20 października 1977, 24 sierpnia 1978 został dowódcą pułku. Awansował kolejno na porucznika 1966, kapitana 1970, majora 1975, podpułkownika 1979 i pułkownika 1982. Od 1 października 1973 do 15 lipca 1976 był słuchaczem Akademii Sztabu Generalnego imienia generała broni Karola Świerczewskiego w Rembertowie.

20 stycznia 1983 został zastępcą dowódcy do spraw liniowych 3 Brandenburskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie. Od 1 października 1984 do 15 lipca 1985 był słuchaczem Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie. 12 kwietnia 1985, został mianowany dowódcą 3 Brandenburskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego.

25 marca 1991 został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3 Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu, a 3 maja tego roku awansowany na generała brygady.

25 września 1995 Prezydent RP Lech Wałęsa mianował go dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, a 11 listopada tego roku awansował na generała dywizji. 30 sierpnia 1999 został zwolniony z zajmowanego stanowiska i przeniesiony do dyspozycji Ministra Obrony Narodowej. W sierpniu 2001 został przeniesiony w stan spoczynku.

Jako zwolennik zakupu i wyposażenia Polskich Sił Powietrznych w samoloty JAS 39 Gripen a wcześniej F/A-18 Hornet nie został zaproszony na publiczne ogłoszenie wyniku przetargu na nowy samolot wielozadaniowy zwyciężył F-16 Falcon, które miało miejsce 27 grudnia 2002 roku.

Był pilotem wojskowym klasy mistrzowskiej. Legitymował się nalotem ponad 2000 godzin, w tym 1900 na samolotach odrzutowych. Lot pożegnalny wykonał 30 marca 2001 roku na samolocie Su-22.

16 maja 1996 Rada Miasta Świdwina nadała mu tytuł "Honorowego Obywatela Świdwina”.

                                     

1. Ordery i odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi - 1978
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1985
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - 31 sierpnia 1999
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - 1992
                                     
  • akademicki Władysław Blin biskup witebski Ks. Michał Czajkowski Kazimierz Dziok Jan Górski pierwszy burmistrz powojennego Świdwina Tadeusz Werno
  • ku czci św. Kingi, którego autorem z zakresie muzyki i słów został Marek Dziok W dniach 17 - 18 maja 2017 zorganizowano obchody kilku jubileuszów szkoły:
  • szefa Inspektoratu OT. Nowym dowódcą WLiOP został gen. bryg. pil. K. Dziok 27 30 września w obiektach OSP Wojsk Lądowych w Orzyszu i 15 Brygady Zmechanizowanej
  • Stanisław Domoradzki, prof. UR dr hab. Rostyslav Hryniv, prof. UR dr Jacek Dziok dr Renata Jurasińska dr Piotr Pusz dr Sławomir Sorek dr Anna Szpila dr Renata
  • roku Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej generał dywizji Kazimierz Dziok wykonał lot na dwumiejscowym samolocie myśliwskim JAS - 39B Gripen. Lot

Użytkownicy również szukali:

...
...
...