Poprzednia

ⓘ Grand Press




Grand Press
                                     

ⓘ Grand Press

Grand Press – doroczna nagroda przyznawana od 1997 r. przez wydawany w Poznaniu ogólnopolski miesięcznik dziennikarski "Press” dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia i telewizji. Obecnie uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów, zaś tytuł Dziennikarza Roku, którego wybór jest częścią konkursu Grand Press, stanowi najważniejsze wyróżnienie indywidualne przyznawane przez polskich dziennikarzy swoim kolegom.

Kandydaci do nagrody są zgłaszani przez kolegia redakcyjne wszystkich gazet i czasopism oraz stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Redakcje wybierają też Dziennikarza Roku - nagrodę otrzymuje osoba, którą nominowała największa ich liczba. Jest to również jedyna kategoria, w której dziennikarze otrzymują nagrodę za całokształt pracy w ciągu danego roku.

W pozostałych kategoriach wyróżniane są konkretne materiały audycje, artykuły itp. Nominacje przyznaje jury preselekcyjne, dokonując wyboru spośród zgłoszeń redakcji, zaś ostateczną decyzje podejmuje jury Grand Press, kierujące się następującymi kryteriami:

  • ciekawy, indywidualny charakter materiału
  • znaczenie materiału dla opinii publicznej
  • zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa
  • wybitne walory warsztatowe

Kategorie, w których przyznawane są nagrody Grand Press:

  • dziennikarstwo śledcze
  • dziennikarstwo specjalistyczne
  • publicystyka
  • reportaż
  • news
                                     

1. Laureaci

Reportaż kategoria od 1998

  • 1999 – Jacek Hugo-Bader
  • 1998 – Włodzimierz Kalicki

Grand Press Digital kategoria od 2013

  • 2017 – Outride.rs
  • 2013 – Michał Pol
  • 2015 – Vadim Makarenko
  • 2016 – Jarosław Kuźniar
  • 2019 – Konkret24
  • 2018 – Onet.pl
  • 2014 – Dziennik Zachodni
                                     

1.1. Laureaci Dziennikarstwo specjalistyczne kategoria od 1998

  • 2005 – Bianka Mikołajewska i Maciej Samcik
  • 2002 – Marek Kęskrawiec i Jacek Bazan
  • 1999 – Adam Wajrak
  • 2009 – Magdalena Grzebałkowska
  • 2018 – Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki
  • 1998 – nie przyznano
  • 2001 – Artur Włodarski
  • 2010 – Artur Włodarski
  • 2011 – Wawrzyniec Smoczyński
  • 2019 – Lech Dawidowicz
  • 2004 – Wojciech Staszewski
  • 2000 – Leszek Talko
  • 2014 – Dariusz Kortka i Judyta Watoła
  • 2016 – Patryk Słowik
  • 2013 – Edyta Gietka
  • 2008 – Wojciech Staszewski
  • 2006 – Roman Młodkowski
  • 2003 – Paweł Walewski
  • 2012 – Wojciech Staszewski
  • 2017 – Patryk Słowik i Jakub Styczyński
  • 2015 – Karol Jałochowski
  • 2007 – Szymon Hołownia
                                     

1.2. Laureaci Dziennikarstwo śledcze kategoria od 1998

  • 2004 – Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski
  • 2017 – Wojciech Bojanowski
  • 2009 – Wojciech Cieśla
  • 2014 – Bertold Kittel, Jarosław Jabrzyk i Jan Kroupa
  • 2000 – Włodzimierz Kalicki, Ireneusz Dańko i Dariusz Janowski
  • 2013 – Cezary Bielakowski, Sylwester Latkowski i Michał Majewski
  • 2001 – Bertold Kittel i Anna Marszałek
  • 2005 – Mariusz Zielke
  • 2011 – Alicja Krystyniak i Jakub Stachowiak
  • 2012 – Tomasz Patora
  • 2007 – Marcin Kącki
  • 2002 – Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak
  • 2003 – Marek Kęskrawiec
  • 2008 – Roman Daszczyński i Paweł Wiejas
  • 2010 – Michał Majewski i Paweł Reszka
  • 1998 – Katarzyna Klukowska
  • 2016 – Iwona Szpala i Małgorzata Zubik
  • 1999 – Piotr Pytlakowski
  • 2019 – Bertold Kittel
  • 2018 – Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski
  • 2015 – Paweł Kaźmierczak
  • 2006 – Bertold Kittel


