Poprzednia

ⓘ Kardynałowie z nominacji Pawła III




Kardynałowie z nominacji Pawła III
                                     

ⓘ Kardynałowie z nominacji Pawła III

  • Alessandro Farnese, wnuk papieża, biskup elekt Parmy – kardynał diakon S. Angelo in Pescheria, następnie kardynał diakon S. Lorenzo in Damaso 13 sierpnia 1535, kardynał prezbiter S. Lorenzo in Damaso 14 kwietnia 1564, kardynał biskup Sabiny 12 maja 1564, kardynał biskup Frascati 7 lutego 1565, kardynał biskup Porto e S. Rufina 9 lipca 1578, kardynał biskup Ostia e Velletri 5 grudnia 1580, zm. 2 marca 1589
  • Guido Ascanio Sforza, wnuk papieża, biskup elekt Montefiascone – kardynał diakon Ss. Vito e Modesto, następnie kardynał diakon S. Maria in Cosmedin 31 maja 1540, kardynał diakon S. Eustachio 10 grudnia 1540, kardynał diakon S. Maria in Via Lata 9 marca 1552, zm. 6 października 1564
                                     

1.1. 21 maja 1535 Sekretna nominacja ogłoszona 31 maja 1535

  • Marino Ascanio Caracciolo, biskup Katanii – kardynał diakon S. Maria in Aquiro tytuł nadany 15 listopada 1535, zm. 28 stycznia 1538
                                     

2.1. 22 grudnia 1536 Nominacje jawne

  • Rodrigo Luis de Borja y de Castre-Pinós, krewny Aleksandra VI – kardynał diakon S. Nicola in Carcere tytuł nadany 15 stycznia 1537, zm. 6 sierpnia 1537
  • Reginald Pole, protonotariusz apostolski – kardynał diakon Ss. Nereo ed Achilleo tytuł nadany 15 stycznia 1537, następnie kardynał diakon Ss. Vito e Modesto 31 maja 1540, kardynał diakon S. Maria in Cosmedin 10 grudnia 1540, kardynał prezbiter S. Maria in Cosmedin 11 grudnia 1555, zm. 19 listopada 1558
  • Charles de Hémard de Denonville, biskup Mâcon – kardynał prezbiter S. Matteo in Merulana tytuł nadany 15 stycznia 1537, zm. 23 sierpnia 1540
  • Ennio Filonardi, biskup Veroli – kardynał prezbiter S. Angelo in Pescheria tytuł nadany 15 stycznia 1537, następnie kardynał biskup Albano 8 października 1546, zm. 19 grudnia 1549
  • Jacopo Sadoleto, biskup Carpentras – kardynał prezbiter S. Callisto tytuł nadany 15 stycznia 1537, następnie kardynał prezbiter S. Balbina 11 maja 1545, kardynał prezbiter S. Pietro in Vincoli 27 listopada 1545, zm. 19 października 1547
  • Cristoforo Giacobazzi, biskup Cassano, papieski datariusz – kardynał prezbiter S. Anastasia tytuł nadany 15 stycznia 1537, następnie kardynał prezbiter S. Eustachio 6 września 1537, zm. 7 października 1540
  • Giovanni Maria Ciocchi del Monte, arcybiskup Manfredonii – kardynał prezbiter S. Vitale tytuł nadany 15 stycznia 1537, następnie kardynał prezbiter S. Prassede 11 października 1542, kardynał biskup Palestriny 5 października 1543, od 7 lutego 1550 papież Juliusz III, zm. 23 marca 1555
  • Gian Pietro Carafa CRT, były arcybiskup Chieti – kardynał prezbiter S. Pancrazio tytuł nadany 15 stycznia 1537, następnie kardynał prezbiter S. Sisto 24 września 1537, kardynał prezbiter S. Clemente 6 lipca 1541, kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 24 września 1543, kardynał biskup Albano 17 października 1544, kardynał biskup Sabiny 8 października 1546, kardynał biskup Frascati 28 lutego 1550, kardynał biskup Porto e S. Rufina 29 listopada 1553, kardynał biskup Ostia e Velletri 11 grudnia 1553, od 23 maja 1555 papież Paweł IV, zm. 18 sierpnia 1559
  • Rodolfo Pio di Carpi, biskup Faenzy – kardynał prezbiter S. Pudenziana tytuł nadany 23 lipca 1537, następnie kardynał prezbiter S. Prisca 28 listopada 1537, kardynał prezbiter S. Clemente 24 września 1543, kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 17 października 1544, kardynał biskup Albano 29 listopada 1553, kardynał biskup Frascati 11 grudnia 1553, kardynał biskup Porto e S. Rufina 29 maja 1555, kardynał biskup Ostia e Velletri 18 maja 1562, zm. 2 maja 1564
                                     

