Poprzednia

ⓘ Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego




Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego
                                     

ⓘ Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego – poczet rektorów Uniwersytetu Krakowskiego, Akademii Krakowskiej, Szkoły Głównej Koronnej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lista chronologiczna od 1400, czyli od momentu odnowienia uczelni z inicjatywy królowej Jadwigi przez króla Władysława Jagiełły.

                                     

1.1. Uniwersytet Krakowski / Akademia Krakowska 1400–1499

  • 1409–1410 – Eliasz z Wąwolnicy
  • 1419–1420 – Jan Kro z Chociebuża
  • 1414–1415 – Paweł Włodkowic z Brudzenia
  • 1408–1409 – Andrzej z Kokorzyna
  • 1411–1412 – Łukasz z Wielkiego Koźmina
  • 1405–1406 – Jan Rzeszowski z Rzeszowa
  • 1402–1403 – Mikołaj Gorzkowski z Gorzkowa
  • 1406–1407 – Mikołaj Peyser z Pyzdr
  • 1401–1402 – Jan Wajduta, książę drohiczyński
  • 1419 – Paweł Włodkowic z Brudzenia pełnił obowiązki jako prorektor
  • 1410–1411 – Mikołaj z Kozłowa
  • 1417–1418 – Mikołaj z Konradswalde
  • 1404–1405 – Jan Szafraniec
  • 1407–1408 – Franciszek Kreysewicz z Brzegu
  • 1418 – Jan Falkowski z Falkowa
  • 1416–1417 – Mikołaj Baudissin z Krakowa
  • 1400–1401 – Stanisław ze Skarbimierza
  • 1419 – Pełka z Borzykowej
  • 1403–1404 – Otton z Mstyczowa, scholastyk katedralny krakowski
  • 1412–1413 – Mikołaj Hinczowic z Kazimierza
  • 1413–1414 – Stanisław ze Skarbimierza
  • 1452 – Jan z Pniew
  • 1470–1471 – Arnolf z Mirzyńca
  • 1444 – Jakub z Zaborowa
  • 1470 – Piotr Gaszowiec z Loćmierzy
  • 1442–1443 – Stanisław Cielątko z Lisina
  • 1434 – Stanisław z Uścia
  • 1452–1453 – Jan ze Słupcy
  • 1489–1490 – Bernard Mikisch z Nysy
  • 1468–1469 – Jan z Latoszyna
  • 1463 – Paweł z Kłobucka
  • 1461–1462 – Mikołaj Bylina z Leszczyn
  • 1491–1492 – Maciej z Kobylina
  • 1485 – Maciej z Kościana
  • 1422 – Aleksander, książę mazowiecki
  • 1435 – Michał z Szydłowa
  • 1450–1451 – Andrzej z Sadowia
  • 1492–1493 – Jan z Latoszyna
  • 1424–1425 – Jakub z Zaborowa
  • 1438–1439 – Mikołaj z Krakowa
  • 1473–1474 – Maciej z Błędowa
  • 1495–1496 – Walenty z Olkusza
  • 1441–1442 – Paweł z Piotrkowa
  • 1498–1499 – Jan Thurzo z Krakowa
  • 1435–1436 – Andrzej z Buku
  • 1465–1466 – Andrzej Grzymała z Poznania
  • 1490 – Maciej z Kobylina
  • 1456–1457 – Jan z Pniew
  • 1423 – Jakub Peyser z Pyzdr
  • 1430 – Jan z Wielunia
  • 1434–1435 – Jan Puszka z Krakowa obowiązki pełnił Dersław z Borzynowa
  • 1496–1497 – Andrzej z Łabiszyna
  • 1455–1456 – Benedykt Hesse z Krakowa
  • 1436–1437 – Jan z Jastrzębia
  • 1483–1484 – Jan z Latoszyna
  • 1485–1487 – Jan z Baruchowa
  • 1429–1430 – Franciszek Kreysewicz z Brzegu
