Poprzednia

ⓘ 65. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej




65. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej
                                     

ⓘ 65. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej

65. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej za rok 2011, odbyła się 12 lutego 2012 w Royal Opera House w Londynie. Nominacje do nagród Akademia ogłosiła 17 stycznia 2012, a prezentację nominacji dokonali brytyjscy aktorzy Holliday Grainger i Daniel Radcliffe oraz przewodniczący BAFTA – Tim Corrie. Nagrody BAFTA zostały wręczone w 23 kategoriach.

10 stycznia 2011 ogłoszono nominacje w dwóch kategoriach: najlepszego filmu zagranicznego i Nagrody dla wschodzącej gwiazdy. Nominacje zostały ogłoszone przy okazji prezentacji ostatecznej listy, na której znajdują się poszczególne zgłoszenia do nominacji. Z tej listy zostali wybrani nominowani do nagród.

Najwięcej nominacji do nagród BAFTA 2011 otrzymał film Artysta w reżyserii Michela Hazanaviciusa, który łącznie został nominowany w dwunastu kategoriach. Jedenaście nominacji otrzymał Szpieg Tomasa Alfredsona. Dziewięć nominacji przypadło filmowi Hugo i jego wynalazek.

Nagrodę Academy Fellowship otrzymał reżyser Martin Scorsese.

                                     

1. Laureaci i nominowani

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepsza reżyseria

  • Tomas Alfredson – Szpieg
  • Martin Scorsese – Hugo i jego wynalazek
  • Michel Hazanavicius – Artysta
  • Lynne Ramsay – Musimy porozmawiać o Kevinie
  • Nicolas Winding Refn – Drive

Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Abi Morgan – Żelazna Dama
  • Woody Allen – O północy w Paryżu
  • John Michael McDonagh – Gliniarz
  • Annie Mumolo i Kristen Wiig – Druhny
  • Michel Hazanavicius – Artysta

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Jean Dujardin – Artysta
  • George Clooney – Spadkobiercy
  • Brad Pitt – Moneyball
  • Gary Oldman – Szpieg
  • Michael Fassbender – Wstyd

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Tilda Swinton – Musimy porozmawiać o Kevinie
  • Meryl Streep – Żelazna Dama
  • Bérénice Bejo – Artysta
  • Michelle Williams – Mój tydzień z Marilyn
  • Viola Davis – Służące

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Jonah Hill – Moneyball
  • Philip Seymour Hoffman – Idy marcowe
  • Jim Broadbent – Żelazna Dama
  • Kenneth Branagh – Mój tydzień z Marilyn
  • Christopher Plummer – Debiutanci

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Carey Mulligan – Drive
  • Melissa McCarthy – Druhny
  • Jessica Chastain – Służące
  • Octavia Spencer – Służące
  • Judi Dench – Mój tydzień z Marilyn

Najlepsze zdjęcia

  • Hoyte van Hoytema – Szpieg
  • Robert Richardson – Hugo i jego wynalazek
  • Jeff Cronenweth – Dziewczyna z tatuażem
  • Janusz Kamiński – Czas wojny
  • Guillaume Schiffman – Artysta

Najlepsze kostiumy

  • Sandy Powell – Hugo i jego wynalazek
  • Mark Bridges – Artysta
  • Jacqueline Durran – Szpieg
  • Michael O’Connor – Jane Eyre
  • Jill Taylor – Mój tydzień z Marilyn

Najlepszy montaż

  • Dino Jonsater – Szpieg
  • Anne-Sophie Bion i Michel Hazanavicius – Artysta
  • Thelma Schoonmaker – Hugo i jego wynalazek
  • Gregers Sall i Chris King – Senna
  • Matthew Newman – Drive

Najlepszy film animowany

  • Steven Spielberg – Przygody Tintina
  • Gore Verbinski – Rango
  • Sarah Smith – Artur ratuje gwiazdkę

Najlepszy film dokumentalny

  • Asif Kapadia – Senna
  • James Marsh i Simon Chinn – Projekt Nim
  • Martin Scorsese – George Harrison: Living in the Material World

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • Afarin Eghbal, Kasia Malipan i Francesca Gardiner – Abuelas
  • Robert Morgan – Bobby Yeah
  • Grant Orchard i Sue Goffe – A Morning Stroll

Nagroda dla wschodzącej gwiazdy

Głosy publiczności

  • Chris Hemsworth
  • Eddie Redmayne
  • Tom Hiddleston
  • Adam Deacon
  • Chris O’Dowd
                                     

