Poprzednia

ⓘ Grupy i oddziały kosmonautów




                                     

ⓘ Grupy i oddziały kosmonautów

Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. "kosmiczni turyści”.

Używane skróty w nazwach poszczególnych grup:

  • grupy WWS – kosmonauci Sił Powietrznych Rosji i byłego ZSRR ros. Военно-воздушные силы.
  • grupy NASA – amerykańscy astronauci Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA ang. National Aeronautics and Space Administration,
  • grupy IMBP – kosmonauci Państwowego Centrum Naukowego – Instytutu Problemów Medyczno-Biologicznych ros. ГНЦ ИМБП – Государственный научный центр Институт медико-биологических проблем ИМБП)
  • grupy USAF MOL – astronauci wybierani do wojskowego programu budowy załogowej stacji orbitalnej ang. Manned Orbiting Laboratory realizowanego w latach 60. XX w.

1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2009

                                     

1. 1958

25 czerwca – grupa Man In Space Soonest – USA

Neil Armstrong, Bill Bridgeman, Scott Crossfield, Iven Kincheloe, John B. McKay, Robert Rushworth, Joe Walker, Alvin White i Robert White.

                                     

2. 1959

9 kwietnia – Grupa NASA 1 1959 NASA Group; Mercury Seven – USA

Scott Carpenter, Gordon Cooper, John Glenn, Virgil Grissom, Walter Schirra, Alan Shepard oraz Deke Slayton

                                     

3. 1960

7 marca – Grupa WWS 1 – ZSRR

Iwan Anikiejew, Pawieł Bielajew, Wałentyn Bondarenko, Walerij Bykowski, Jewgienij Chrunow, Walentin Fiłatjew, Jurij Gagarin, Wiktor Gorbatko, Anatolij Kartaszow, Władimir Komarow, Aleksiej Leonow, Grigorij Nielubow, Andrijan Nikołajew, Pawieł Popowicz, Mars Rafikow, Gieorgij Szonin, Herman Titow, Walentin Warłamow, Borys Wołynow, Dmitrij Zaikin.

1 kwietnia – Grupa Dyna-Soar 1 – USA

Neil Armstrong, William Dana, Henry Gordon, Pete Knight, Russell Rogers, Milton Thompson, James Wood.

                                     

4. 1962

12 marca – Grupa Kobiety kosmonautki – ZSRR

Żanna Jorkina, Tatjana Kuzniecowa, Walentina Ponomariowa, Irina Sołowjowa, Walentina Tierieszkowa.

17 sierpnia – Grupa NASA 2 1962 NASA Group – USA

Neil Armstrong, Frank Borman, Charles Conrad, James McDivitt, James Lovell, Elliott See, Thomas Stafford, Edward Higgins White oraz John Young

19 września – Grupa Dyna-Soar 2 – USA

Albert Crews.

                                     

5. 1963

10 stycznia – Grupa WWS 2 – ZSRR

Jurij Artiuchin, Eduard Bujnowski, Lew Diomin, Gieorgij Dobrowolski, Anatolij Filipczenko, Aleksiej Gubariew, Władisław Gulajew, Piotr Kołodin, Eduard Kugno, Anatolij Kuklin, Aleksandr Matinczenko, Władimir Szatałow, Lew Worobjow, Anatolij Woronow, Witalij Żołobow.

17 października – Grupa NASA 3 1963 NASA Group – USA

Buzz Aldrin, William Anders, Charles Bassett, Alan Bean, Eugene Cernan, Roger Chaffee, Michael Collins, Walter Cunningham, Donn Eisele, Theodore Freeman, Richard Gordon, Russell Schweickart, David Scott, Clifton Williams

                                     

6. 1964

25 stycznia – Grupa WWS 2 uzupełnienie – ZSRR

Gieorgij Bieriegowoj

26 maja – Grupa kosmonautów przewidzianych do lotu na statku Woschod – ZSRR

Władimir Biendierow, Gieorgij Katys, Wasilij Łazariew, Boris Polakow, Aleksiej Sorokin, Boris Jegorow.

11 czerwca – Grupa kosmonautów przewidzianych do lotu na statku Woschod – uzupełnienie ZSRR

Konstantin Fieoktistow

                                     

7. 1965

1 czerwca – Grupa dziennikarzy 1 – ZSRR

Jarosław Gołowanow, Jurij Letunow, Michaił Riebrow.

1 czerwca – Grupa lekarzy przewidziana do lotu na statku Woschod - misja medyczna – ZSRR

Jewgienij Iljin, Aleksandr Kisielow, Jurij Sienkiewicz.

28 czerwca – Grupa NASA 4 1965 NASA Group – USA

Owen Garriott, Edward Gibson, Duane Graveline, Joseph Kerwin, Frank Michel, Harrison Schmitt

28 października – Grupa WWS 3 – ZSRR

Borys Biełousow, Władimir Diegtjariow, Anatolij Fiodorow, Jurij Głazkow, Witalij Griszczenko, Jewgienij Chłudiejew, Oleg Jakowlew, Leonid Kizim, Piotr Klimuk, Giennadij Koleśników, Aleksandr Kramarienko, Michaił Lisun, Aleksandr Pietruszenko, Władimir Preobrażenskij, Walerij Rożdiestwienski, Giennadij Sarafanow, Aleksandr Skworcow, Eduard Stiepanow, Anzar Szarafutdinow, Wasilij Szczegłow, Walerij Wołoszyn, Wiaczesław Zudow.

