Poprzednia

ⓘ 12 Baza Lotnicza




12 Baza Lotnicza
                                     

ⓘ 12 Baza Lotnicza

W 1950 roku lokację wojskowego lotniska w Mirosławcu uznano, za odpowiednią w perspektywie obserwacji konfliktu Koreańskiego. W listopadzie 1952 roku bazował tutaj 52. Pułk Lotnictwa Szturmowego z samolotami Ił-10, a następnie B-33. Do 1960 roku przezbrojono je w wycofane MiG-15, S-102 oraz Lim-1 i Lim-2. W 1963 roku 53. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-szturmowego otrzymał samoloty Lim-6bis.

W 1982 roku 8. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego otrzymał samoloty Su-22M4 i szkolno-bojowe Su-22UM3K, które zostały na stałe w listopadzie 1988 roku.

W 1998 roku zlikwidowano szczebel dywizji lotniczych, formując w ich miejsce 1. Brygadę Lotnictwa Taktycznego z 8. i 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego.

12 Baza Lotnicza powstała 1 stycznia 2000 roku. Wtedy to na bazie 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, 40 batalionu zaopatrzenia i 42 batalionu łączności powstały dwie jednostki stacjonujące w Mirosławcu: 12 Baza Lotnicza i 8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego.

Święto jednostki obchodzone było 4 września. Dzień ten ustalono decyzją Ministra ON nr 239/MON z 27 sierpnia 2003.

23 stycznia 2008 roku podczas podchodzenia do lądowania w pobliżu lotniska wojskowego w Mirosławcu rozbił się samolot CASA C-295M. W wyniku katastrofy zginęło 20 osób: cała załoga oraz wszyscy pasażerowie m.in. gen. bryg. pil. Andrzej Andrzejewski i płk mgr pil. Jerzy Piłat – dowódca 12 Bazy Lotniczej.

W roku 2008 zatwierdzona została odznaka pamiątkowa bazy decyzja nr 558/MON z 17 grudnia 2008.

W 2009 roku 1. Brygada Lotnictwa Taktycznego została przeformowana w 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego.

W związku z reorganizacją w Siłach Powietrznych 31 grudnia 2010 roku 12 Baza Lotnicza została rozformowana. 1 stycznia 2011 roku na jej bazie została sformowana 12 Komenda Lotniska.

                                     

1. Dowódcy

  • ppłk dypl. nawig. Witold Antosik od sformowania – styczeń 2002
  • płk dypl. pil. Piotr Tusza kwiecień 2003 – wrzesień 2005
  • cz. p.o. ppłk dypl. Zbigniew Wolewicz 5 maja 2010 – do rozformowania
  • ppłk dypl. inż. Zdzisław Ostasz styczeń 2002 – kwiecień 2003
  • płk pil. mgr inż. Wojciech Pikuła 5 kwietnia 2008 – 5 maja 2010
  • płk mgr pil. Jerzy Piłat wrzesień 2005 – 23 stycznia 2008

Użytkownicy również szukali:

12 baza bezzałogowych statków powietrznych pedia, festyn lotniczy mirosławiec 2020, jw mirosławiec etaty, lotnisko mirosławiec historia, pokazy lotnicze mirosławiec 2020,

...
...
...