Poprzednia

ⓘ Jednostki inżynieryjno-saperskie Wojska Polskiego




Jednostki inżynieryjno-saperskie Wojska Polskiego
                                     

ⓘ Jednostki inżynieryjno-saperskie Wojska Polskiego

Jednostki inżynieryjno-saperskie Wojska Polskiego – spis polskich jednostek inżynieryjno-saperskich: ich organizacja, geneza, podległość i przeformowania; miejsce stacjonowania.

                                     

1. Saperzy w okresie zaborów

  • Batalion Saperów – powstał w 1819 na bazie Półbatalionu Inżynierów ; jednostka WP Królestwa Kongresowego; stacjonował w Warszawie w Koszarach Ordynackich;
  • Batalion Saperów – powstał w 1810 z samodzielnych ksap; jednostka WP Księstwa Warszawskiego;
  • Półbatalion Inżynierów – jednostka WP Królestwa Kongresowego; stacjonował w Warszawie; w 1819 przeformowany na Batalion Saperów ;
                                     

2. Saperzy polskich formacji wojskowych w czasie I wojny światowej

Legiony Polskie 1914–1917

  • Kompania Techniczna 1915-1917 → Batalion Techniczny Polskiego Korpusu Posiłkowego
  • Oddział Minerów 1915 → Kompania Techniczna
  • Kompania Saperów 1914–1917

Polski Korpus Posiłkowy

  • Batalion Techniczny

Wojsko Polskie na Wschodzie

  • Kompania Inżynieryjna 3 Dywizji Strzelców Polskich 1917-1918
  • Kompania Inżynieryjna 1 Dywizji Strzelców Polskich 1917-1918
  • Kompania Inżynieryjna 4 Dywizji Strzelców Polskich 1918
  • Kompania Inżynieryjna Brygady Strzelców Polskich 1915-1917 → Dywizja Strzelców Polskich 1917
  • 2 Pułk Inżynieryjny II Korpusu Polskiego 1918
  • Kompania Inżynieryjna Oddziału Polskiego w Odessie 1918
  • 1 Pułk Inżynieryjny I Korpusu Polskiego 1917-1918
  • Pluton Minerów przy Dywizji Litewsko-Białoruskiej
  • Kompania Inżynieryjna 5 Dywizji Strzelców Polskich 1918
  • Kompania Inżynieryjna 2 Dywizji Strzelców Polskich 1917-1918

Armia Polska we Francji

  • II Batalion Saperów 1919 → II Batalion Saperów Kresowych
  • Ekwipaż Naprawy Mostów Dywizji Instrukcyjnej 1919 → 81 Kolumna Mostowa 1919-1920 → 1/XIII Kolumna Pontonowa 1920-1921
  • 2 Kompania Zapasowa Saperów 1919 → Kompania Zapasowa XII bsap w Przemyślu → Kompania Zapasowa Saperów Nr 3
  • Batalion Inżynieryjny 5 Dywizji Strzelców Polskich 1918
  • Samodzielna Kompania Inżynieryjna 4 Dywizji Strzelców Polskich 1918–1919
  • I Batalion Inżynieryjny 1 Dywizji Strzelców Polskich 1919 → XIII bsap
                                     

3.1. Jednostki saperskie II RP Brygady i grupy saperów

  • 3 Grupa Saperów w Warszawie 1937-1939 tzw. "grupa pionierska”
  • 2 Brygada Saperów w Warszawie 1929-1934 → 1 Brygada Saperów w Warszawie 1934-? → 2 Grupa Saperów
  • 4 Brygada Saperów w Krakowie 1929-1934 → 2 Brygada Saperów w Krakowie 1934-? → 2 Grupa Saperów
  • 2 Grupa Saperów w Warszawie 1937-1939 tzw. "grupa saperska”
  • 1 Grupa Saperów w Warszawie 1937-1939 tzw. "grupa techniczna”
  • 3 Brygada Saperów w Poznaniu 1929-1934
  • 1 Brygada Saperów w Modlinie 1929-1934 → 3 Brygada Saperów w Modlinie 1934-? → 1 Grupa Saperów
                                     

3.2. Jednostki saperskie II RP Pułki saperów

  • 1 Pułk Inżynieryjny 1918-1920

Z dniem 22 sierpnia 1921 sformowanych zostało dziesięć pułków saperów, każdy w składzie trzech batalionów i kadry batalionu zapasowego. W listopadzie 1929 z dziesięciu pułków utworzonych zostało osiem batalionów saperów.