12 listopada – Grupa USAF MOL 1 – USA

Michael J. Adams, Albert Crews, John Finley, Richard Lawery, Lachlan MacLeay, Francis Neubeck, James M. Taylor, Richard Truly.



                                     

8. 1966

17 stycznia – Grupa WWS 3 – ZSRR uzupełnienie

Wasilij Łazariew.

4 kwietnia – Grupa NASA 5 1966 NASA Group – USA

Vance Brand, John Bull, Gerald Carr, Charles Duke, Joe Engle, Ronald Evans, Edward Givens, Fred Haise, James Irwin, Don Lind, Jack Lousma, Thomas Mattingly, Bruce McCandless, Edgar Mitchell, William Pogue, Stuart Roosa, John Swigert, Paul Weitz, Alfred Worden

23 maja – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 1 ZSRR

Siergiej Anochin, Władimir Bugrow, Giennadij Dołgopołow, Gieorgij Grieczko, Aleksiej Jelisiejew, Walerij Kubasow, Oleg Makarow, Władisław Wołkow.

17 czerwca – Grupa USAF MOL 2 – USA

Karol Bobko, Robert Crippen, Gordon Fullerton, Henry Hartsfield, Robert Overmyer.

                                     

9. 1967

31 stycznia – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 1 – uzupełnienie naboru – ZSRR

Nikołaj Rukawisznikow, Witalij Siewastjanow

7 maja – Grupa WWS 4 – ZSRR

Władimir Aleksiejew, Walerij Biełoborodow, Michaił Burdajew, Siergiej Gajdukow, Władimir Isakow, Władimir Kowalonok, Władimir Kozielskij, Władimir Lachow, Jurij Małyszew, Wiktor Pisariew, Nikołaj Porwatkin, Michaił Sołogub.

22 maja – Akademia Nauk grupa 1 – ZSRR

Rudolf Gulajew, Mars Fatkułlin, Wsiewołod Jegorow, Walentin Jerszow, Ordinard Kołomijcew.

30 czerwca – Grupa USAF MOL 3 – USA

James Abrahamson, Robert Hermes, Robert Lawrence, Donald Peterson.

4 sierpnia – Grupa NASA 6 1967 NASA Group – USA

Joseph Allen, Philip Chapman, Anthony England, Karl Henize, Donald Holmquest, William Lenoir, John Llewellyn, Story Musgrave, Brian O’Leary, Robert A. Parker, William Thornton

                                     

10. 1969

13 sierpnia – Grupa NASA 7 1969 NASA Group – USA

Karol Bobko, Robert Crippen, Charles Fullerton, Henry Hartsfield, Robert Overmyer, Donald Peterson, Richard Truly.

                                     

11. 1970

27 kwietnia – Grupa WWS 5 – ZSRR

Anatolij Bieriezowoj, Aleksandr Diedkow, Władimir Dżanibekow, Nikołaj Fiefiełow, Walerij Iłłarionow, Jurij Isaułow, Władimir Kozłow, Leonid Popow, Jurij Romanienko.

                                     

12. 1972

22 marca – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 3 – ZSRR

Borys Andriejew, Walentin Lebiediew, Jurij Ponomariow.

22 marca – Grupa IMBP 1 – ZSRR

Gieorgij Maczynskij, Walerij Polakow, Lew Smiriennyj.

22 marca – Kosmonauci-badacze OKB Czełomieja grupa 1 – ZSRR

Walerij Makruszyn.

                                     

13. 1973

27 marca – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 4 – ZSRR

Władimir Aksjonow, Aleksandr Iwanczenkow, Giennadij Striekałow, Walerij Riumin.

27 marca – Kosmonauci-badacze OKB Czełomieja grupa 2

Dmitrij Jujukow.

                                     

14. 1976

23 sierpnia – Grupa WWS 6 – ZSRR

Leonid Iwanow, Łeonid Kadeniuk, Nikołaj Moskalenko, Siergiej Protczenko, Jewgienij Salej, Anatolij Sołowjow, Władimir Titow, Władimir Wasiutin, Aleksandr Wołkow.

25 listopada – 1976 Grupa Interkosmos 1 – Polska, Czechosłowacja, NRD treningi w ZSRR

Mirosław Hermaszewski, Zenon Jankowski, Sigmund Jähn, Eberhard Köllner, Oldřich Pelčák, Vladimír Remek

                                     

15. 1977

1 stycznia – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 4 – uzupełnienie – ZSRR

Konstantin Fieoktistow.

22 grudnia – Grupa ESA 1 – Europejska Agencja Kosmiczna

Ulf Merbold, Claude Nicollier, Wubbo Johannes Ockels, Franco Malerba.

