Poprzednia

ⓘ Medal Stolema




                                     

ⓘ Medal Stolema

Medal Stolema – przyznawany jest przez Klub Studencki Pomorania od 1967. Wśród wielu wyróżnień, odznaczeń i nagród przyznawanych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim cieszy się największym uznaniem.

Medal jest przyznawany osobom lub grupie osób, instytucjom, związkom i organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pomnożenia dorobku oraz osiągnięć kultury Kaszub i Pomorza lub do jej spopularyzowania.

Uroczystość wręczania Medali odbywa się w Ratuszu Starego Miasta Gdańska. Kandydatów do nagrody może zgłaszać każdy, a o wyborze zaś decyduje Kapituła Medalu Stolema złożona z członków Klubu.

                                     

1. Laureaci medalu Stolema

  • 1968 - Jan Piepka, Bernard Sychta, Izabella Trojanowska
  • 2014 - Wanda Kiżewska, Bożena Ugowska
  • 2015 - Aleksandra Kucharska-Szefler i Jaromir Szroeder
  • 2018 - prof. Maria Pająkowska-Kensik i Władysław Czarnowski
  • 1978 - Lech Bądkowski, Józef Borzyszkowski, Towarzystwo Naukowe w Toruniu
  • 1991 - Marek Latoszek z zespołem socjologów, Stanisław Janke
  • 1976 - Franciszek Mamuszka, Stanisław Okoń, Aleś Trojanowski, Fabryka Porcelany Stołowej "Lubiana"
  • 1985 - Jerzy Samp, Roman Wapiński, Günter Grass
  • 1995 - ks. Kazimierz Raepke i ks. Henryk Mross
  • 1967 - Aleksander Arendt, Konstanty Bączkowski, Jan Leon Łuka, Augustyn Necel, Edmund Puzdrowski, Leokadia i Jan Trepczykowie
  • 2019 - Jadwiga Kirkowska
  • 2000 - Marian Selin, Edmund Szczesiak
  • 2013 - Jerzy Nacel
  • 1977 - Aleksander Labuda, Izajasz Rzepa, Aleksander Tomaczkowski
  • 1993 - ks. dr Jan Perszon, Genowefa Pałubicka, Jerzy Stachurski, zespół "Modraki" z Parchowa i "Modraczki" z Nakli
  • 1975 - Anna Jachnina, Stanisław Pestka, Zdzisław Stieber
  • 1969 - Tadeusz Bolduan, Józef Bruski, Ryszard Kukier, Frido Metsk, Róża Ostrowska, Marian Kołodziej i Tadeusz Minc
  • 2012 - David Shulist, Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach
  • 2001 - arcybiskup ks. Tadeusz Gocłowski, Janusz Kowalski
  • 1983 - Jan Drzeżdżon, Edward Breza i Jerzy Treder, Friedhelm Hinze
  • 2011 - Danuta Stenka, prof. Andrzej Gąsiorowski
  • 1998 - ks. Władysław Szulist, Brunon Cirocki, Schola Cantorum Gedanensis
  • 2005 - Tadeusz Linkner, Teresa Hoppe, Stanisław Geppert
  • 1981 - nagrody nie przyznano
  • 1971 - Andrzej Bukowski, Franciszek Fenikowski, Henryk Jabłoński, zespół "Kaszuby" z Kartuz
  • 2010 - o. Adam Sikora, Zbigniew Jankowski
  • 1973 - Konrad Ciechanowski, Stefania Liszkowska-Skurowa, Ferdinand Neureiter, Julian Rydzkowski, Stanisław Wysiecki i Jerzy Piankowski, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytowskiej
  • 1972 - Stanisław Gierszewski, Wojciech Kiedrowski, Alojzy Nagel
  • 1980 - Edmund Kamiński, Kazimierz Ostrowski, Franciszek Treder
  • 2006 - Witosława Frankowska, Duszan Paździerski, Donald Tusk
  • 1989 - Elżbieta Zawacka, ks. Franciszek Grucza, Zespół "Tuchlińskie Skrzaty"
  • 1970 - Gerard Labuda, Marian Mokwa, Otylia Szczukowska, Leon Roppel, Anna Ostrowska, Helena Knut i Władysława Wiśniewska
  • 1979 - Hanna Popowska-Taborska, Roman Klim
  • 1990 - ks. Marian Miotk, Jerzy Knyba
  • 2017 - ks. Roman Skwiercz
  • 1974 - Bolesław Fac, Zofia Janukowicz-Pobłocka, Anna Łajming, Wawrzyniec Samp
  • 2004 - Jowita Kęcińska, Janusz Kutta
  • 2003 - zespół "Bazuny" z Żukowa, Cezary Obracht-Prondzyński nie przyjął Medalu
  • 1992 - Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice", Tadeusz Glainert, ks. Bogusław Głodowski
  • 1987 - Marian Biskup, Krystyna Szalaśna, Zespół Folklorystyczny "Hopowianie"
  • 2008 - Klub Studentów "Jutrzniô"
  • 1988 - Eugeniusz Gołąbek, ks. Antoni Pepliński, Jan Właśniewski, Kaszubski Zespół Regionalny "Koleczkowianie"
  • 2009 - Ida Czaja, Roman Drzeżdżon
  • 1994 - Zygmunt Szultka, Witold Bobrowski, Konrad i Andrzej Kobielowie
  • 1984 - Leonard Brzeziński, Maria Kowalewska, Romuald Łukowicz
  • 1996 - Wanda Kiedrowska, Józef Chełmowski, Marek Byczkowski
  • 2007 - Tomasz Fopke
  • 1997 - Felicja Baska-Borzyszkowska, ks. Jan Walkusz, Franciszek Kwidziński, Edward Rymar, Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebane" z Brus
  • 1982 - Józef Ceynowa, Władysław Kirstein, Feliks Marszałkowski, Paweł Szefka, Zespół Aktorsko-Teatralny "Szopki" z Lęborka
  • 2002 - Jerzy Dąbrowa Januszewski, Danuta Pioch
  • 2016 - Kazimierz Ickiewicz
  • 1986 - Władysław Odyniec
  • 1999 - Inga Mach, Eugeniusz Pryczkowski, Anna i Janusz Żurakowscy