2.2. 22 grudnia 1536 Sekretne nominacje ogłoszone 13 marca 1538

  • Girolamo Aleandro, arcybiskup Brindisi e Oria – kardynał prezbiter S. Ciriaco e Ss. Quirico e Giulitta tytuł nadany 13 marca 1538, następnie kardynał prezbiter S. Crisogono 20 marca 1538, zm. 1 lutego 1542
  • Niccolò Caetani, protonotariusz apostolski – kardynał diakon S. Nicola in Carcere tytuł nadany 12 listopada 1538, następnie kardynał diakon S. Eustachio 9 marca 1552, kardynał prezbiter S. Eustachio ok. 1564 zm. 1 maja 1585
                                     

3.1. 20 grudnia 1538 Nominacje jawne

  • Pedro Fernández Manrique, biskup Kordoby – kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo tytuł nadany 21 maja 1540, zm. 7 października 1540
  • David Beaton, biskup Mirepoix – kardynał prezbiter S. Stefano in Monte Celio tytuł nadany 9 września 1539, zm. 19 maja 1546
  • Robert de Lénoncourt, biskup Châlons – kardynał prezbiter S. Anastasia tytuł nadany 7 października 1540, następnie kardynał prezbiter S. Apollinare 10 października 1547, kardynał prezbiter S. Cecilia 11 grudnia 1555, kardynał biskup Sabiny 13 marca 1560, zm. 4 lutego 1561
  • Juan Álvarez de Toledo OP, biskup Burgos – kardynał prezbiter S. Maria in Portico tytuł nadany 4 maja 1541, następnie kardynał prezbiter S. Sisto 6 lipca 1541, kardynał prezbiter S. Clemente 24 stycznia 1547, kardynał prezbiter S. Pancrazio 4 grudnia 1551, kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 20 listopada 1553, kardynał biskup Albano 11 grudnia 1553, kardynał biskup Frascati 29 maja 1555, zm. 15 września 1557


                                     

3.2. 20 grudnia 1538 Sekretna nominacja ogłoszona 5 marca 1539

  • Ippolito d’Este, arcybiskup elekt Mediolanu – kardynał diakon S. Maria in Aquiro tytuł nadany 10 listopada 1539, następnie kardynał prezbiter S. Maria in Aquiro 1 marca 1564, kardynał prezbiter S. Maria in Via Lata 8 października 1564, ponownie kardynał prezbiter S. Maria in Aquiro 8 grudnia 1564, kardynał prezbiter S. Maria Nuova 13 kwietnia 1565, zm. 2 grudnia 1572
                                     

3.3. 20 grudnia 1538 Sekretna nominacja ogłoszona 19 marca 1539

  • Pietro Bembo OSIoHieros nominacja in pectore, publikacja 19 marca 1539 – kardynał diakon S. Ciriaco e Ss. Quirico e Giulitta tytuł nadany 10 listopada 1539, następnie kardynał prezbiter S. Crisogono 15 lutego 1542, kardynał prezbiter S. Clemente 17 października 1544, zm. 19 stycznia 1547
                                     