  • 1471–1472 – Jan z Dąbrówki
  • 1451 – Benedykt Hesse z Krakowa
  • 1453–1454 – Jan z Dąbrówki
  • 1467–1468 – Jan z Dąbrówki
  • 1445–1446 – Stanisław Cielątko z Lisina
  • 1428–1429 – Wawrzyniec z Raciborza
  • 1451–1452 – Jan z Dąbrówki
  • 1449 – Maciej z Łabiszyna
  • 1480–1481 – Arnolf z Mirzyńca
  • 1481–1482 – Stanisław z Brzezin
  • 1437 – Jakub z Zaborowa
  • 1438 – Dersław z Borzynowa
  • 1499 – Jan ze Starzechowic
  • 1433 – Mikołaj Tempelfeld z Brzegu
  • 1478–1479 – Stanisław z Zawady
  • 1427–1428 – Benedykt Hesse z Krakowa
  • 1487–1488 – Mikołaj z Krakowa
  • 1427 – Jan Elgot
  • 1460 – Wojciech z Liśca
  • 1458–1459 – Jan z Dąbrówki
  • 1448–1449 – Mikołaj Bylina z Leszczyn
  • 1443–1444 – Tomasz Strzępiński ze Strzempina
  • 1476–1477 – Jan ze Słupcy
  • 1490–1491 – Jan z Pilczy
  • 1440 – Jan z Dobry
  • 1464–1465 – Piotr Gaszowiec z Loćmierzy
  • 1437–1438 – Jan Elgot
  • 1433–1434 – Tomasz z Bodzentyna
  • 1469 – Stanisław z Szadka
  • 1444–1445 – Bartłomiej z Radomia
  • 1474 – Jakub z Szadka
  • 1481 – Klemens z Górki
  • 1454–1455 – Mikołaj Bylina z Leszczyn
  • 1489 – Maciej z Kobylina
  • 1459–1460 – Kasper Rokenberg z Krakowa
  • 1453 – Mikołaj z Kalisza
  • 1421 – Mikołaj Goldberg z Nysy
  • 1432–1433 – Tomasz Strzępiński ze Strzempina
  • 1489 – Stanisław z Kobylina
  • 1426–1427 – Władysław z Oporowa
  • 1475–1476 – Jakub z Szadka
  • 1446–1447 – Jan z Dąbrówki
  • 1479–1480 – Jan Beber z Oświęcimia
  • 1462–1463 – Arnolf z Mirzyńca
  • 1449–1450 – Benedykt Hesse z Krakowa
  • 1421–1422 – Tomasz z Chrobrza
  • 1447–1448 – Jakub ze Stradomia
  • 1466–1467 – Paweł z Kłobucka
  • 1490 – Stanisław z Brzezin
  • 1439–1440 – Jakub Parkosz z Żórawic
  • 1447 – Jakub z Zaborowa
  • 1431 – Jan z Radochoniec
  • 1493–1495 – Jan Sacranus z Oświęcimia
  • 1426 – Andrzej z Kokorzyna
  • 1497–1498 – Jan z Wysoki
  • 1460–1461 – Sędziwój Tęczyński z Tęczyna
  • 1429 – Andrzej z Kokorzyna
  • 1420–1421 – Jakub z Zaborowa
  • 1463–1464 – Mikołaj z Kalisza
  • 1423–1424 – Maciej z Koła
  • 1493 – Jan ze Staniszewic
  • 1440–1441 – Jakub Parkosz z Żurawic
  • 1484–1485 – Maciej z Kobylina
  • 1425 – Jan de Saccis z Pawii
  • 1446 – Stanisław z Sobniowa
  • 1477–1478 – Maciej z Kobylina
  • 1488–1489– Maciej z Kobylina
  • 1430–1431 – Andrzej z Buku
  • 1495 – Maciej z Szydłowa
  • 1431–1432 – Dersław z Borzynowa
  • 1474–1475 – Maciej z Błędowa
  • 1472 – Klemens z Górki
  • 1420 – Jakub z Nowego Sącza
  • 1457–1458 – Kasper Rokenberg z Krakowa
  • 1454 – Benedykt Hesse z Krakowa
  • 1482–1483 – Maciej z Kościana
  • 1472–1473 – Maciej z Kościana
  • 1424 – Jan z Radochoniec
  • 1469–1470 – Mikołaj Bylina z Leszczyn
  • 1479 – Jerzy Proger z Krakowa
                                     

