Poprzednia

ⓘ Antoni (Moskalenko)




Antoni (Moskalenko)
                                     

ⓘ Antoni (Moskalenko)

Urodził się w rodzinie robotniczej. Ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Irkucku. 27 września 1969 w Nowosybirsku został wyświęcony na diakona, zaś 12 października 1969 – na kapłana. Służył następnie w różnych parafiach Krasnojarska i Tomska. 13 kwietnia 1970 złożył wieczyste śluby zakonne. Naukę w moskiewskim seminarium duchownym, a następnie Moskiewskiej Akademii Duchownej ukończył w 1977 w trybie zaocznym.

W 1981 został przeniesiony do eparchii chmielnickiej, gdzie służył w parafii w Dunajewcach. Od 12 października 1984 był proboszczem parafii przy soborze św. Włodzimierza w Kijowie. 13 października roku następnego w tej samej świątyni miała miejsce jego chirotonia na biskupa perejasławskiego, wikariusza eparchii kijowskiej. 30 grudnia 1986 przeniesiony na katedrę czerniowiecką. 23 listopada 1990 metropolita kijowski Filaret Denysenko zwolnił go z obowiązków biskupa ordynariusza. Powodem tej decyzji był fakt, iż biskup Antoni nie znał języka ukraińskiego. 30 stycznia 1991 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II skierował go do eparchii uralskiej jako jej nowego zwierzchnika.

Od 25 lutego 1997 arcybiskup.

W 2012 stanął na czele komisji rewizyjnej Metropolitalnego Okręgu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Republice Kazachstanu.

                                     
  • Kapalin Ilian Wostriakow Antoni Moskalenko Lew Cerpicki Paisjusz Samczuk Marek Petrowcy Wiktor Olejnik Antoni Czeremisow Sergiusz Polotkin
  • Współkonsekratorzy Agatangel Sawwin Joannicjusz Kobziew Antoni Moskalenko Bartłomiej Waszczuk Antoni Fiałko Symeon Szostacki Efrem Kycaj Jan Siopko
  • Warsonofiusz Sudakow Serafin Dżodżua Aleksander Mogilow Antoni Moskalenko Grzegorz Czirkow Rościsław Diewiatow Eugeniusz Rieszetnikow
  • Kiedrow Izydor Kiriczenko German Timofiejew Arseniusz Jepifanow Filaret Karagodin Prokl Chazow Antoni Moskalenko Wiktor Olejnik
  • Gaczkowski 13 grudnia 1975 Sebastian Pyłypczuk 16 października 1977 Antoni Moskalenko 13 października 1985 Palladiusz Szyman 8 lutego 1987 Wiktor Olejnik
  • Poprzednik Pamfil Laskowski Biskup uralski 1931 1933 Następca Antoni Moskalenko
  • Pyłypczuk 16 października 1977 Klemens Kapalin 8 sierpnia 1982 Antoni Moskalenko 13 października 1985 Palladiusz Szyman 8 lutego 1987 Marek Petrowcy
  • Współkonsekrowani biskupi Agatangel Sawwin 16 listopada 1975 Antoni Moskalenko 13 października 1985 Palladiusz Szyman 8 lutego 1987 Jonatan Jeleckich
  • Rusnak Antoni Wakaryk Makary Swystun Warłaam Iljuszczenko Ireneusz Seredni Sebastian Pyłypczuk Nikanor Juchimiuk Antoni Moskalenko
  • stycznia 2005 Konsekrator Filaret Wachromiejew Współkonsekratorzy Antoni Moskalenko Dymitr Drazdou Stefan Korzun Arystarch Stankiewicz Piotr

Użytkownicy również szukali:

...
...
...