Poprzednia

ⓘ Misja Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych




                                     

ⓘ Misja Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych

Misja Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych – misja dyplomatyczna Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Siedziba stałego obserwatora mieści się w Nowym Jorku. Obecnym stałym obserwatorem jest abp Bernardito Auza. Pełni on swą funkcję od 1 lipca 2014.

                                     

1. Historia i status

Stolica Apostolska została stałym obserwatorem przy ONZ 6 kwietnia 1964, za pontyfikatu Pawła VI.

Na mocy przyjętej jednogłośnie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 1 lipca 2004 delegacja Stolicy Apostolskiej zajmuje pierwsze miejsce zaraz po krajach członkowskich, a przed wszystkimi innymi obserwatorami. Posiada sześć foteli w sali Zgromadzenia Ogólnego. Członkowie delegacji mogą zabrać głos tuż po przedstawicielach państw członkowskich. Watykańscy dyplomaci mają również prawo replikowania oraz wspólnego z krajami członkowskimi prezentowania projektów rezolucji.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej, jako przedstawiciel państwa nieczłonkowskiego, nie może brać udziału w głosowaniach ani wysuwać kandydatów na zgromadzeniach ogólnych tej organizacji.

Niektóre z tych praw istniały przed przyjęciem rezolucji jednak nie były oficjalnie sformułowane.

                                     

2. Stali obserwatorzy

  • abp Celestino Migliore 30 października 2002 – 30 czerwca 2010 Włoch
  • abp Francis Chullikatt 17 lipca 2010 – 1 lipca 2014 Keralczyk
  • abp Bernardito Auza 1 lipca 2014 – 1 października 2019 Filipińczyk
  • abp Giovanni Cheli 25 lipca 1973 – 18 września 1986 Włoch
  • abp Renato Raffaele Martino 3 grudnia 1986 – 1 października 2002 Włoch
  • ks. prałat Alberto Giovannetti 1964 – 1973 Włoch

Użytkownicy również szukali:

...
...
...