1.2. Uniwersytet Krakowski / Akademia Krakowska 1500–1599

  • 1571–1573 – Mikołaj z Bodzęcina
  • 1507 – Jan z Reguł
  • 1532–1533 – Jakub z Ercieszowa
  • 1503–1504 – Jakub z Gostynina
  • 1568–1570 – Jan z Turobina
  • 1537–1538 – Grzegorz Snopek z Szamotuł
  • 1521–1522 – Stanisław Biel z Nowego Miasta
  • 1533 – Stanisław Biel z Nowego Miasta
  • 1505–1506 – Maciej Miechowita
  • 1577–1578 – Marcin Glicjusz z Pilzna
  • 1591 – Marcin Glicjusz z Pilzna
  • 1512–1513 – Jan Sacranus z Oświęcimia
  • 1586–1587 – Piotr z Gorczyna
  • 1563–1564 – Sebastian Janeczka z Kleparza
  • 1557–1558 – Mikołaj Prokopiades z Szadka
  • 1576–1577 – Stanisław Stalek z Pińczowa
  • 1514–1515 – Andrzej Gorra z Mikołajewic
  • 1574–1575 – Jakub Górski
  • 1549–1551 – Jakub Friedel z Kleparza
  • 1570–1571 – Stanisław Stalek z Pińczowa
  • 1533–1534 – Mikołaj Mleczko z Wieliczki
  • 1508–1509 – Stanisław Skawinka z Krakowa
  • 1588–1589 – Marcin Glicjusz z Pilzna
  • 1504–1505 – Jan Amicinus z Krakowa
  • 1534–1536 – Marcin Biem z Olkusza
  • 1599–1600 – Jan Muscenius Mucha z Kurzelowa
  • 1599 – Piotr z Gorczyna
  • 1585–1586 – Marcin Fox z Krakowa
  • 1501 – Mikołaj z Pilczy
  • 1536–1537 – Marcin Bełza z Krakowa
  • 1542–1543 – Mikołaj Mleczko z Wieliczki
  • 1567–1568 – Zygmunt ze Stężycy
  • 1596–1597 – Piotr z Gorczyna
  • 1543–1545 – Jan Prosiński z Piotrkowa
  • 1513–1514 – Michał z Bystrzykowa
  • 1575 – Jan z Turobina
  • 1565–1566 – Jan Dobrosielski
  • 1581–1583 – Jakub Górski
  • 1515–1516 – Jakub z Ercieszowa
  • 1516–1517 – Jan Amicinus z Krakowa
  • 1507–1508 – Maciej Miechowita
  • 1500–1501 – Wojciech z Pniew
  • 1524–1525 – Jakub z Ercieszowa
  • 1511–1512 – Maciej Miechowita
  • 1499–1500 – Walenty z Olkusza
  • 1546–1548 – Zygmunt ze Stężycy
  • 1588 – Stanisław Zawadzki zwany Picus
  • 1502 – Jan z Reguł
  • 1593–1594 – Piotr z Gorczyna
  • 1589–1591 – Mikołaj Dobrocieski
  • 1591–1592 – Stanisław Stalek z Pińczowa