                                     

16. 1978

16 stycznia – Grupa NASA 8 1978 NASA Group – USA

Guion Bluford, Daniel Brandenstein, James Buchli, Michael Coats, Richard Covey, John Creighton, John Fabian, Anna Fisher, Dale Gardner, Robert Gibson, Frederick Gregory, David Griggs, Terry Hart, Frederick Hauck, Steven Hawley, Jeffrey Hoffman, Shannon Lucid, Jon McBride, Ronald McNair, Richard Mullane, Steven Nagel, George Nelson, Ellison Onizuka, Judith Resnik, Sally Ride, Francis Scobee, Margaret Rhea Seddon, Brewster Shaw, Loren Shriver, Robert Lee Stewart, Kathryn D. Sullivan, Norman Thagard, James van Hoften, David Walker, Donald Williams,

1 marca – Grupa Interkosmos 1 – Bułgaria, Kuba, Mongolia, Rumunia, Węgry treningi w ZSRR

Gieorgi Iwanow, Aleksandr P. Aleksandrow, Arnaldo Tamayo Méndez, José Armando López Falcon, Dżügderdemidijn Gürragczaa, Majdardżawyn Ganzorig, Dumitru Prunariu, Dumitru Dediu, Bertalan Farkas, Béla Magyari.

18 maja – Grupa Spacelab 1 – USA/ESA – Holandia, Włochy, Niemcy

Byron Lichtenberg, Michael Lampton, Ulf Merbold, Claude Nicollier, Wubbo Ockels.

23 maja – Grupa WWS 7 – ZSRR

Nikołaj Griekow, Aleksandr Wiktorienko.

9 sierpnia – Grupa Spacelab 2 – USA/ESA

Loren Acton, John-David F. Bartoe, Dianne Prinz, George Simon.

1 grudnia – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 5 – ZSRR

Aleksandr P. Aleksandrow, Aleksandr Bałandin, Aleksandr Ławiejkin, Musa Manarow, Wiktor Sawinych, Aleksandr Sieriebrow, Władimir Sołowjow.

1 grudnia – Grupa BOR 1 – ZSRR – testy wahadłowca Buran w atmosferze

Iwan Baczurin, Aleksiej Borodin, Wiktor Czyrkin, Władimir Mosołow, Nail Sattarow, Anatolij Sokowych.

1 grudnia – Grupa Buran 1 – ZSRR

Oleg Kononienko, Anatolij Lewczenko, Rimantas Stankevičius, Aleksandr Szczukin, Igor Wołk.

1 grudnia – Kosmonauci-badacze OKB Czełomieja grupa 3 – ZSRR

Władimir Chatulow, Władimir Gieworkian, Aleksiej Grieczanik, Walerij Romanow.

1 grudnia – Grupa IMBP 2 – ZSRR

Gierman Arzamazow, Aleksandr Borodin, Michaił Potapow.



                                     

17. 1979

1 kwietnia – Grupa Interkosmos 3 – Wietnam treningi w ZSRR

Pham Tuân, Bùi Thanh Liêm.

1 sierpnia – Grupa DoD MSE - 1 Manned Spaceflight Engineer – USA

Frank Casserino, Jeffrey Detroye, Michael Hamel, Carl Hatlelid, Terry Higbee, Daryl Joseph, Malcolm Lydon, Gary Payton, Jerry Rij, Paul Schlein, Paul Sefchek, Eric Sundberg, David Vidrine, John Watterson, Keith Wright.

                                     

18. 1980

29 maja – Grupa NASA 9 1979 NASA Group – USA NASA

James Bagian, John Blaha, Charles Bolden, Roy Bridges, Franklin Chang-Díaz, Mary Cleave, Bonnie Dunbar, William F. Fisher, Guy Gardner, Ronald Grabe, David Hilmers, David Leestma, John Lounge, Bryan OConnor, Richard Richards, Jerry Ross, Michael Smith, Sherwood Spring, Robert Springer. Międzynarodowi specjaliści: Claude Nicollier Szwajcaria, Wubbo Ockels Holandia.

12 czerwca – CNES 1 – Francja trening w ZSRR

Patrick Baudry, Jean-Loup Chrétien.

30 lipca – Grupa Kobiety Kosmonautki 2 – ZSRR

Galina Amielkina, Jelena Dobrokwaszyna, Jekaterina Iwanowa, Natalja Kuleszowa, Irina Łatyszewa, Irina Poronina, Łarisa Pożarskaja, Swietłana Sawicka, Tamara Zacharowa.

30 lipca – Akademia Nauk grupa 2 – ZSRR

Irina Łatyszewa.

5 sierpnia – Grupa kobiet lekarzy IMBP 3 – ZSRR

Galina Amielkina, Jelena Dobrokwaszyna, Łarisa Pożarskaja, Tamara Zacharowa.

26 września – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 6 – ZSRR

Natalja Kuleszowa, Irina Poronina.



                                     

19. 1982

1 sierpnia – Grupa DoD MSE - 2 Manned Spaceflight Engineer – USA

James Amor, Michael Booen, Livingston Holder Jr., Larry James, Charles Jones, Maureen LaComb, Michael Mantz, Randy Odle, William Pailes, Craig Puz, Katherine Sparks-Roberts, Jess Spoonable, William Thompson, Glenn Yeakel.

20 września – Grupa Specjaliści cudzoziemcy 2 Indie, trening w ZSRR

Ravish Malhotra, Rakesh Sharma.