1.1. Laureaci i nominowani Najlepszy brytyjski film

Nagroda im. Alexandra Kordy

  • Tomas Alfredson, Tim Bevan, Eric Fellner, Robyn Slovo, Bridget O’Connor i Peter Straughan – Szpieg
  • Asif Kapadia, James Gay-Rees, Tim Bevan, Eric Fellner i Manish Pandey – Senna
  • Steve McQueen, Iain Canning, Emile Sherman i Abi Morgan – Wstyd
  • Lynne Ramsay, Luc Roeg, Jennifer Fox, Robert Salerno i Rory Stewart Kinnear – Musimy porozmawiać o Kevinie
  • Simon Curtis, David Parfitt, Harvey Weinstein i Adrian Hodges – Mój tydzień z Marilyn
                                     

1.2. Laureaci i nominowani Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Wim Wenders i Gian-Piero Ringel – Pina Niemcy
  • Asghar Farhadi – Rozstanie Iran
  • Pedro Almodovar i Agustin Almodovar – Skóra, w której żyję Hiszpania
  • Denis Villeneuve, Luc Déry i Kim McGraw – Pogorzelisko Kanada
  • François Ozon, Eric Altmayer i Nicolas Altmayer – Żona doskonała Francja
                                     

1.3. Laureaci i nominowani Najlepsza reżyseria

  • Tomas Alfredson – Szpieg
  • Martin Scorsese – Hugo i jego wynalazek
  • Michel Hazanavicius – Artysta
  • Lynne Ramsay – Musimy porozmawiać o Kevinie
  • Nicolas Winding Refn – Drive
                                     

1.4. Laureaci i nominowani Najlepszy scenariusz adaptowany

  • George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon – Idy marcowe
  • Bridget O’Connor i Peter Straughan – Szpieg
  • Tate Taylor – Służące
  • Steven Zaillian i Aaron Sorkin – Moneyball
  • Alexander Payne, Nat Faxon i Jim Rash – Spadkobiercy
                                     

1.5. Laureaci i nominowani Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Abi Morgan – Żelazna Dama
  • Woody Allen – O północy w Paryżu
  • John Michael McDonagh – Gliniarz
  • Annie Mumolo i Kristen Wiig – Druhny
  • Michel Hazanavicius – Artysta
                                     

1.6. Laureaci i nominowani Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Jean Dujardin – Artysta
  • George Clooney – Spadkobiercy
  • Brad Pitt – Moneyball
  • Gary Oldman – Szpieg
  • Michael Fassbender – Wstyd
                                     

1.7. Laureaci i nominowani Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Tilda Swinton – Musimy porozmawiać o Kevinie
  • Meryl Streep – Żelazna Dama
  • Bérénice Bejo – Artysta
  • Michelle Williams – Mój tydzień z Marilyn
  • Viola Davis – Służące
                                     

1.8. Laureaci i nominowani Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Jonah Hill – Moneyball
  • Philip Seymour Hoffman – Idy marcowe
  • Jim Broadbent – Żelazna Dama
  • Kenneth Branagh – Mój tydzień z Marilyn
  • Christopher Plummer – Debiutanci
                                     

1.9. Laureaci i nominowani Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Carey Mulligan – Drive
  • Melissa McCarthy – Druhny
  • Jessica Chastain – Służące
  • Octavia Spencer – Służące
  • Judi Dench – Mój tydzień z Marilyn
                                     

1.10. Laureaci i nominowani Najlepsza muzyka

Nagroda im. Anthony’ego Asquitha

  • Trent Reznor i Atticus Ross – Dziewczyna z tatuażem
  • Howard Shore – Hugo i jego wynalazek
  • Alberto Iglesias – Szpieg
  • Ludovic Bource – Artysta
  • John Williams – Czas wojny
                                     

1.11. Laureaci i nominowani Najlepsze zdjęcia

  • Hoyte van Hoytema – Szpieg
  • Robert Richardson – Hugo i jego wynalazek
  • Jeff Cronenweth – Dziewczyna z tatuażem
  • Janusz Kamiński – Czas wojny
  • Guillaume Schiffman – Artysta
                                     

1.12. Laureaci i nominowani Najlepsza scenografia

  • Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo – Hugo i jego wynalazek
  • Laurence Bennett i Robert Goulduy – Artysta
  • Stuart Craig i Stephenie McMillan – Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II
  • Rick Carter i Lee Sandales – Czas wojny
  • Maria Djurkovic i Tatiana MacDonald – Szpieg
                                     