  • 1522–1524 – Marcin Biem z Olkusza
  • 1581 – Stanisław Zawadzki zwany Picus
  • 1502–1503 – Marcin Łysy z Krakowa
  • 1568 – Marcin Krokier z Krakowa
  • 1548–1549 – Mikołaj Prokopiades z Szadka
  • 1509–1510 – Stanisław Biel z Nowego Miasta
  • 1566–1567 – Marcin Krokier z Krakowa
  • 1583–1585 – Marcin Glicjusz z Pilzna
  • 1541–1542 – Erazm Wonsam Volsam z Krakowa
  • 1527 – Marcin Biem z Olkusza
  • 1508 – Jan z Reguł
  • 1526 – Jan Amicinus z Krakowa
  • 1519–1521 – Jakub z Ercieszowa
  • 1560–1561 – Mikołaj Prokopiades z Szadka
  • 1552–1554 – Antoni z Napachania
  • 1526–1527 – Łukasz Noskowski z Noskowa
  • 1554–1555 – Zygmunt ze Stężycy
  • 1555–1557 – Maciej Łącki
  • 1540–1541 – Jan Grodek z Sanoka
  • 1545–1546 – Jan Grodek z Sanoka
  • 1501–1502 – Maciej Miechowita
  • 1525–1526 – Piotr Wedeliciusz z Obornik
  • 1578–1579 – Jakub Górski
  • 1517–1518 – Stanisław Biel z Nowego Miasta
  • 1583 – Jan z Wieliczki
  • 1573–1574 – Marcin Glicjusz z Pilzna
  • 1551–1552 – Jan Grodek z Sanoka
  • 1597–1599 – Walenty Fontanus
  • 1538–1540 – Grzegorz ze Stawiszyna
  • 1564–1565 – Zygmunt ze Stężycy
  • 1589 – Piotr z Gorczyna
  • 1579–1581 – Marcin Glicjusz z Pilzna
  • 1587–1588 – Marcin Glicjusz z Pilzna
  • 1593 – Stanisław Stalek z Pińczowa
  • 1529–1530 – Mikołaj z Koprzywnicy
  • 1575–1576 – Jakub Górski
  • 1530–1531 – Marcin Biem z Olkusza
  • 1558–1560 – Marcin Krokier z Krakowa
  • 1562–1563 – Marcin Krokier z Krakowa
  • 1531–1532 – Stanisław Biel z Nowego Miasta
  • 1592–1593 – Jan Muscenius Mucha z Kurzelowa
  • 1595–1596 – Walenty z Widawy
  • 1518–1519 – Maciej Miechowita
  • 1527–1529 – Bernard z Biskupiego, czyli z Krakowa
  • 1500 – Jan z Reguł
  • 1561–1562 – Jan z Turobina
  • 1506–1507 – Bernard z Biskupiego czyli z Krakowa
  • 1594–1595 – Jan Muscenius Mucha z Kurzelowa
  • 1510–1511 – Adam z Bochenia
  • 1521 – Jan Sacranus z Oświęcimia
                                     