19 grudnia – Grupa Specjaliści ładunku Spacelab D 1 – ZSRR

Reinhard Furrer, Ernst Messerschmid, Wubo Ockels, Ulf Merbold.

                                     

20. 1983

9 marca – Grupa Buran 2 – ZSRR

Urał Sułtanow, Magomed Tołbojew.

9 marca – Grupa Kardiolodzy – ZSRR

Oleg Atkow.

5 czerwca – Grupa Specjaliści ładunku Spacelab 3 – USA

Mary McCay, Eugene Trinh, Lodewijk van den Berg, Taylor Wang.

1 lipca – Grupa Specjalista ładunku - inżynier McDonnell Douglas – USA

Charles D. Walker.

26 września – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 6 uzupełnienie – ZSRR

Swietłana Sawicka.

5 grudnia – Grupa Kanadyjska Agencja Kosmiczna - 1 – Kanada

Roberta Bondar, Marc Garneau, Steven MacLean, Kenneth Money, Robert Thirsk, Bjarni Tryggvason.

                                     

21. 1984

16 stycznia – Grupa NASA Specjaliści ładunku Spacelab 4 / SLS-1 – USA

Francis Gaffney, Millie Hughes-Fulford, Robert Phillips, William Williams.

15 lutego – Grupa Buran 3 – ZSRR

Wiktor Zabołotskij.

2 kwietnia – Grupa NASA Specjaliści ładunku piloci CNES dla STS – Francja

Patrick Baudry, Jean-Loup Chrétien.

29 maja – Grupa NASA 10 1984 NASA Group – USA

James Adamson, Ellen Baker, Mark N. Brown, Kenneth Cameron, Sonny Carter, John Casper, Frank Culbertson, Sidney Gutierrez, Blaine Hammond, Marsha Ivins, Mark Lee, David Low, Michael McCulley, William Shepherd, Kathryn Thornton, Charles Veach, James Wetherbee.

czerwiec – Grupa Specjaliści ładunku Skynet 2 – Wielka Brytania

Richard Farrimond.

czerwiec – Grupa NASA Specjaliści ładunku American Satellite Corporation – USA

Otto Hoernig.

13 czerwca – Grupa US Navy Obserwator cywilny – USA

Paul Scully-Power, Robert Stevenson.

20 czerwca – Grupa Specjaliści ładunku ASTRO-1 – USA

Samuel Durrance, Kenneth Nordsieck, Ronald Parsie.

5 lipca – Grupa Specjaliści ładunku Hughes Communication Inc. – USA

Louis Butterworth, Steven Cunningham, Gregory Jarvis, John Konrad.

wrzesień – Grupa Specjaliści ładunku INSAT – Indie

Nagapathi Bhat, Paramaswaran Radhakrishnan.

9 listopada – Grupa Specjaliści ładunku Obserwator z Kongresu USA – USA

Edwin Jacob "Jack” Garn senator, Clarence William "Bill” Nelson kongresmen.

1 grudnia Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 7 – ZSRR

Siergiej Jemieljanow, Aleksandr Kaleri.

                                     

22. 1985

15 lutego – Grupa Buran 4 – ZSRR

Siergiej Trieswiatskij, Jurij Szeffer.

marzec – Grupa Specjalista ładunku inżynier McDonnell Douglas – USA

Robert Wood.

8 kwietnia – Grupa Specjaliści ładunku RCA Astro Electronics – USA

Robert Cenker, Gerard Magilton.

kwiecień – Grupa Specjaliści ładunku z Arabii Saudyjskiej – Arabia Saudyjska

Abdul Moshen Hamad Al Bassam, Sultan ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud.

czerwiec – Grupa Specjaliści ładunku z Meksyku – Meksyk

Rodolfo Neri Vela, Ricardo Peralta y Fabi.

4 czerwca – Grupa NASA 11 1985 NASA Group – USA

Jerome Apt: Michael Baker, Robert Cabana, Brian Duffy, Charles Gemar, Linda Godwin, Terence Henricks, Richard Hieb, Tamara Jernigan, Carl Meade, Stephen Oswald, Stephen Thorne, Pierre Thuot.

1 lipca – Grupa Specjaliści ładunku Nauczyciel w kosmosie – USA

Christa McAuliffe, Barbara Morgan.

19 lipca – Grupa Specjaliści ładunku z Indonezji – Indonezja

Taufik Akbar, Pratiwi Pujilestari Sudarmono.

1 sierpnia – Grupa NASDA 1 – Japonia

Takao Doi, Mamoru Mōri, Chiaki Mukai

1 sierpnia – Grupa DoD MSE - 3 Manned Spaceflight Engineer – USA

Joseph Caretto Jr., Robert Crombie, Frank DeArmond, David Staib Jr., Theresa Stevens-Tittle.

sierpień – Grupa Specjaliści ładunku Spacelab J – USA/Japonia

Stanley Koszelak USA, Takao Doi, Mamoru Mōri, Chiaki Mukai.

2 września Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 8 – ZSRR

Siergiej Krikalow, Andriej Zajcew.

2 września – Grupa BOR 2 – ZSRR – testy wahadłowca Buran w atmosferze

Anatolij Arcebarski, Wiktor Afanasjew, Giennadij Manakow.

2 września – Grupa IMBP 4 – ZSRR

Jurij Stiepanow.