1.13. Laureaci i nominowani Najlepsze kostiumy

  • Sandy Powell – Hugo i jego wynalazek
  • Mark Bridges – Artysta
  • Jacqueline Durran – Szpieg
  • Michael O’Connor – Jane Eyre
  • Jill Taylor – Mój tydzień z Marilyn
                                     

1.14. Laureaci i nominowani Najlepsza charakteryzacja i fryzury

  • Amanda Knight i Lisa Tomblin – Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II
  • Julie Hewett i Cydney Cornell – Artysta
  • Morag Ross i Jan Archibald – Hugo i jego wynalazek
  • Jenny Shicore – Mój tydzień z Marilyn
  • Marese Langan – Żelazna Dama
                                     

1.15. Laureaci i nominowani Najlepszy dźwięk

  • Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman i John Midgley – Hugo i jego wynalazek
  • Nadine Muse, Gérard Lamps i Michael Krikorian – Artysta
  • James Mather, Stuart Wilson, Stuart Hilliker, Mike Dowson i Adam Scrivener – Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II
  • John Casali, Howard Bargroff, Doug Cooper, Stephen Griffiths i Andy Shelley – Szpieg
  • Stuart Wilson, Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson i Richard Hymns – Czas wojny
                                     

1.16. Laureaci i nominowani Najlepsze efekty specjalne

  • Joe Letteri – Przygody Tintina
  • Tim Burke, John Richardson, Greg Butler i David Vickery – Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II
  • Joe Letteri, Dan Lemmon i R. Christopher White – Geneza planety małp
  • Rob Legato, Ben Grossman i Joss Williams – Hugo i jego wynalazek
  • Ben Morris i Neil Corbould – Czas wojny
                                     

1.17. Laureaci i nominowani Najlepszy montaż

  • Dino Jonsater – Szpieg
  • Anne-Sophie Bion i Michel Hazanavicius – Artysta
  • Thelma Schoonmaker – Hugo i jego wynalazek
  • Gregers Sall i Chris King – Senna
  • Matthew Newman – Drive
                                     

1.18. Laureaci i nominowani Najlepszy film animowany

  • Steven Spielberg – Przygody Tintina
  • Gore Verbinski – Rango
  • Sarah Smith – Artur ratuje gwiazdkę
                                     

1.19. Laureaci i nominowani Najlepszy film dokumentalny

  • Asif Kapadia – Senna
  • James Marsh i Simon Chinn – Projekt Nim
  • Martin Scorsese – George Harrison: Living in the Material World
                                     

1.20. Laureaci i nominowani Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • Afarin Eghbal, Kasia Malipan i Francesca Gardiner – Abuelas
  • Robert Morgan – Bobby Yeah
  • Grant Orchard i Sue Goffe – A Morning Stroll
                                     

1.21. Laureaci i nominowani Najlepszy film krótkometrażowy

  • Babak Anvari, Kit Fraser i Gavin Cullen – Two and Two
  • John Maclean i Geraldine O’Flynn – Pitch Black Heist
  • Rungano Nyoni i Gabriel Gauchet – Mwansa the Great
  • Martina Amati, Gavin Emerson, James Bolton i Ilaria Bernardini – Chalk
  • Arash Ashtiani i Anshu Poddar – Only Sound Remains
                                     

1.22. Laureaci i nominowani Najlepszy debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta

Nagroda im. Carla Foremana

  • Joe Cornish – Atak na dzielnicę reżyser/scenarzysta
  • Richard Ayoade – Moja łódź podwodna reżyser / scenarzysta
  • Ralph Fiennes – Koriolan reżyser
  • Will Sharpe, Tom Kingsley i Sarah Brocklehurst – Black Pond
  • Paddy Considine i Diarmid Scrimshaw – Tyranozaur reżyser, producent
                                     

1.23. Laureaci i nominowani Nagroda dla wschodzącej gwiazdy

Głosy publiczności

  • Chris Hemsworth
  • Eddie Redmayne
  • Tom Hiddleston
  • Adam Deacon
  • Chris O’Dowd
                                     

2. Podsumowanie ilości nominacji

Ograniczenie do dwóch nominacji

12: Artysta 11: Szpieg 9: Hugo i jego wynalazek 6: Mój tydzień z Marilyn 5: Służące, Czas wojny 4: Drive, Żelazna Dama, Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II 3: Spadkobiercy, Musimy porozmawiać o Kevinie, Senna, Moneyball 2: Wstyd, Idy marcowe, Druhny, Dziewczyna z tatuażem, Przygody Tintina