1.3. Uniwersytet Krakowski / Akademia Krakowska 1600 – 1699

  • 1616–1617 – Walenty Fontanus
  • 1655 – Maciej Kraśnicki
  • 1614 – Sebastian Krupka z Wieliczki
  • 1605–1607 – Andrzej Schoneus z Głogowa
  • 1626–1627 – Daniel Sigonius z Lelowa
  • 1672–1674 – Wojciech Łańcucki
  • 1660–1661 – Adam Rosczewic
  • 1671–1672 – Szymon Stanisław Makowski
  • 1655–1657 – Adam Rosczewic od półrocza letniego r. 1656 pełnił obowiązki bez wyboru
  • 1692–1693 – Krzysztof Franciszek Sowiński
  • 1628 – Jakub Najmanowicz
  • 1645–1646 – Wawrzyniec Śmieszkowicz
  • 1693–1695 – Sebastian Piskorski
  • 1659–1660 – Stanisław Jurkowski
  • 1652 – Jan Brożek
  • 1608 – Andrzej Schoneus z Głogowa
  • 1600 – Mikołaj Dobrocieski
  • 1600–1601 – Walenty z Widawy
  • 1652–1653 – Wawrzyniec Alfons Karyński zapewne początkowo pełnił obowiązki zastępczo
  • 1610 – Piotr z Gorczyna
  • 1698–1699 – Sebastian Piskorski
  • 1663 – Adam Rosczewic
  • 1696–1698 – Krzysztof Franciszek Sowiński
  • 1683–1684 – Jakub Baltazarowicz
  • 1689–1690 – Jan Michalski
  • 1611–1613 – Andrzej Schoneus z Głogowa
  • 1652 – Zygmunt Gregorowicz
  • 1610–1611 – Adam Falęcki
  • 1661–1662 – Wojciech Łańcucki
  • 1642–1643 – Jakub Papenkowic z Uścia
  • 1657–1659 – Franciszek Roliński
  • 1625–1626 – Jakub Najmanowicz
  • 1608–1610 – Adam Falęcki
  • 1602–1603 – Walenty Fontanus
  • 1613 – Piotr z Gorczyna
  • 1631–1633 – Jakub Najmanowicz
  • 1607–1608 – Sebastian Krupka z Wieliczki
  • 1651–1652 – Jakub Górski
  • 1641 – Jakub Najmanowicz
  • 1686–1687 – Samuel Formankowicz
  • 1628–1630 – Daniel Sigonius z Lelowa
  • 1617–1618 – Bazyli Goliniusz Goliński
  • 1676 – Andrzej Kucharski
  • 1648–1649 – Jakub Papenkowic z Uścia
  • 1650–1651 – Gabriel Ochocki
  • 1639–1640 – Maciej Wojeński
  • 1668–1670 – Szymon Stanisław Makowski
  • 1624–1625 – Sebastian Krupka z Wieliczki
  • 1662–1663 – Andrzej Kucharski
  • 1699–1701 – Maciej Stanisław Psojecki
  • 1681–1682 – Szymon Stanisław Makowski
  • 1687–1689 – Marcin Winkler
  • 1603–1604 – Mikołaj Dobrocieski
  • 1641–1642 – Adam Opatowczyk Opatovius z Opatowa
  • 1666–1667 – Franciszek Roliński
  • 1637–1639 – Wojciech Borowski
  • 1635–1637 – Adam Opatowczyk Opatovius z Opatowa
  • 1670 – Andrzej Kucharski
  • 1679 – Wojciech Dąbrowski w zastępstwie
  • 1684–1686 – Franciszek Przewoski
  • 1676–1678 – Wojciech Łańcucki
  • 1601–1602 – Jan Muscenius Mucha z Kurzelowa
  • 1619–1620 – Sebastian Krupka z Wieliczki
  • 1648 – Zygmunt Gregorowicz jako "senior pater” pełnił obowiązki "administratoris Rectoratus”
  • 1643–1645 – Jakub Witeliusz Ciołek
  • 1646–1648 – Jakub Witeliusz Ciołek
  • 1665–1666 – Stanisław Jurkowski
  • 1627 – Krzysztof Najmanowicz
  • 1614–1615 – Jakub Janidło z Bodzentyna
  • 1620–1621 – Jakub z Turobina
  • 1670–1671 – Wojciech Łańcucki
  • 1681 – Wojciech Dąbrowski
  • 1648 – Paweł Herka z Kurzelowa
  • 1630–1631 – Adam Opatowczyk Opatovius z Opatowa
  • 1634–1635 – Jakub Najmanowicz
  • 1618–1619 – Jakub Janidło z Bodzentyna
  • 1613–1614 – Andrzej Schoneus z Głogowa
  • 1653–1655 – Gabriel Ochocki
  • 1640–1641 – Stanisław Pudłowski
  • 1622–1623 – Bazyli Goliniusz Goliński
  • 1674–1676 – Szymon Stanisław Makowski
  • 1682–1683 – Wojciech Łańcucki
  • 1649–1650 – Stanisław Różycki
  • 1633–1634 – Krzysztof Najmanowicz
  • 1678–1679 – Andrzej Kucharski
  • 1621–1622 – Jakub Najmanowicz
  • 1604–1605 – Piotr z Gorczyna
  • 1663–1665 – Andrzej Kucharski
  • 1623–1624 – Jakub Najmanowicz
  • 1602 – Mikołaj Dobrocieski
  • 1667–1668 – Wojciech Łańcucki
  • 1690–1692 – Franciszek Przewoski
  • 1627–1628 – Wojciech Borowski
  • 1637 – Daniel Sigonius z Lelowa
  • 1679–1681 – Wojciech Papenkowic
  • 1695–1696 – Marcin Winkler
  • 1615–1616 – Sebastian Krupka z Wieliczki


