Poprzednia

ⓘ Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Klejnikach




Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Klejnikach
                                     

ⓘ Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Klejnikach

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego – parafia prawosławna w Klejnikach, w dekanacie Narew diecezji warszawsko-bielskiej.

Na terenie parafii funkcjonują 3 cerkwie i 2 kaplice:

  • cerkiew Przemienienia Pańskiego w Klejnikach – cmentarna
  • cerkiew św. Mikołaja w Koźlikach – filialna
  • kaplica św. Mikołaja Cudotwórcy w Klejnikach
  • kaplica Świętych Borysa i Gleba w Kożynie – filialna, przy Prawosławnym Domu Opieki "Arka”
  • cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Klejnikach – parafialna
                                     

1. Liczba wiernych i zasięg terytorialny

W 1891 parafia liczyła 3529 wiernych. W 1959 parafia liczyła 3161 osób, natomiast w 1983 – 1760. W 2011 do parafii należało, według o. Aleksandra, około 900 wiernych. Parafianie zamieszkują: Klejniki, Kożyno, Koźliki, Janowo, Hukowicze, Leszczyny, Sapowo, Istok, Radźki, Lachy, Gorodczyno i przysiółek Bujakowszczyzna.

                                     

2. Wykaz proboszczów

  • 1923 – ks. Jan Kraskowski
  • 5.04.1919 – 23.03.1923 – hieromnich Alipiusz Fiedoruk
  • 1947–1951 – ks. Mikołaj Kulczycki
  • 1931–1947 – ks. Anatol Kulczycki
  • 1924 – ks. Jan Gromotowicz
  • 27.08.1954 – 1.08.1955 – ks. Józef Wojciuk Wojtiuk
  • 1954 – ks. Mikołaj Pasternacki
  • 1955–1973 – ks. Paweł Nikiciuk
  • 1951–1953 – ks. Aleksander Nowik
  • 1923 – ks. Andrzej Turowski
  • 1924 – ks. Platon Pańko
  • 1973–1980 – ks. Jan Juzwuk
  • 23.03.1980 - 30.09.2019 – ks. Aleksander Wysocki
  • 1953 – ks. Eutymiusz Maksymczuk
  • od 01.10.2019 r. - ks. Leon Anchim
  • 1924 – ks. Daniel Kuncewicz
  • 1924–1931 – ks. Mikołaj Rudeczko

Użytkownicy również szukali:

...
...
...