                                     

1.3. Laureaci Publicystyka kategoria od 1998

  • 2017 – Andrzej Stankiewicz
  • 2010 – Tomasz Kwaśniewski
  • 2018 – Andrzej Stankiewicz
  • 2016 – Michał Szułdrzyński
  • 2005 – Ewa Winnicka
  • 1999 – Janusz A. Majcherek
  • 2012 – Agnieszka Zalewska i Przemysław Talkowski Państwo w Państwie
  • 2003 – Joanna Solska oraz Marek Raczkowski
  • 2007 – Tadeusz Sławek
  • 2013 – o. Ludwik Wiśniewski
  • 2008 – Ewa Winnicka
  • 2019 – Rafał Woś
  • 2009 – Jan Hartman
  • 2006 – Aleksander Smolar
  • 2002 – Wojciech Markiewicz
  • 2004 – Maciej Bodasiński i Grzegorz Górny
  • 2001 – Igor T. Miecik
  • 2014 – Elżbieta Sidi
  • 2015 – Hala odlotów TVP Kultura
  • 2000 – Barbara Pietkiewicz
  • 2011 – Jacek Dziedzina
  • 1998 – ks. Stanisław Musiał
                                     

1.4. Laureaci Reportaż kategoria od 1998

  • 1999 – Jacek Hugo-Bader
  • 1998 – Włodzimierz Kalicki
                                     

1.5. Laureaci Reportaż prasowy

  • 2001 – Anna Bikont
  • 2015 – Justyna Kopińska
  • 2004 – Angelika Kuźniak i Włodzimierz Nowak
  • 2006 – Joanna Wojciechowska
  • 2000 – Marcin Fabjański
  • 2002 – Anna Fostakowska
  • 2007 – Edyta Gietka
  • 2005 – Magdalena Grochowska
  • 2013 – Bartosz T. Wieliński
  • 2011 – Iza Michalewicz
  • 2017 – Katarzyna Włodkowska
  • 2012 – Urszula Jabłońska
  • 2010 – Anna Szulc
  • 2019 – Bożena Aksamit
  • 2018 – Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz
  • 2009 – Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski
  • 2014 – Anna Śmigulec
  • 2003 – Jacek Hugo-Bader
  • 2008 – Angelika Kuźniak
  • 2016 – Anna Śmigulec
                                     

1.6. Laureaci Reportaż radiowy

  • 2007 – Alicja Grembowicz
  • 2003 – Jolanta Krysowata
  • 2004 – nie przyznano
  • 2005 – Janina Jankowska i Magdalena Skawińska
  • 2010 – Anna Gmiterek-Zabłocka
  • 2016 – Alicja Kulik
  • 2017 – Agata Kasprolewicz
  • 2006 – Cezary Galek
  • 2000 – Grażyna Wielowieyska
  • 2015 – Agnieszka Czyżewska-Jacquemet
  • 2013 – Magdalena Wadowska
  • 2018 – Katarzyna Michalak
  • 2019 – Jolanta Rudnik, Andrzej Rudnik
  • 2011 – Patrycja Gruszyńska-Ruman
  • 2014 – Anna Dudzińska
  • 2001 – Marcin Kubat
  • 2002 – Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Ernest Zozuń
  • 2012 – Adrian Chimiak i Magdalena Szybińska
  • 2009 – Magdalena Skawińska
  • 2008 – nie przyznano
                                     