                                     

1.4. Uniwersytet Krakowski / Akademia Krakowska 1700–1777

  • 1759–1760 – Stanisław Mamczyński
  • 1737–1738 – Piotr Aleksander Szymakowski
  • 1747–1749 – Stanisław Filipowicz
  • 1711–1713 – Andrzej Krupecki
  • 1746–1747 – Jan Antoni Luchini
  • 1741–1743 – Jan Antoni Luchini
  • 1743–1744 – Wojciech Antoni Miciński
  • 1719–1721 – Bazyli Płaszczewski
  • 1766–1768 – Jakub Marciszowski
  • 1775–1777 – Andrzej Dominik Lipiewicz
  • 1727–1728 – Jan Antoni Luchini
  • 1718–1719 – Wojciech Jodłowski
  • 1731–1732 – Franciszek Kalewski
  • 1762–1763 – Kazimierz Stęplowski
  • 1701–1702 – Piotr Praczlewicz
  • 1765–1766 – Kazimierz Stęplowski
  • 1772–1774 – Jan Rygalski
  • 1753–1754 – Stanisław Mamczyński
  • 1749–1750 – Kazimierz Pałaszowski
  • 1738–1740 – Jan Antoni Luchini
  • 1758–1759 – Stanisław Filipowicz
  • 1704–1706 – Piotr Praczlewicz
  • 1744–1746 – Kazimierz Pałaszowski
  • 1713–1714 – Marcin Węgrzynowicz
  • 1702–1704 – Andrzej Krupecki
  • 1756–1757 – Kazimierz Pałaszowski
  • 1716–1718 – Gabriel Profecki
  • 1729–1731 – Marcin Waleszyński
  • 1721–1724 – Marcin Waleszyński
  • 1754–1756 – Stanisław Filipowicz
  • 1752–1753 – Wojciech Antoni Miciński
  • 1716 – Andrzej Krupecki
  • 1725–1727 – Marcin Kurowski
  • 1774–1775 – Antoni Mikołaj Krząnowski
  • 1750–1752 – Stanisław Filipowicz
  • 1710–1711 – Piotr Praczlewicz
  • 1760–1762 – Kazimierz Jarmundowicz
  • 1728–1729 – Stanisław Markiowicz
  • 1763–1765 – Wojciech Biegaczewicz
  • 1740–1741 – Kazimierz Pałaszowski
  • 1771–1772 – Jakub Marciszowski
  • 1724–1725 – Jan Antoni Luchini
  • 1732–1734 – Marcin Waleszyński
  • 1714–1716 – Marcin Ośliński
  • 1768–1769 – Kazimierz Stęplowski
  • 1757–1758 – Józef Grzegorz Popiołek
  • 1734–1735 – Maciej Ziętkiewicz
  • 1706–1710 – Andrzej Krupecki od półrocza letniego 1707 r. zapewne pełnił obowiązki bez wyboru
  • 1769–1771 – Antoni Żołędziowski
  • 1735–1737 – Jan Antoni Luchini
                                     