4.1. 19 grudnia 1539 Nominacje jawne

  • Federico Fregóso, arcybiskup Gubbio – kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo tytuł nadany 4 lutego 1541, zm. 11 listopada 1541.
  • Enrique de Borja y Aragón, krewny Aleksandra VI, biskup elekt Squillace – kardynał diakon Ss. Nereo ed Achilleo tytuł nadany 31 maja 1540, zm. 16 września 1540.
  • Pierpaolo Parisio, biskup Nusco, audytor Kamery Apostolskiej – kardynał prezbiter S. Balbina tytuł nadany 28 stycznia 1540, zm. 9 maja 1545.
  • Pierre de la Baume, biskup Genewy – kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo tytuł nadany 21 listopada 1541, następnie kardynał prezbiter bez tytułu 12 czerwca 1542 i ponownie kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo 6 listopada 1542, zm. 4 maja 1544.
  • Dionisio Laurerio OSM, generał zakonu serwitów – kardynał prezbiter S. Marcello tytuł nadany 28 stycznia 1540, zm. 17 września 1542.
  • Giacomo Savelli, protonotariusz apostolski – kardynał diakon S. Lucia in Septisolio tytuł nadany 16 kwietnia 1540, następnie kardynał diakon Ss. Cosma e Damiano 8 stycznia 1543, kardynał diakon S. Nicola in Carcere 9 marca 1552, kardynał diakon S. Maria in Cosmedin 16 grudnia 1558, kardynał prezbiter S. Maria in Cosmedin 19 stycznia 1560, kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 8 kwietnia 1573, kardynał biskup Sabiny 31 lipca 1577, kardynał biskup Frascati 9 lipca 1578, kardynał biskup Porto e S. Rufina 9 marca 1583, zm. 5 grudnia 1587.
  • Antoine Sanguin de Meudon, biskup Orleanu – kardynał prezbiter S. Maria in Portico tytuł nadany 15 lipca 1541, następnie kardynał prezbiter S. Crisogono 28 lutego 1550. zm. 25 listopada 1559.
  • Bartolomeo Guidiccioni, biskup Teramo, wikariusz generalny Rzymu – kardynał prezbiter S. Cesareo in Palatio tytuł nadany 28 stycznia 1540, następnie kardynał prezbiter S. Prisca 24 września 1543, zm. 4 listopada 1549.
  • Marcello Cervini, biskup Nicastro – kardynał prezbiter S. Croce in Gerusalemme tytuł nadany 5 listopada 1540, od 9 kwietnia 1555 papież Marceli II, zm. 1 maja 1555
  • Uberto Gambara, biskup Tortony – kardynał prezbiter S. Silvestro in Capite tytuł nadany 28 stycznia 1540, następnie kardynał prezbiter S. Silvestro e Martino 23 marca 1541, kardynał prezbiter S. Apollinare 15 lutego 1542, kardynał prezbiter S. Crisogono 17 października 1544, zm. 14 lutego 1549.
  • Ascanio Parisani, biskup Rimini – kardynał prezbiter S. Pudenziana tytuł nadany 28 stycznia 1540, zm. 3 kwietnia 1549.


                                     

4.2. 19 grudnia 1539 Sekretna nominacja ogłoszona 2 grudnia 1541

  • Miguel da Silva, biskup Viseu – kardynał prezbiter Ss. XII Apostoli tytuł nadany 6 lutego 1542, następnie kardynał prezbiter S. Prassede 5 października 1543, kardynał prezbiter bez tytułu 4 grudnia 1551, kardynał prezbiter S. Marcello 27 czerwca 1552, kardynał prezbiter S. Pancrazio 29 listopada 1553, kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 11 grudnia 1553, zm. 5 czerwca 1556
                                     

5.1. 2 czerwca 1542 Nominacje jawne

  • Marcello Crescenzi, biskup Marsi, prefekt Sygnatury Brewe Apostolskich – kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo tytuł nadany 12 czerwca 1542, następnie kardynał prezbiter S. Marcello 6 listopada 1542, zm. 28 maja 1552
  • Roberto Pucci, biskup Pistoia – kardynał prezbiter Ss. Nere ed Achilleo tytuł nadany 12 czerwca 1542, następnie kardynał prezbiter Ss. IV Coronati 17 października 1544, zm. 17 stycznia 1547
  • Giovanni Vincenzo Acquaviva d’Aragona, biskup Melfi, prefekt Zamku św. Anioła – kardynał prezbiter S. Silvestro e Martino tytuł nadany 12 czerwca 1542, zm. 16 sierpnia 1546.
  • Gregorio Cortese OSB – kardynał prezbiter S. Ciriaco e Ss. Quirico e Giulitta tytuł nadany 16 października 1542, zm. 21 września 1548.
  • Pomponio Cecci, biskup Sutri e Nepi, wikariusz generalny Rzymu – kardynał prezbiter S. Ciriaco e Ss. Quirico e Giulitta tytuł nadany 12 czerwca 1542, zm. 4 sierpnia 1542
  • Tommaso Badia OP, Mistrz Świętego Pałacu – kardynał prezbiter Ss. Silvestro in Capite tytuł nadany 12 czerwca 1542, zm. 6 września 1547.
  • Giovanni Girolamo Morone, biskup Modeny – kardynał prezbiter S. Vitale tytuł nadany 16 października 1542, następnie kardynał prezbiter S. Stefano al Monte Celio 25 lutego 1549, S. Lorenzo in Lucina 11 grudnia 1553, S. Maria in Trastevere 12 czerwca 1556, kardynał biskup Albano 13 marca 1560, kardynał biskup Sabiny 10 marca 1561, kardynał biskup Palestriny 18 maja 1562, kardynał biskup Frascati 12 maja 1564, kardynał biskup Porto e S. Rufina 7 lutego 1565, kardynał biskup Ostia e Velletri 3 lipca 1570, zm. 1 grudnia 1580
                                     