9 września – CNES 2 – Francja

Claudie André-Deshays, Jean-François Clervoy, Jean-Jacques Favier, Jean-Pierre Haigneré, Frédéric Patat, Michel Tognini, Michel Viso.

13 września – Grupa DoD Obserwator – USA

Edward Aldridge, Lawrence Skantze

30 września – Grupa Specjaliści cudzoziemcy 3 Syria, trening w ZSRR

Munir Habib, Mohammed Fares.

listopad – Grupa USAF Air Weather Service Officer 1 – USA

Grant Aufderhaar, Fred Lewis, Ronald Townsend.

27 grudnia – Grupa Specjaliści ładunku EOM / ATLAS – USA

Charles Chappell, Dirk Frimout Belgia, Michael Lampton, Byron Lichtenberg.

                                     

23. 1987

8 stycznia – Grupa Specjaliści cudzoziemcy 5 Bułgaria, trening w ZSRR

Aleksandr P. Aleksandrow, Krasimir Stojanow.

26 marca – Grupa WWS 8 – ZSRR

Wasilij Cyblijew, Władimir Dieżurow, Jurij Gidzenko, Walerij Korzun, Jurij Malenczenko.

26 marca Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 9 – ZSRR

Siergiej Awdiejew.

12 czerwca – Grupa NASA 12 1987 NASA Group – USA

Thomas Akers, Andrew M. Allen, Kenneth Bowersox, Curtis Brown, Kevin Chilton, Jan Davis, Michael Foale, Gregory Harbaugh, Mae Jemison, Bruce Melnick, Donald McMonagle, William Readdy, Kenneth Reightler, Mario Runco, James Voss.

3 sierpnia – Grupa astronauci niemieccy DLR – Niemcy

Renate Brümmer, Hans Schlegel, Gerhard Thiele, Heike Walpot, Ulrich Walter.

3 sierpnia – Specjaliści ładunku Spacelab D-2 – Niemcy trening w USA

Renate Brümmer, Hans Schlegel, Gerhard Thiele, Ulrich Walter.

lipiec – Grupa Specjaliści ładunku STARLAB – USA

Kenneth Bechis, Dennis Boesen, Maureen LaComb, Craig Puz.

7 sierpnia – Grupa kosmonautów GKNII 1 – ZSRR

Iwan Baczurin, Aleksiej Borodaj.

                                     

24. 1988

8 stycznia – Grupa WWS 9 – ZSRR

Anatolij Arcebarski, Wiktor Afanasjew, Giennadij Manakow.

12 lutego – Grupa Specjaliści cudzoziemcy 6 Afganistan, trening w ZSRR

Mohammad Masum, Abdulahad Momand.

marzec – Grupa USAF Air Weather Service Officer 2 – USA

Lloyd Anderson Jr., Carol Weaver.

wrzesień – Grupa US Army Terra Scout – USA

Michael Belt, John Hawker, Thomas Hennen.

25 października – Grupa kosmonautów GKNII 2 – ZSRR

Łeonid Kadeniuk

                                     

25. 1989

11 stycznia – Grupa NASA Specjaliści ładunku IML-1 – USA

Roger Crouch USA, Roberta Bondar Kanada, Ulf Merbold Niemcy, Kenneth Money Kanada.

25 stycznia – Grupa WWS 10 – ZSRR

Siergiej Kriczewskij, Jurij Onufrijenko, Giennadij Padałka

25 stycznia Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 10 – ZSRR

Nikołaj Budarin, Jelena Kondakowa, Aleksandr Poleszczuk, Jurij Usaczow.

25 stycznia – Grupa Buran 5 – ZSRR

Jurij Prichodko.

25 stycznia – Grupa test pilotów GKNII 3 – ZSRR

Aleksandr Jabłoncew, Walerij Maksimienko, Anatolij Połonskij, Aleksandr Puczkow, Nikołaj Puszenko, Walerij Tokariew.

25 stycznia – Grupa IMBP 5 – ZSRR

Władimir Karasztin, Wasilij Łukjaniuk, Boris Morukow.

maj – Grupa Specjaliści ładunku TSS – Włochy trening w USA

Umberto Guidoni, Franco Malerba.

sierpień – Grupa DoD Specjaliści ładunku STS-44 – USA

Michael Belt, Thomas Hennen.

16 sierpnia – Grupa komercyjna - Japonia – trening w ZSRR

Toyohiro Akiyama, Ryoko Kikuchi.

6 października – Grupa komercyjna - Austria – trening w ZSRR

Clemens Lothaller, Franz Viehböck.

25 listopada – Grupa komercyjna - Wielka Brytania – trening w ZSRR

Timothy Mace, Helen Sharman.

                                     

26. 1990

styczeń – CNES 3 – Francja

Léopold Eyharts, Jean-Marc Gasparini, Philippe Perrin, Benoît Silve.

17 stycznia – Grupa NASA 13 1990 NASA Group – USA

Daniel Bursch, Leroy Chiao, Michael Clifford, Kenneth Cockrell, Eileen Collins, Nancy Currie, William G. Gregory, James Halsell, Bernard Harris, Susan Helms, Thomas Jones, William McArthur, James Newman, Ellen Ochoa, Charles Precourt, Richard Searfoss, Ronald Sega, Donald Thomas, Janice Voss, Terrence Wilcutt.