2. Szkoła Główna Koronna 1777–1795

  • 1777–1782 – Antoni Żołędziowski sprawował obowiązki do 20 lipca 1782
  • 1786–1790 – Feliks Oraczewski odwołany 27 sierpnia 1789 r. do Warszawy, w jego zastępstwie obowiązki pełnił – Józef Tomasz Szabel
  • 1782–1786 – Hugo Kołłątaj wybrany 22 lipca 1782, objął urząd 21 stycznia 1783
  • 1790–1797 – Józef Tomasz Szabel początkowo w zastępstwie, wybrany 31 maja 1790 r.
                                     

3. Szkoła Główna Krakowska 1795–1805

  • 1797–1805 – Stanisław Minocki

Od 1805 do 1809 połączony z Uniwersytetem Lwowskim i zgermanizowany.

  • 1805 – Jakub Kraus pełnił obowiązki zastępczo
  • 1805–1806 – Jan Nepomucen Hoffmann pełnił obowiązki zastępczo
  • 1808–1809 – Franciszek Kodesch
  • 1806–1807 – Franciszek Marx
  • 1808 – Antoni Szaster
  • 1807–1808 – Jan Morak pełnił obowiązki zastępczo

Repolonizacja po włączeniu Krakowa do Księstwa Warszawskiego.

  • 1814–1817 – Walenty Litwiński
  • 1809–1814 – Sebastian Sierakowski
                                     

4.1. Uniwersytet Jagielloński 1817–1899

  • 1852 – Karol Teliga
  • 1861–1862 – Józef Dietl
  • 1821–1823 – Sebastian Girtler pełnił obowiązki zastępczo
  • 1875–1877 – Fryderyk Zoll, starszy
  • 1866–1867 – Franciszek Tomasz Bratranek
  • 1831–1833 – Alojzy Estreicher
  • 1874–1875 – Emilian Czyrniański
  • 1869–1870 – Fryderyk Skobel
  • 1886–1887 – Stanisław Tarnowski
  • 1862–1863 – Ignacy Rafał Czerwiakowski
  • 1872–1873 – Edward Fierich
  • 1864–1865 – Antoni Wachholz
  • 1882–1883 – Józef Pelczar
  • 1868–1869 – Julian Dunajewski
  • 1896–1897 – Feliks Kreutz
  • 1895–1896 – Stanisław Smolka
  • 1853–1860 – rektorów nie wybierano, Uniwersytetem kierował mianowany przez rząd kurator – Piotr Bartynowski
  • 1888–1889 – Franciszek Kasparek
  • 1899–1900 – Stanisław Tarnowski
  • 1845–1847 – Adam Szymon Krzyżanowski
  • 1873–1874 – Gustaw Piotrowski
  • 1867–1868 – Karol Teliga
  • 1884–1885 – Lucjan Rydel
  • 1897–1898 – Władysław Knapiński
  • 1881–1882 – Stefan Ludwik Kuczyński
  • 1879–1880 – Julian Dunajewski
  • 1848–1851 – Józef Majer
  • 1826–1831 – Sebastian Girtler
  • 1871–1872 – Karol Teliga
  • 1837–1839 – Antoni Mikołaj Matakiewicz
  • 1891–1892 – Władysław Chotkowski
  • 1847–1848 – Maciej Józef Brodowicz
  • 1892–1894 – Stanisław Madeyski
  • 1860–1861 – Piotr Bartynowski
  • 1835–1837 – Józef Wincenty Łańcucki
  • 1843–1845 – Leon Laurysiewicz
  • 1863–1864 – Karol Teliga
  • 1841–1843 – Jan Kajetan Trojański
  • 1883–1884 – Udalryk Heyzmann
  • 1865 – Julian Dunajewski
  • 1839–1841 – Maciej Józef Brodowicz
  • 1890–1891 – Wincenty Zakrzewski
  • 1823–1826 – Józef Załuski nieobecnego zastępował – Sebastian Girtler
  • 1865–1866 – Józef Majer
  • 1889–1890 – Edward Korczyński
  • 1817–1821 – Walenty Litwiński
  • 1894–1895 – Tadeusz Browicz
  • 1878–1879 – Józef Szujski
  • 1880–1881 – Maurycy Madurowicz
  • 1898–1899 – Józef Kleczyński
  • 1885–1886 – Józef Łepkowski
  • 1887–1888 – Stanisław Spis
  • 1877–1878 – Ludwik Teichmann
  • 1870–1871 – Józef Kremer
  • 1833–1835 – Karol Hube
  • 1851–1852 – Florian Sawiczewski


