Poprzednia

ⓘ 7 Dywizjon Rakiet Taktycznych




7 Dywizjon Rakiet Taktycznych
                                     

ⓘ 7 Dywizjon Rakiet Taktycznych

7 Dywizjon Rakiet Taktycznych – samodzielny pododdział wojsk rakietowych i artylerii ludowego Wojska Polskiego. Wchodził w skład 20 Warszawskiej Dywizji Pancernej. Stacjonował w Budowie.

                                     

1. Historia

7 dywizjon rakiet taktycznych rodowód swój wywodzi od sformowanego w styczniu 1957 roku w Choszcznie 7 dywizjonu artylerii rakietowej. W lipcu 1962 roku jednostkę podporządkowano 20 Dywizji Pancernej i przeniesiono do garnizonu Budowo. W lutym 1964 roku dywizjon został uzbrojony w taktyczny zestaw rakietowy 2K6 Łuna i przeformowany w 7 dywizjon rakiet taktycznych. 19 września 1964 roku odbył się pierwszy start. 20 listopada 1967 roku otrzymał zestaw 9K52 Łuna-M.

W grudniu 1987 r. dywizjon uzbrojono w najnowocześniejsze wówczas w Wojsku Polskim rakietowy system balistyczny – zestaw 9K79 Toczka. Dywizjon osiągnął gotowość bojową w listopadzie 1988 r., co potwierdzone zostało pierwszym startem bojowym z poligonu Broczyno k. Czaplinka. 22 lutego 1990 roku, w dwóch rzutach – kołowym: wyrzutnie i zabezpieczenie techniczne oraz kolejowym: logistyka i zabezpieczenie kwaterunkowe, dywizjon przedyslokowany został do Choszczna. Jako samodzielna jednostka 7 drt pozostawał do października 1992 roku, kiedy został podporządkowany nowo tworzonemu 2 Pomorskiemu Pułkowi Rakiet Taktycznych im. Hetmana Jana Zamoyskiego jako 2 dywizjon ogniowy. Jesienią 1992 roku sztandar 7 drt przekazano do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

2 Pomorski pułk rakiet taktycznych rozformowano w 2002 roku. Z dniem 1 stycznia 2002 roku, nie zmieniając miejsca dyslokacji, dywizjon jako dywizjon ogniowy wszedł w skład węgorzewskiej 1 Mazurskiej Brygady Artylerii.

W latach 1988–1999 dywizjon odbył cztery strzelania bojowe zakończone pozytywnymi wynikami. Mimo braku wsparcia producenta, do końca istnienia pododdziału wszystkie cztery wyrzutnie 9P129 zestawu Toczka, rakiety i pojazdy pomocnicze posiadały pełną sprawność bojową, a polscy artylerzyści opracowali kompletną dokumentację techniczną. W związku z brakiem części zamiennych i wyczerpaniem rezerw rakiet oraz brakiem odpowiedniej bazy remontowej podjęto decyzję o likwidacji dywizjonu. Dywizjon rozformowano 30 września 2005 roku.

                                     

2. Starty bojowe

Zestaw 2K6

  • 30.01.1966 kpt. S. Jancewicz; ppor. A. Kunski
  • 19.09.1964 por. R. Kłos; ppor. Zakrzewski

Zestaw 9K52

  • 23.03.1979 por. Andrzej Duljasz; ppor. Maciej Zieliński
  • 30.06.1973 por. Jerzy Olech; ppor. L. Trawczyński
  • 25.02.1980 por. Andrzej Duljasz; ppor. Krawczuk
  • 2.02.1975 por. Romuald Beyger; ogn. Kucharski
  • 20.09.1970 por. Zakrzewski; ppor. Jerzy Olech
  • 3.03.1976 por. L. Trawczyński; ppor. Stanisław Jakubaszek
  • 4.08.1977 kpt. Jerzy Olech; ppor. Janusz Trzewikowski
  • 17.03.1971 por. Romuald Beyger; ppor. Nawrocki
  • 8.06.1972 por. Romuald Beyger; ppor. Nawrocki
  • 3.08.1981 por. Maciej Zieliński; ppor. Roman Dłutek
  • 25.09.1968 kpt. Wołosowicz; ppor. Nicpon
  • 11.05.1974 por. Romuald Beyger; ppor. Ratajczyk
  • 15.05.1978 kpt. Jerzy Olech; ppor. Zenon Fedorowicz
  • 3.09.1984 por. Zenon Fedorowicz; ppor. Włodzimierz Bubiłek
  • 2.09.1986 por. Andrzej Prokopek; ppor. Piotr Adamski
  • 25.09.1972 por. M. Sapała; ppor. Skoczylas
  • 28.05.1982 por. Zenon Fedorowicz; ppor. Andrzej Prokopek
  • 14.09.1982 por. Zenon Fedorowicz; ppor. Ryszard Bożek

Zestaw 9K79

  • 10.11.1988 kpt. Zenon Fedeorowicz; ppor. Włodzimierz Bubiłek
  • 19.05.1999 kpt. Piotr Krzoska, ppor. Jan Jankowski
  • 27.07.1989 por. Marek Dróżdż; ppor. Piotr Krzoska
  • 09.1992 kpt. Włodzimierz Bubiłek; por. Andrzej Mordaka
                                     

3. Struktura organizacyjna

dowództwo i sztab

  • 2 baterie startowe
  • bateria dowodzenia
  • dwa plutony
  • bateria techniczna
  • pluton zaopatrzenia
  • pluton medyczny
  • pluton remontowy

Razem w drt:

  • stacja sprawdzeń MTO
  • stacja sprawdzeń AKIM
  • wozy transportowe
  • 4 wyrzutnie rakiet taktycznych 9P129
  • 4 samochody transportowo-załadowcze
                                     

4. Dowódcy dywizjonu

  • kpt. dypl. Marek Ojrzanowski od 5.08.1983 do 30.11.1989
  • mjr dypl. Andrzej Prokopek od 16.10.1993 do 13.04.1998
  • mjr Ryszard Gałecki od 10.1960
  • mjr dypl. Juliusz Murawski od 11.1965
  • mjr dypl. Marian Skup od 1.04.1967
  • mjr dypl. Edward Kabala od 04.1979
  • kpt. mgr Andrzej Mordaka od 14.04.1998 do 22.04.2002
  • mjr dypl. Andrzej Kolasa od 1.12.1989 do 15.10.1993
  • mjr dypl. Eugeniusz Hołod od 10.10.1972
  • mjr Jan Gajda od 11.1963 dowódca 7 drt
  • mjr Lech Karpiński od 5.04.1957 dowódca 7 dar
  • mjr dypl. Wiesław Kucharczyk od 11.1961
  • mjr Jan Gajda od 11.1961
  • mjr dypl. Janusz Copiński od 1.09.1966
  • mjr Jerzy Olech od 4.02.1982
  • ppłk dypl. Henryk Łomnicki od 23.04.2002 do 30.09.2005
  • mjr Stanisław Bazior od 2.11.1978
                                     

5. Przekształcenia

  • dywizjon ogniowy 1 Mazurskiej Brygady Artylerii ↘ rozformowany w 2005
  • 7 dywizjon artylerii rakietowej → 2 dywizjon ogniowy 2 pułku rakiet taktycznych → dywizjon ogniowy 1 Mazurskiej Brygady Artylerii

Użytkownicy również szukali:

...
...
...