11 maja – Grupa WWS 11 – ZSRR

Saliżan Szaripow, Siergiej Wozowikow, Siergiej Zalotin.

11 maja Grupa Inżynierowie Zjednoczenia Przemysłowego "Zwiezda” – ZSRR

Siergiej Siewierin.

11 maja – Grupa dziennikarzy 2 – ZSRR

Aleksandr Andriuszkow, Walerij Baberdin, Jurij Krikun, Paweł Muchortow, Swietłana Omielczenko, Walerij Szarow.

11 maja – Grupa Kazachstan – trening w ZSRR

Tałgat Musabajew.

czerwiec – Grupa US Army Terra Geode – USA

Palmer Bailey, Robert Clegg, Michael Hoffpauir.

4 sierpnia – Grupa komercyjna - Francja – trening w ZSRR

Jean-Pierre Haigneré, Michel Tognini.

8 października – Grupa komercyjna - Niemcy – trening w ZSRR

Klaus-Dietrich Flade, Reinhold Ewald.

                                     

27. 1991

21 stycznia – Grupa Kazachstan uzupełnienie – trening w ZSRR

Toktar Aubakirow.

maj – Grupa NASA Specjaliści ładunku USML-1 – USA

Lawrence DeLucas, Eugene Trinh, Joseph Prahl, Albert Sacco.

grudzień – Grupa NASA Specjaliści ładunku SLS-2 – USA

Jay Buckey, Martin Fettman, Lawrence Young.

                                     

28. 1992

3 marca Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 11 – Rosja

Aleksandr Łazutkin, Siergiej Treszczow, Pawieł Winogradow.

31 marca – Grupa NASA 14 1992 NASA Group – USA

Daniel Barry, Charles Brady, Catherine Coleman, Michael Gernhardt, John Grunsfeld, Scott Horowitz, Brent Jett, Kevin Kregel, Wendy Lawrence, Jerry Linenger, Richard Linnehan, Michael Lopez-Alegria, Scott Parazynski, Kent Rominger, Winston Scott, Steven Smith, Joseph Tanner, Andrew S. W. Thomas, Mary Weber.

Specjaliści misji z innych krajów: Marc Garneau Kanada, Chris Hadfield Kanada, Maurizio Cheli Włochy, Jean-François Clervoy Francja, Kōichi Wakata Japonia.

8 kwietnia – Grupa test pilotów GKNII 3 uzupełnienie – Rosja

Aleksandr Puczkow, Aleksandr Jabłoncew.

28 kwietnia – 1985 Grupa NASDA 2 – Japonia

Kōichi Wakata

15 maja – Grupa ESA 2 – Europejska Agencja Kosmiczna

Maurizio Cheli Włochy, Jean-François Clervoy Francja, Pedro Duque Hiszpania, Christer Fuglesang Szwecja, Marianne Merchez Belgia, Thomas Reiter Niemcy.

15 maja – Grupa komercyjna - ESA – trening w Rosji

Pedro Duque Hiszpania, Christer Fuglesang Szwecja, Thomas Reiter Niemcy.

9 czerwca – Grupa Kanadyjska Agencja Kosmiczna - 2 – Kanada

Chris Hadfield, Michael McKay, Julie Payette, Dafydd Williams.

30 września – Grupa NASA Specjaliści ładunku kosmonauci CIS WNP – trening w USA

Siergiej Krikalow, Władimir Titow.

październik – Grupa komercyjna - Francja 2 – trening w Rosja

Claudie André-Deshays, Jean-Pierre Haigneré.

19 października – Grupa NASA Specjaliści ładunku IML-2 – trening w USA

Jean-Jacques Favier Francja, Chiaki Mukai Japonia.

                                     

29. 1993

30 stycznia – Grupa test pilotów GKNII 3 uzupełnienie – Rosja

Walerij Tokariew.

maj – Grupa NASA Specjaliści ładunku ASTRO-2 – USA

Samuel Durrance, Ronald Parsie, Scott Vangen.

                                     

30. 1994

1 kwietnia Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 12 – Rosja

Nadieżda Kużelnaja, Michaił Tiurin.

20 czerwca – Grupa NASA Specjaliści ładunku USML-2 – USA

Ray Holt, Fred Leslie, David Matthiesen, Albert Sacco.

11 lipca – Grupa komercyjna - Francja 3 – trening w Rosja

Claudie André-Deshays, Léopold Eyharts.

12 grudnia – Grupa NASA 15 1994 NASA Group – USA

Scott Altman, Michael Anderson, Jeffrey Ashby, Michael Bloomfield, Robert Curbeam, Kalpana Chawla, Joe Edwards, Dominic Gorie, Kathryn Hire, Rick Husband, Janet Kavandi, Susan Kilrain-Still, Steven Lindsey, Edward Lu, Pamela Melroy, Carlos Noriega, James Reilly, Stephen Robinson, Frederick Sturckow.

Specjaliści misji z innych krajów: Jean-Loup Chrétien Francja, Takao Doi Japonia, Michel Tognini Francja, Dafydd Williams Kanada.