1.7. Laureaci Reportaż telewizyjny

  • 2003 – nie przyznano
  • 2009 – Michał Matys
  • 2019 – Tomasz Sekielski, Marek Sekielski
  • 2017 – Anna Barańska-Całek i Michał Fuja
  • 2000 – Waldemar Milewicz
  • 2006 – Daniel Zieliński
  • 2001 – Beata Januchta
  • 2012 – Monika Góralewska
  • 2013 – Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki
  • 2018 – Grzegorz Głuszak
  • 2008 – Beata Biel
  • 2015 – Barbara Włodarczyk
  • 2002 – Lidia Duda oraz Andrzej Fidyk
  • 2007 – Edyta Krześniak i Igor Miecik
  • 2016 – Wojciech Bojanowski
  • 2004 – Barbara Włodarczyk
  • 2005 – Anna Machowska i Grzegorz Kuczek
  • 2010 – Wojciech Szumowski
  • 2014 – Tomasz Sekielski
  • 2011 – Agata Kaźmierska i Radosław Kietliński
                                     

1.8. Laureaci News kategoria od 1998

  • 2016 – Stanisław Skarżyński i Konrad Radecki-Mikulicz
  • 2015 – Jacek Czarnecki
  • 1999 – Waldemar Milewicz
  • 2012 – Roman Osica
  • 2014 – tygodnik "Wprost”
  • 1998 – nie przyznano
  • 2019 – Magdalena Gałczyńska
  • 2018 – Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz
  • 2003 – Anna Marszałek
  • 2006 – Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski
  • 2002 – wspólny projekt tygodnika Newsweek Polska i Superwizjera TVN
  • 2005 – Roman Daszczyński i Krzysztof Wójcik
  • 2013 – Agnieszka Kublik
  • 2017 – Fakty RMF FM
  • 2001 – Katarzyna Szymańska-Borginon
  • 2000 – nie przyznano
  • 2010 – Wiktor Bater
  • 2007 – Leszek Kraskowski, Michał Majewski i Paweł Reszka
  • 2004 – Roman Daszczyński i Krzysztof Wójcik
  • 2008 – Krzysztof Kowalczyk
  • 2011 – nie przyznano
  • 2009 – Szymon Jadczak i Maciej Kuciel


                                     

1.9. Laureaci Wywiad kategoria od 2005

  • 2018 – Donata Subbotko
  • 2009 – Angelika Kuźniak
  • 2013 – Donata Subbotko
  • 2019 – Robert Mazurek
  • 2012 – Anna Wacławik-Orpik
  • 2015 – Piotr Pacewicz
  • 2007 – Anna Mateja
  • 2008 – Karolina Wigura
  • 2005 – Teresa Torańska
  • 2016 – Magdalena Rigamonti
  • 2010 – Katarzyna Bielas
  • 2017 – Magdalena Kicińska
  • 2011 – Anna Wacławik-Orpik
  • 2006 – Szymon Hołownia
  • 2014 – Grzegorz Sroczyński
                                     

1.10. Laureaci Dziennikarstwo ekonomiczne kategoria od 2013

  • 2014 – Maciej Samcik
  • 2015 – Rafał Woś
  • 2018 – Maciej Głogowski
  • 2016 – Bartek Godusławski
  • 2013 – Monika Sajewicz
  • 2017 – Tomasz Jóźwik
  • 2019 – Grzegorz Osiecki
                                     

1.11. Laureaci Grand Press Digital kategoria od 2013

  • 2017 – Outride.rs
  • 2013 – Michał Pol
  • 2015 – Vadim Makarenko
  • 2016 – Jarosław Kuźniar
  • 2019 – Konkret24
  • 2018 – Onet.pl
  • 2014 – Dziennik Zachodni
                                     

1.12. Laureaci Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego od 2015

Nagroda ustanowiona w roku śmierci Bohdana Tomaszewskiego, przeznaczona dla dziennikarzy sportowych.

  • 2015 – Stefan Szczepłek
  • 2019 – Michał Kołodziejczyk
  • 2018 – Mirosław Żukowski
  • 2016 – Włodzimierz Szaranowicz
  • 2017 – Paweł Wilkowicz