  • 3 Pułk Saperów Wileńskich w Wilnie 1921-1929 → 3 Batalion Saperów Wileńskich 1929-1939
  • 7 Pułk Saperów Wielkopolskich w Poznaniu 1921-1929 → 7 Batalion Saperów 1929-1939
  • 1 Pułk Saperów w Modlinie 1921-1929 → 1 Batalion Saperów Legionowych 1929-1939
  • 2 Pułk Saperów w Puławach 1921-1929 → 2 Batalion Saperów 1929-1939 → 2 Pułk Saperów Kaniowskich 1939
  • 6 Pułk Saperów w Przemyślu 1921-1929 → Kadra 6 Pułku Saperów 1929-1931
  • 8 Pułk Saperów w Toruniu 1921-1929 → 8 Batalion Saperów 1929-1939
  • 4 Pułk Saperów w Sandomierzu 1921-1929 → 4 Batalion Saperów w Sandomierzu 1929-1930 i w Przemyślu 1931-1939 → 4 Pułk Saperów 1939
  • 9 Pułk Saperów w Brześciu 1921-1929 → 6 Batalion Saperów II RP 1929-1939
  • 5 Pułk Saperów w Krakowie 1921-1929 → 5 Batalion Saperów 1929-1939
  • 10 Pułk Saperów w Przemyślu 1921-1929 → Kadra 10 Pułku Saperów 1929-1931


                                     

3.3. Jednostki saperskie II RP Bataliony saperów

  • XXVIII Batalion Saperów 1921-1925
  • Kadra Batalionu Zapasowego 7 Pułku Saperów w Poznaniu 1921-1925
  • XXIX Batalion Saperów 1921-1929
  • Kadra Batalionu Zapasowego 8 Pułku Saperów w Toruniu 1921-1925
  • XI Batalion Saperów 1919-1929
  • I Batalion Saperów Wielkopolskich 1919 → XV bsap 1919-1929
  • XIV Batalion Saperów 1919-1929
  • 2 Batalion Mostów Kolejowych w Legionowie 1929-1939
  • Batalion Szkolny Saperów Kolejowych 1926-1929
  • XXV Batalion Saperów 1921-1925
  • Kadra Batalionu Zapasowego 1 Pułku Saperów w Modlinie 1921-1925
  • XXIII Batalion Saperów 1921-1925
  • XVI Batalion Saperów → XXVIII bsap
  • Syberyjski Batalion Saperów 1920-1921 → XXX bsap
  • Batalion Wyszkolenia Wojsk Kolejowych 1918–1919
  • Batalion Silnikowy w Modlinie 1930–1939
  • Kadra Batalionu Zapasowego 9 Pułku Saperów w Brześciu 1921-1925
  • Batalion Zapasowy Saperów Nr V 1920-1921 → Kadra Batalionu Zapasowego 5 Pułku Saperów
  • VII Batalion Saperów → XII bsap
  • IV Batalion Saperów 1919-1929
  • XXII Batalion Saperów 1921-1929
  • XIX Batalion Saperów 1920–1929
  • Kadra Batalionu Zapasowego 3 Pułku Saperów w Wilnie 1921-1925
  • XIII Batalion Saperów 1919-1929
  • XXVII Batalion Saperów 1921-1925
  • VII Batalion Saperów 1921-1929
  • I Batalion Saperów im. Tadeusza Kościuszki 1 Pułku Inżynieryjnego 1918-1921 → I Batalion Saperów
  • XVI Batalion Saperów 1921-1929
  • Batalion Zapasowy Saperów Nr II 1920-1921 → Kadra Batalionu Zapasowego 2 Pułku Saperów
  • XV Batalion Saperów 1920–1929
  • XII Batalion Saperów 1919–1921 → XXIV bsap
  • Kadra Batalionu Zapasowego 5 Pułku Saperów w Krakowie 1921-1925
  • V Batalion Saperów 1919-1920 → VI bsap
  • XXVI Batalion Saperów 1921-1925
  • VIII Batalion Saperów 1919-1929
  • III Batalion Saperów w Jędrzejowie → VII bsap
  • IX Batalion Saperów 1921-1929
  • 3 Pułk Wojsk Kolejowych w Poznaniu 1921-1924
  • II Batalion Saperów 1 Pułku Inżynieryjnego 1918–1919 → III bsap
  • XXIII Batalion Saperów 1920-1921 → XXV bsap
  • Batalion Maszynowy w Warszawie i w Nowym Dworze Mazowieckim 1921-1925 → Batalion Elektrotechniczny
  • Kadra Batalionu Zapasowego 2 Pułku Saperów w Puławach 1921-1925
  • XVIII Batalion Saperów 1919-1929
  • Batalion Elektrotechniczny w Nowym Dworze Mazowieckim 1925-1939
  • III Batalion Saperów 1919-1929
  • XXX Batalion Saperów w Brześciu 1921-1929
  • XXI Batalion Saperów 1920–1929
  • Batalion Zapasowy Saperów Nr IV 1920-1921 → Kadra Batalionu Zapasowego 4 Pułku Saperów
  • II Batalion Saperów 1920–1929
  • Kadra Batalionu Zapasowego 10 Pułku Saperów w Przemyślu 1921-1925
  • Kadra Batalionu Zapasowego 6 Pułku Saperów w Przemyślu 1921-1925
  • Batalion Zapasowy Saperów Nr VI 1920-1921 → Kadra Batalionu Zapasowego 6 Pułku Saperów
  • 10 Batalion Wojsk Kolejowych 1920-1921
  • Batalion Zapasowy 3 Pułku Wojsk Kolejowych
  • 1 Batalion Mostów Kolejowych w Krakowie 1929-1939
  • II Batalion Saperów Kresowych 1919 → XI bsap i XII Batalion Saperów 1919–1921 → XXIV bsap
  • X Batalion Saperów 1919-1929
  • II Batalion Saperów Wielkopolskich 1919 → XIV bsap
  • V Batalion Saperów 1921-1929
  • Batalion Mostowy w Kazuniu 1921-1939
  • V Batalion Saperów 1920-1921 → XXII bsap
  • XVII Batalion Saperów 1920–1929
  • Batalion Chemiczny w Warszawie 1921-1925 → Ćwiczebna Kompania Chemiczna przy Szkole Gazowej
  • Batalion Zapasowy Saperów Nr III 1920-1921 → Kadra Batalionu Zapasowego 3 Pułku Saperów
  • VI Batalion Saperów 1920–1929
  • XII Batalion Saperów 1921-1929
  • Batalion Zapasowy Saperów Nr I 1920-1921 → Kadra Batalionu Zapasowego 1 Pułku Saperów
  • Kadra Batalionu Zapasowego 4 Pułku Saperów w Sandomierzu 1921-1925
  • XX Batalion Saperów 1920–1929
  • XXIV Batalion Saperów
  • Batalion Szkolny Saperów w Modlinie 1926-1929