                                     

31. 1995

maj – Grupa NASA Specjaliści ładunku LMS – USA

Pedro Duque Hiszpania, Jean-Jacques Favier Francja, Robert Thirsk Kanada, Luca Urbani Włochy.

29 maja – 1985 Grupa NASDA 3 – Japonia

Sōichi Noguchi

październik – Grupa komercyjna - Niemcy 2 – trening w Rosja

Reinhold Ewald, Hans Schlegel.

październik – Grupa komercyjna - Korea Południowa Korean Broadcasting System – trening w Rosji

Kim Cheol-min, Park Chan-wook.

                                     

32. 1996

29 stycznia – Grupa NASA Specjaliści ładunku MSL-1 – USA

Roger Crough, Alan Johnston, Gregory Linteris, Paul Ronney.

9 lutego – Grupa WWS 12 – Rosja

Oleg Kononienko, Oleg Kotow.

9 lutego Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 13 – ZSRR

Konstantin Koziejew, Siergiej Rewin

31 marca – Grupa NASA 16 1996 NASA Group – USA

David Brown, Daniel Burbank, Yvonne Cagle, Fernando Caldeiro, Charles Camarda, Duane Carey, Laurel Clark, Edward Fincke, Patrick Forrester, Stephen Frick, John Herrington, Joan Higginbotham, Charles Hobaugh, James M. Kelly, Mark E. Kelly, Scott J. Kelly, Paul Lockhart, Christopher Loria, Sandra Magnus, Michael Massimino, Richard Mastracchio, William McCool, Lee Morin, Lisa Nowak, Donald Pettit, John Phillips, Mark Polansky, Paul Richards, Piers Sellers, Heidemarie Stefanyshyn-Piper, Daniel Tani, Rex Walheim, Peggy Whitson, Jeffrey Williams, Stephanie Wilson

Specjaliści misji z innych krajów: Pedro Duque Hiszpania, Christer Fuglesang Szwecja, Umberto Guidoni Włochy, Steven MacLean Kanada, Mamoru Mōri Japonia, Sōichi Noguchi Japonia, Julie Payette Kanada, Philippe Perrin Francja, Gerhard Thiele Niemcy.

4 kwietnia – Grupa NASA Specjaliści ładunku NEUROLAB – USA

Jay Buckey, Alexander Dunlap, Chinki Mukai Japonia, James Pawelczyk.

29 maja – Grupa NASDA 3 – Japonia

Sōichi Noguchi.

                                     

33. 1997

maj – Grupa NASA Specjaliści ładunku z Izraela Izrael – trening w USA

Jicchak Majo, Ilan Ramon.

16 maja – Grupa NASA Specjaliści ładunku z Ukrainy Ukraina – trening w USA

Łeonid Kadeniuk, Jarosław Pustowoj.

28 lipca – Grupa WWS 13 – Rosja

Dimitrij Kondratjew, Jurij Łonczakow, Oleg Moszkin, Roman Romanienko, Aleksandr Skworcow, Maksim Surajew, Walerij Tokariew, Konstantin Walkow, Siergiej Wołkow.

28 lipca Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 14 – Rosja

Fiodor Jurczichin, Siergiej Moszczenko, Oleg Skripoczka.

15 września – Obserwator rządowy – Rosja

Jurij Baturin.

22 grudnia – Grupa aktorów do realizacji zdjęć filmowych na pokładzie stacji orbitalnej MIR – Rosja

Natalia Gromuszkina, Władimir Stiekłow.

                                     

34. 1998

styczeń – Grupa chińskich taikonautów Chiny grupa 1 – Chiny

Chen Quan, Deng Qingming, Fei Junlong, Jing Haipeng, Li Qinglong, Liu Boming, Liu Wang, Nie Haisheng, Pan Zhanchun, Wu Jie, Yang Liwei, Zhai Zhigang, Zhang Xiaoguang, Zhao Chuandong

16 stycznia – Grupa NASA Specjaliści ładunku misji STS 95 – USA

John Glenn, Chiaki Mukai.

24 lutego – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 14 uzupełnienie – Rosja

Michaił Kornijenko, Natalia Gromuszkina, Władimir Stiekłow.

23 marca – Grupa Specjaliści cudzoziemcy 7 Słowacja, trening w Rosji

Ivan Bella, Michal Fulier.

25 marca – Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA

  • astronauci z Francji: Léopold Eyharts, Jean-Pierre Haigneré.
  • astronauci z Włoch: Umberto Guidoni, Paolo Nespoli, Roberto Vittori.
  • astronauci z Niemiec: Gerhard Thiele, Hans Schlegel.

4 czerwca – Grupa NASA 17 1998 NASA Group – USA

Clayton Anderson, Lee Archambault, Tracy Caldwell, Gregory Chamitoff, Timothy Creamer, Christopher Ferguson, Michael Foreman, Michael Fossum, Kenneth Ham, Gregory Carl Johnson, Gregory Harold Johnson, Stanley Love, Leland Melvin, Barbara Morgan, William Oefelein, John Olivas, Nicholas Patrick, Alan Poindexter, Garrett Reisman, Patricia Robertson, Steven Swanson, Douglas Wheelock, Sunita Williams, Neil Woodward, George Zamka

Léopold Eyharts Francja, Paolo Nespoli Włochy, Marcos Pontes Brazylia, Hans Schlegel Niemcy, Bjarni Tryggvason Kanada, Roberto Vittori Włochy.