5.2. 2 czerwca 1542 Sekretna nominacja ogłoszona 3 lipca 1542

  • Cristoforo Madruzzo, biskup Trydentu – kardynał prezbiter S. Cesareo in Palatio tytuł nadany 9 stycznia 1545, następnie kardynał prezbiter S. Crisogono 16 stycznia 1560, kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 13 marca 1560, kardynał biskup Albano 14 kwietnia 1561, kardynał biskup Sabiny 18 maja 1562, kardynał biskup Palestriny 12 maja 1564, kardynał biskup Porto e S. Rufina 3 lipca 1570. zm. 5 lipca 1578
                                     

6. 19 grudnia 1544

  • Andrea Cornaro, biskup elekt Brescii – kardynał diakon S. Teodoro tytuł nadany 9 stycznia 1545, następnie kardynał diakon S. Maria in Domnica 27 czerwca 1550, zm. 30 stycznia 1551.
  • Gaspar de Ávalos de la Cueva, arcybiskup Composteli – kardynał prezbiter bez tytułu, zm. 2 listopada 1545
  • Niccolò Ardinghelli, biskup Fossombrone – kardynał prezbiter S. Apollinare tytuł nadany 9 stycznia 1545, zm. 23 sierpnia 1547
  • Jacques d’Annebaut, biskup Lisieux – kardynał prezbiter S. Bartolomeo all’Isola tytuł nadany 7 listopada 1547, następnie kardynał prezbiter S. Susanna 28 listopada 1547, zm. 6 czerwca 1557.
  • Girolamo Recanati Capodiferro, biskup elekt Saint-Jean de Maurienne – kardynał diakon S. Giorgio in Velabro tytuł nadany 9 stycznia 1545, zm. 1 grudnia 1559.
  • Otto Truchsess von Waldburg, biskup Augsburga – kardynał prezbiter S. Balbina tytuł nadany 27 listopada 1545, następnie kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 14 kwietnia 1561, kardynał biskup Albano 18 maja 1562, kardynał biskup Sabiny 12 kwietnia 1570, kardynał biskup Palestriny 3 lipca 1570, zm. 2 kwietnia 1573
  • Bartolomé de la Cueva y Toledo – kardynał prezbiter S. Matteo in Merulana tytuł nadany 5 maja 1546, następnie kardynał prezbiter S. Bartolomeo all’Isola 4 grudnia 1551, kardynał prezbiter S. Croce in Gerusalemme 29 maja 1555, zm. 29 czerwca 1562
  • Georges d’Armagnac, biskup Rodez, ambasador króla Francji Franciszka I – kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo tytuł nadany 9 stycznia 1545, następnie kardynał prezbiter S. Lorenzo in Lucina 12 czerwca 1556, kardynał prezbiter S. Nicola in Carcere 6 lipca 1562, zm. 10 lipca 1585
  • Francesco Sfondrati, arcybiskup Amalfi – kardynał prezbiter Ss. Nereo ed Achilleo tytuł nadany 2 marca 1545, następnie kardynał prezbiter S. Anastasia 10 października 1547, zm. 31 lipca 1550.
  • Durante Duranti, biskup Cassano – kardynał prezbiter Ss. XII Apostoli tytuł nadany 9 stycznia 1545, zm. 24 grudnia 1558
  • Federico Cesi, biskup Todi – kardynał prezbiter S. Pancrazio tytuł nadany 9 stycznia 1545, następnie kardynał prezbiter S. Prisca 28 lutego 1550, kardynał biskup Palestriny 20 września 1557, kardynał biskup Frascati 18 maja 1562, kardynał biskup Porto e S. Rufina 12 maja 1564, zm. 28 stycznia 1565
  • Francisco Mendoza de Bobadilla, biskup Coria – kardynał prezbiter S. Giovanni a Porta Latina tytuł nadany 14 grudnia 1545?, następnie kardynał prezbiter S. Eusebio 28 lutego 1550, zm. 1 grudnia 1566
  • Tiberio Crispi, biskup elekt Sessa Aurunca – kardynał diakon S. Agata alla Suburra tytuł nadany 9 stycznia 1545, następnie kardynał prezbiter S. Agata alla Suburra 20 listopada 1551, kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 18 maja 1562, kardynał biskup Sabiny 7 listopada 1565, zm. 6 października 1566


