Poprzednia

ⓘ Dystrykt lubelski




Dystrykt lubelski
                                     

ⓘ Dystrykt lubelski

Dystrykt lubelski – jednostka administracyjna Generalnego Gubernatorstwa od 26 października 1939 do 25 lipca 1944. W 1940 roku zajmował obszar 26 848 km² a w 1942 – 26 560 km².

                                     

1. Historia

Dystrykt lubelski został utworzony 26 października 1939 roku:

  • głównie z obszaru dotychczasowego woj. lubelskiego II Rzeczypospolitej bez powiatu siedleckiego, a więc
  • powiatu miejskiego Lublin oraz powiatów ziemskich: bialskiego, biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, garwolińskiego południowa połowa, janowskiego, krasnostawskiego, lubartowskiego, lubelskiego, łukowskiego bez północno-zachodniego fragmentu, puławskiego, radzyńskiego, tomaszowskiego, włodawskiego i zamojskiego
  • powiatów ziemskich: jarosławskiego północny fragment, łańcuckiego północno-wschodni skrawek, lubaczowskiego północno-zachodnia połowa, niżańskiego północno-wschodnia 1/3, rawskiego północno-wschodni fragment, sokalskiego zachodnia połowa i tarnobrzeskiego dwa północno-wschodnie fragmenty
  • także z części obszaru dotychczasowego woj. lwowskiego II Rzeczypospolitej, a więc

W listopadzie 1939 roku utworzono powiat miejski Stadtkreis w Chełmie. 28 listopada 1939 wprowadzono rozporządzenie w sprawie administracji nad polską społecznością.

1 stycznia 1940 zatwierdzono status powiatowy miast Lublina i Chełma i podzielono obszar dystryktu lubelskiego na 10 starostw Kreishauptmannschaften:

  • Kreishauptmannschaft Hrubieszow z powiatu hrubieszowskiego oraz części powiatów tomaszowskiego i sokalskiego
  • Kreishauptmannschaft Radzyn z powiatów radzyńskiego, lubartowskiego i części powiatów łukowskiego i włodawskiego
  • Kreishauptmannschaft Lublin-Land z powiatu lubelskiego
  • Kreishauptmannschaft Zamosc z głównej części powiatów zamojskiego i tomaszowskiego oraz części powiatów lubaczowskiego i rawskiego
  • Kreishauptmannschaft Chelm z powiatów chełmskiego i głównej części powiatu włodawskiego
  • Kreishauptmannschaft Biala Podlaska z powiatu bialskiego i północnej części powiatu włodawskiego
  • Kreishauptmannschaft Krasnystaw z powiatu krasnostawskiego
  • Kreishauptmannschaft Bilgoraj
  • Kreishauptmannschaft Pulawy z powiatu puławskiego oraz części powiatu garwolińskiego
  • Kreishauptmannschaft Janow Lubelski z powiatu janowskiego oraz części powiatu tarnobrzeskiego

W maju 1940 roku włączono z powrotem Chełm do powiatu chełmskiego którego nazwę zmieniono na Cholm 1 października 1941.

1 września 1941 część Kreishauptmannschaft Radzyn włączono do Kreishauptmannschaft Lublin-Land oraz do Kreishauptmannschaft Pulawy gminy Lysobyki, Michow i Wielki z byłego polskiego powiatu lubartowskiego.

30 września 1942 zmieniono siedzibę powiatu janowskiego z Janowa do Kraśnika, a października 1942 nazwę starostwa na Kreishauptmannschaft Janow Lubelski in Krasnik.

30 września 1943 gminę Chodel wyłączono z Kreishauptmannschaft Lublin-Land i włączono do Kreishauptmannschaft Pulawy.

W Lubartowie utworzono komisariat ziemski starostwa powiatowego ziemskiego lubelskiego: Landeskomissariat Lubartow.

Według stanu z 1 stycznia 1944 roku dystrykt lubelski składał się z 11 powiatów Stadt Lublin + 10 Kreishauptmannschaften.

                                     

2. Komenda Sipo-SD

Komendanci Sipo-SD:

  • SS-Hstuf Huth grudzień 1939 – styczeń 1940
  • SS-Hstuf Johann Schmer sierpień – grudzień 1941
  • SS-Stubaf Walter Huppenkoten luty – 19 lipca 1940
  • SS-Stubaf/SS-Ostubaf dr Karl Pütz grudzień 1943 – lipiec 1944
  • SS-Ostubaf Johannes Müller grudzień 1940 – grudzień 1943
  • SS-Stubaf dr Alfred Hasselberg 15 listopada 1939 – 25 grudnia 1939

Departamenty I administracja II organizacja

  • Kierownik: SS-Hstuf Julius Cramer 1940 – lipiec 1944

Departament III wywiad

  • Kierownicy: SS-Hstuf/SS-Stubaf Friedrich Buchardt marzec 1940 – 17 stycznia 1943 i SS-Hstuf/SS-Stubaf dr Ewald Biegelmeyer 18 stycznia 1943 – lipiec 1944

Siedziba wywiadu SS na dystrykt znajdowała się w Lublinie początkowo przy pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5.

Departament IV Gestapo

  • Kierownicy: SS-Hstuf Johann Schmer listopad 1939 – grudzień 1941, SS-Hstuf Arnold Kirste czerwiec - grudzień 1941 i SS-Hstuf/SS-Stubaf Walter Liska styczeń 1942 – lipiec 1944

Siedziba hitlerowskiej tajnej policji i kontrwywiadu w Lublinie mieściła się razem z aresztem śledcznym przy ul. Uniwersyteckiej 3, w dawnym Urzędzie Ziemskim. Budynek zwano potocznie "Pod Zegarem". Obecnie mieści się tam Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" adres ul. Uniwersytecka 1.

Departament V Kripo

  • Kierownik: SS-Hstuf Johann Kleyer 1942 – lipiec 1944

Więzienie KdS Lublin

  • Naczelnik: SS-Ostuf Peter Paul Domnick 9 listopada 1939 – 22 lipca 1944

Więzienie dystryktowych Sicherheitspolizei i Sicherheitsdienst przez cały okres okupacji znajdowało się na lubelskim zamku.

Użytkownicy również szukali:

...
...
...