Poprzednia

ⓘ Metałurh Zaporoże




Metałurh Zaporoże
                                     

ⓘ Metałurh Zaporoże

Metałurh Zaporoże – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w mieście Zaporoże. Założony w roku 1935 jako Stal.

W latach 1992-2015 występował w rozgrywkach ukraińskiej Premier Lihi.

                                     

1. Historia

Chronologia nazw:

  • marzec 2016: Metałurh-Zaporoże ukr. ФК "Металург-Запоріжжя"
  • 7.06.2018: klub rozwiązano
  • 7.06.2018: Metałurh Zaporoże ukr. МФК "Металург" Запоріжжя
  • grudzień 2015: klub rozwiązano
  • 1935 - 1949: Stal Zaporoże ukr. "Сталь" Запоріжжя
  • październik 1949: Metałurh Zaporoże ukr. ФК "Металург" Запоріжжя
                                     

1.1. Historia Lata wcześniejsze 1935–1946

Zespół piłkarski Stal Zaporoże w Zaporożu został założony 2 maja 1935 roku i prezentował jedno z największych przemysłowych przedsiębiorstw Zaporiżstal. Pod koniec 1935 roku lokalna organizacja sportowa dała Stalowi status głównego klubu w regionie. W latach trzydziestych XX wieku zespół występował regularnie w rozgrywkach krajowych i często grał towarzysko przeciwko klubom z radzieckiej pierwszej ligi, z których najbardziej znanym był Spartak Moskwa. W 1939 i 1940 pod nazwą Lokomotiw zwyciężył w mistrzostwach Ukraińskiej SRR. Wkrótce nastąpił trudny okres II wojny światowej, przynosząc jednak spadek zarówno Zaporiżstalowi, jak i jego drużynie. Jednak w 1946 roku klub został odrodzony, a w 1949 roku Stal wygrał puchar obwodu zaporoskiego.

                                     

1.2. Historia Era ZSRR 1946–1991

Klub brał udział w rozrywkach piłkarskich byłego ZSRR. W końcu października 1949 roku otrzymał dzisiejszą nazwę Metałurh Zaporoże. W 1950 roku zespół debiutował w rozgrywkach Pucharu Związku Radzieckiego, gdzie w meczu 1/64 finału pokonał Łokomotiw Pietrozawodsk z wynikiem 5:0, ale w następnej rundzie przegrał 2:3 z Torpedo Stalingrad. Jednak już w następnym roku klub dotarł do 1/8 finału. W 1953 zadebiutował w Mistrzostwach ZSRR po zostaniu mistrzem Ukraińskiej SRR w 1952 roku. Od 1953 do 1962 klub występował w Klasie B Mistrzostw ZSRR.

W 1962 roku klub najpierw zdobył wicemistrzostwo drugiej grupy, a potem w finale zajął 6.miejsce i utrzymał się w II grupie Klasy A po reorganizacji systemu radzieckich lig w 1963. W 1970 roku, po kolejnej reorganizacji systemu lig klub został oddelegowany do trzeciej ligi, którą wygrał i w 1971 wrócił do pierwszej ligi ZSRR. W pierwszym sezonie zajął czwarte miejsce. W 1990 klub zajął trzecie miejsce, które stało się najwyższym osiągnięciem klubu w Mistrzostwach ZSRR i premiowało awansem do Wyższej ligi. W sezonie 1991 klub debiutował w najwyższej lidze radzieckiej zajmując 13.pozycję.



                                     

1.3. Historia Liga ukraińska 1992–2015

Od początku rozrywek w niezależnej Ukrainie klub występował w Wyższej Lidze. Sezon 2011/12 spędził w Pierwszej Lidze, ale szybko wrócił do Premier-lihi.

W czerwcu 2012 właścicielem klubu został Ołeksandr Bohusłajew, który kupił klub od Ihora Dworeckiego.

W sezonie 2015/2016 klub miał problemy finansowe. W grudniu 2015 zawodowi gracze i trener opuścili klub, a skład Metałurha zasilili piłkarze z drużyny młodzieżowej. W 2016 roku zespół nie zagrał żadnego meczu, 14 marca 2016 został zdyskwalifikowany z rozgrywek Premier-ligi, a następnie ogłosił bankructwo i został rozwiązany.

                                     

1.4. Historia Metałurh założony z FK Rosso Nero 2016–2018

26 marca 2016 w Zaporożu odbyło się spotkanie organizacji publicznej "Metałurh na wieki”, na którym podjęto decyzję o zmianę nazwy amatorskiego klubu "Rosso Nero”, założonego w 2009 przez przedsiębiorcę Andrija Bohatczenka, na Metałurh Zaporoże. Na tym samym posiedzeniu, grupa przejęła symbole klubu i kolory Metałurha.

Latem 2016 klub otrzymał licencję na grę w Druhiej Lidze.

7 czerwca 2018 klub został rozwiązany.