                                     

4.2. Uniwersytet Jagielloński 1900 – 1999

  • 1900–1901 – Maciej Jakubowski
  • 1918–1919 – Maciej Sieniatycki
  • 1912–1913 – Fryderyk Zoll junior
  • 1901–1902 – Edward Janczewski-Glinka
  • 1945–1946 – Tadeusz Lehr-Spławiński
  • 1903–1904 – Edmund Krzymuski
  • 1921–1922 – Julian Nowak
  • 1919–1921 – Stanisław Estreicher
  • 1990–1993 – Andrzej Pelczar
  • 1902–1903 – Tadeusz Gromnicki
  • 1905–1906 – Stefan Pawlicki
  • 1964–1972 – Mieczysław Klimaszewski
  • 1993–1999 – Aleksander Koj
  • 1942–1945 – Władysław Szafer sprawował obowiązki rektora Tajnego Uniwersytetu
  • 1948–1956 – Teodor Marchlewski
  • 1933–1936 – Stanisław Maziarski
  • 1917–1918 – Kazimierz Żorawski
  • 1938–1939 – Tadeusz Lehr-Spławiński wybrany 9 maja 1939 na lata akademickie 1939/1940–1940/1941
  • 1930–1931 – Edmund Załęski
  • 1932–1933 – Stanisław Kutrzeba
  • 1906–1907 – Kazimierz Morawski
  • 1981–1987 – Józef Andrzej Gierowski
  • 1908–1909 – Franciszek Fierich
  • 1972–1977 – Mieczysław Karaś
  • 1922–1923 – Władysław Natanson
  • 1928–1929 – Józef Kallenbach
  • 1936–1938 – Władysław Szafer
  • 1904–1905 – Napoleon Cybulski
  • 1962–1964 – Kazimierz Lepszy
  • 1926–1928 – Leon Marchlewski
  • 1910–1911 – August Witkowski
  • 1916–1917 – Władysław Szajnocha
  • 1924–1925 – Kazimierz Zimmermann
  • 1925–1926 – Michał Rostworowski
  • 1909–1910 – Józef Łazarski
  • 1923–1924 – Jan Łoś
  • 1977–1981 – Mieczysław Hess
  • 1913–1916 – Kazimierz Kostanecki
  • 1929–1930 – Henryk Ferdynand Hoyer
  • 1999–2002 – Franciszek Ziejka
  • 1911–1912 – Władysław Szajnocha
  • 1907–1908 – Franciszek Gabryl
  • 1958–1962 – Stefan Grzybowski
  • 1956–1958 – Zygmunt Grodziński
  • 1987–1990 – Aleksander Koj
  • 1946–1948 – Franciszek Walter
  • 1931–1932 – Konstanty Michalski
                                     

4.3. Uniwersytet Jagielloński od 2000

  • od 2020 – Jacek Popiel
  • 2012–2020 – Wojciech Nowak
  • 2005–2012 – Karol Musioł
  • 2002–2005 – Franciszek Ziejka

Użytkownicy również szukali:

jacek popiel, prof. dr hab. jacek popiel, władze uj 2020 - 2024, wojciech nowak,

...
...
...