1 sierpnia – Grupa ESA 3 – Europejska Agencja Kosmiczna

Frank De Winne Belgia, Andre Kuipers Holandia.

2 września – Grupa WWS 12 uzupełnienie – Rosja

Jurij Szargin.

                                     

35. 1999

luty – listopad – Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej uzupełnienia – ESA

  • astronauci z Niemiec: Reinhold Ewald.
  • astronauci z Holandii: Andre Kuipers
  • astronauci z Francji: Michel Tognini, Claudie Haigneré d. André-Deshays.

31 marca – Grupa JAXA/NASDA 4 – Japonia

Satoshi Furukawa, Akihiko Hoshide, Naoko Sumino obecnie Yamazaki.

                                     

36. 2000

styczeń – Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej uzupełnienia – ESA

  • astronauta z Belgii: Frank De Winne.

26 lipca – Grupa NASA 18 2000 NASA Group – USA

Dominic Antonelli, Michael Barratt, Robert Behnken, Eric Boe, Stephen Bowen, Benjamin Drew, Andrew Feustel, Kevin Ford, Ronald Garan, Michael Good, Douglas Hurley, Timothy Kopra, K. Megan McArthur, Karen Nyberg, Nicole Stott, Terry Virts, Barry Wilmore.

9 października – Grupa Kosmiczni turyści 1 – USA / Rosja

Dennis Tito USA.

                                     

37. 2002

31 maja – Grupa Kosmiczni turyści 3 – USA / Rosja

James Bass

grudzień – Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej uzupełnienie – ESA

  • astronauta z Francji: Philippe Perrin.
                                     

38. 2003

29 maja – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 15 – Rosja

Oleg Artiemjew, Andriej Borisenko, Mark Sierow.

29 maja – Grupa WWS 13 uzupełnienie – Rosja

Anatolij Iwaniszyn, Aleksandr Samokutiajew, Anton Szkaplerow, Jewgienij Tariełkin, Siergiej Żukow.

29 maja – Grupa IMBP 6 – Rosja

Siergiej Riazanski.

11 września Grupa oblatywacze SpaceShipOne – USA

Brian Binnie, Mike Melvill, Doug Shane, Peter Siebold.

                                     

39. 2004

14 kwietnia – Grupa Kosmiczni turyści 4 – USA / Rosja

Gregory Olsen USA, Siergiej Kostienko Rosja.

6 maja – Grupa NASA 19 2004 NASA Group – USA

Joseph Acaba, Richard Arnold, Randolph Bresnik, James Dutton, Christopher Cassidy, José Hernández, R. Shane Kimbrough, Thomas Marshburn, Dorothy Metcalf-Lindenburger, Robert Satcher, Shannon Walker.

Specjaliści misji z innych krajów: Satoshi Furukawa, Akihiko Hoshide, Naoko Sumino obecnie Yamazaki – wszyscy z Japonii.

                                     

40. 2006

28 marca – Grupa Kosmiczni turyści 5 – USA, Japonia / Rosja

Anousheh Ansari USA, Daisuke Enomoto Japonia – od 4 kwietnia 2006.

30 marca – Piloci Virgin Galactic – Wielka Brytania

Steve Johnson, Alistair Hoy, David MacKay

4 września – Grupa kosmonautów z Malezji

Sheikh Muszaphar Shukor, Faiz Bin Khaleed

11 października – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego "Energia” – 16 – Rosja

Jelena Sierowa, Nikołaj Tichonow.

11 października – Grupa WWS 14 – Rosja

Aleksandr Misurkin, Oleg Nowicki, Aleksiej Owczynin, Maksim Ponomariew, Siergiej Ryżikow.

14 listopada – Grupa Kosmiczni turyści 6 – USA/Rosja

Charles Simonyi

25 grudnia – Grupa kosmonautów z Korei Południowej

Ko San, Yi So-yeon

                                     

41. 2009

25 lutego – Grupa JAXA 5 – Japonia

Takuya Onishi, Kimiya Yui

13 maja – Grupa Kanadyjska Agencja Kosmiczna – 3 CSA Group – Kanada

Jeremy Hansen, David Saint-Jacques

20 maja – Grupa ESA-4 – ESA

Samantha Cristoforetti Włochy, Alexander Gerst Niemcy, Andreas Mogensen Dania, Luca Parmitano Włochy, Timothy Peake Wielka Brytania, Thomas Pesquet Francja

29 czerwca – Grupa NASA 20 2009 NASA Group – USA

Piloci: Jack D. Fischer, Scott D. Tingle, Gregory R. Reid Wiseman Specjaliści misji: Serena M. Auñón, Jeanette J. Epps, Michael S. Hopkins, Kjell N. Lindgren, Kathleen Kate Rubins, Mark T. Vande Hei Międzynarodowi specjaliści misji: Jeremy Hansen Kanada, Norishige Kanai Japonia, Takuya Onishi Japonia, David Saint-Jacques Kanada, Kimiya Yui Japonia

8 września – Grupa JAXA 5 uzupełnienie – Japonia

Norishige Kanai