                                     

1.5. Historia Nowy Metałurh od 2017

31 maja 2016 roku powstał nowy miejski klub piłkarski MFK Metałurh Zaporoże założony przez władze miasta Zaporoże w oparciu o spółkę komunalną "Stadion Centralny", który jest właścicielem Sławutycz Areny. 6 sierpnia 2017 roku zespół startował w sezonie 2017/18 w rozgrywkach ukraińskiej piłkarskiej lidze amatorskiej.

12 czerwca 2018 roku Nowy Metałurh otrzymał licencję na grę w Druhiej Lidze.

                                     

2. Stadion

Od 1938 roku klub rozgrywa swoje mecze domowe na stadionie Sławutycz Arena do 2006 nazywał się Metałurh. Po ostatniej rekonstrukcji 2006 może pomieścić 11 883 widzów i ma wymiary 105 x 68 metrów.

                                     

3. Trenerzy

  • 1935: Borys Wojtenko

.

  • 24.07.2012–31.08.2012: Serhij Kowałeć
  • 1973: Jurij Zacharow
  • 1976–1978: Jożef Beca
  • 09.1994–03.1998: Ołeksandr Tomach
  • 01.01.2013–29.05.2013: Serhij Zajcew p.o.
  • 04.2007–11.2008: Anatolij Czancew
  • 06.2001–07.2001: Wołodymyr Atamaniuk
  • 1957–06.1958: Wiktor Ponomariow
  • 14.07.2012–24.07.2012: Ihor Łuczkewicz p.o.
  • 1967–1969: Siergiej Korszunow
  • 28.10.2013–07.11.2014: Ołeh Taran
  • 09.2005–05.2006: Wjaczesław Hrozny
  • 1953–06.1954: Gieorgij Głazkow
  • 05.2011: Hryhorij Nehiriow p.o.
  • 09.2002–10.2002: Ołeh Łutkow
  • 1951–1952: Hryhorij Bałaba
  • 06.09.2012–31.12.2012: Witalij Kwarciany
  • 09.2009–10.2009: Władimir Chodus p.o.
  • 0?.1971–04.1972: Wołodymyr Bohdanowicz
  • 1970–0?.1971: Wiktor Łukaszenko
  • 07.2006–04.2007: Serhij Jaszczenko
  • 1955–1956: Aleksiej Kostylew
  • 09.1972–12.1972: Wiktor Żylin
  • 09.1964–6.1965: Wiktor Sokołow
  • 07.2005–09.2005: Anatolij Czancew
  • 06.2011–31.05.2012: Serhij Zajcew p.o.
  • 11.2002–12.2002: Ihor Nadiejin
  • 1960–06.1961: Michaił Czurkin
  • 1981: Jurij Zacharow
  • 1975: Wiktor Fomin
  • 1979–1980: Ołeksandr Hułewski
  • 01.1993–09.1993: Jānis Skredelis
  • 12.2009–05.2010: Roman Hryhorczuk
  • 10.2009–11.2009: Roman Hryhorczuk
  • 11.06.2012–13.07.2012: Anatolij Buznik p.o.
  • 06.2010–05.2011: Ołeh Łutkow
  • 10.06.2013–28.10.2013: Serhij Puczkow
  • 11.2008–09.2009: Ołeh Łutkow
  • 1981–1988: Ołeksandr Tomach
  • 07.1961–1962: Siergiej Korszunow
  • 03.1998: Łeonid Kluczyk p.o.
  • 04.1998–03.1999: Ołeksandr Sztelin
  • 04.1999–05.2001: Myron Markewicz
  • 24.02.2015–04.12.2015: Anatolij Czancew
  • 07.1959–1959: Ołeksandr Tymofiejew
  • 02.2004–05.2004: Anatol Jurewicz
  • 05.2004–06.2004: Siarhiej Barouski
  • 10.1993–12.1993: Hryhorij Wul
  • 31.08.2012–06.09.2012: Anatolij Zajajew p.o.
  • 07.2003–12.2003: Mychajło Fomenko
  • 04.1972–09.1972: Petro Stupakow
  • 01.2003–06.2003: Ivan Katalinić
  • 11.2009–12.2009: Władimir Chodus p.o.
  • 07.2001–09.2002: Ołeh Taran
  • 01.1994–08.1994: Anatolij Kuksow
  • 1988–11.1992: / Ihor Nadiejin
  • 07.1958–06.1959: Petro Tyszczenko
  • 08.2007-09.2007: Jurij Wernydub p.o.
  • 1974: Hryhorij Wul
  • 07.1954–1954: Ramiz Kariczew
  • 07.11.2014–24.02.2015: Ołeksandr Tomach
  • 07.1965–1966: Łeonid Rodos
  • 07.2004–07.2005: Wałerij Jaremczenko
  • 1963–09.1964: Abram Łerman
  • 2013–11.07.2016: Wasyl Storczak
  • 12.07.2016–10.01.2017: Illa Błyzniuk
  • 10.01.2017–07.06.2018: Wiktor Żuk p.o.
  • 25.06.2019–07.10.2019: Iwan Bohatyr
  • 06.08.2017–07.06.2018: Wołodymyr Szapowałow
  • 07.10.2019–.: Ołeksij Hodin p.o.
  • 07.06.2018–25.06.2019: Ołeh Taran