                                     

7. 16 grudnia 1545

  • Georges d’Amboise, arcybiskup Rouen – kardynał prezbiter Ss. Marcellino e Pietro tytuł nadany 28 lutego 1550, zm. 25 sierpnia 1550.
  • Pedro Pacheco de Villena, biskup Jaén – kardynał prezbiter S. Balbina tytuł nadany 10 marca 1550, następnie kardynał biskup Albano 20 września 1557, zm. 5 marca 1560
  • Henryk z Portugalii, brat króla Portugalii Jana III, arcybiskup Evory – kardynał prezbiter Ss. IV Coronati tytuł nadany 24 stycznia 1547, zm. 31 stycznia 1580
  • Ranuccio Farnese OSIoHieros, wnuk papieża, administrator archidiecezji Neapolu – kardynał diakon S. Lucia in Silice tytuł nadany 5 maja 1546, następnie kardynał diakon S. Angelo in Pescheria 8 października 1546, kardynał prezbiter S. Angelo in Pescheria 1547, kardynał biskup Sabiny 7 lutego 1565, zm. 29 października 1565
                                     

8. 27 lipca 1547

Nominacja jawna

  • Charles de Lorraine-Guise, arcybiskup Reims – kardynał prezbiter S. Cecilia tytuł nadany 4 listopada 1547, następnie kardynał prezbiter S. Apollinare 11 grudnia 1555, zm. 26 grudnia 1574

Sekretna nominacja ogłoszona 9 stycznia 1548

  • Giulio Feltre della Rovere, komendatariusz opactwa St Victor, brat księcia Urbino Guidobaldo – kardynał diakon S. Pietro in Vincoli tytuł nadany 9 kwietnia 1548, następnie kardynał prezbiter S. Pietro in Vincoli 15 lutego 1566, kardynał biskup Albano 12 kwietnia 1570, kardynał biskup Sabiny 3 lipca 1570, kardynał biskup Palestriny 8 kwietnia 1573, zm. 3 września 1578
                                     

9. 9 stycznia 1548

  • Charles de Bourbon-Vendôme, biskup elekt Saintes – kardynał diakon S. Sisto tytuł nadany 25 lutego 1549, następnie kardynał prezbiter S. Sisto 20 listopada 1551, kardynał prezbiter S. Crisogono 15 lutego 1561, zm. 9 maja 1590
                                     

10. 8 kwietnia 1549

Kościoły tytularne nadano nominatom 10 maja 1549.

  • Filiberto Ferrero, biskup Ivrei – kardynał prezbiter S. Vitale, zm. 14 sierpnia 1549.
  • Girolamo Veralli, arcybiskup Rossano – kardynał prezbiter Ss. Silvestro e Martino, następnie kardynał prezbiter S. Marcello 29 listopada 1553, zm. 10 października 1555
  • Giovanni Angelo Medici, arcybiskup Raguzy, wicelegat w Perugii – kardynał prezbiter S. Pudenziana, następnie kardynał prezbiter S. Anastasia 1 września 1550, kardynał prezbiter S. Pudenziana 23 marca 1552, kardynał prezbiter S. Stefano al Monte Celio 11 grudnia 1553, kardynał prezbiter S. Prisca 20 września 1557, od 25 grudnia 1559 papież Pius IV, zm. 9 grudnia 1565
  • Bernardino Maffei, biskup elekt Massa Marittima – kardynał prezbiter S. Ciriaco e Ss. Quirico e Giulitta, zm. 16 lipca 1553

Użytkownicy również szukali:

kardynałowie, konsystorz biskupi, nominacje papieskie 2019, nowe nominacje kardynalskie,

...
...
...