Bataliony saperów sformowane w 1929

  • 4 Batalion Saperów w Przemyślu 1929-1939 → 2 psap 1939
  • 1 Batalion Saperów Legionów w Modlinie 1929-1939
  • 8 Batalion Saperów w Toruniu 1929-1939
  • 3 Batalion Saperów Wileńskich w Wilnie 1929-1939
  • 6 Batalion Saperów w Brześciu 1929-1939
  • 2 Batalion Saperów w Puławach 1929-1939 → 2 psap 1939
  • 7 Batalion Saperów w Poznaniu 1929-1939
  • 5 Batalion Saperów w Krakowie 1929-1939

Bataliony saperów zmobilizowane w 1939 Bataliony saperów noszące numery od 1 do 30 były organicznymi pododdziałami saperów czynnych dywizji piechoty. Numer batalionu odpowiadał numerowi dywizji.

Bataliony saperów improwizowane we wrześniu 1939

  • 102 Batalion Saperów
  • 101 Batalion Saperów
                                     

3.4. Jednostki saperskie II RP Kompanie saperów

W latach 1919–1921 na terenie okręgów generalnych funkcjonowały:

  • Kompania Zapasowa Saperów Nr 4 w Sandomierzu → Batalion Zapasowy Saperów Nr IV
  • Kompania Zapasowa Saperów Nr 5 w Krakowie → Batalion Zapasowy Saperów Nr V
  • Kompania Zapasowa Saperów Nr 3 w Grodnie
  • Kompania Zapasowa Saperów Nr 7 w Poznaniu → Kadra Batalionu Zapasowego 7 Pułku Saperów
  • Kompania Zapasowa Saperów Nr 6 w Przemyślu → Kadra Batalionu Zapasowego 6 Pułku Saperów
  • Kompania Zapasowa Saperów Nr 1 w Warszawie
  • Kompania Zapasowa Saperów Nr 2 w Krasnymstawie 1919-1920 → Batalion Zapasowy Saperów Nr II

W pierwszej dekadzie 1935 na bazie zalążków wydzielonych przez 3, 5, 6 i 8 Batalion Saperów sformowane zostały cztery samodzielne kompanie saperów dla czynnych dywizji piechoty:

  • 29 Kompania Saperów 1935-1937 → Ośrodek Sapersko-Pionierski 29 DP
  • 16 Kompania Saperów 1935-1937 → Ośrodek Sapersko-Pionierski 16 DP
  • 20 Kompania Saperów 1935-1937 → Ośrodek Sapersko-Pionierski 20 DP
  • 23 Kompania Saperów 1935-1937 → Ośrodek Sapersko-Pionierski 23 DP


                                     

3.5. Jednostki saperskie II RP Ośrodki sapersko-pionierskie

W maju 1937 podjęto decyzję o sformowaniu dwunastu ośrodków sapersko-pionierskich jako zalążków batalionów saperów czynnych dywizji piechoty:

  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 16 DP 1937-1939 → 16 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 23 DP 1937-1939 → 23 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 13 DP 1937-1939 → 13 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 20 DP 1937-1939 → 20 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 7 DP 1937-1939 → 7 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 18 DP 1937-1939 → 18 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 11 DP 1937-1939 → 11 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 29 DP 1937-1939 → 29 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 12 DP 1937-1939 → 12 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 25 DP 1937-1939 → 25 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 10 DP 1937-1939 → 10 Batalion Saperów
  • Ośrodek Sapersko-Pionierski 27 DP 1937-1939 → 27 Batalion Saperów
                                     

3.6. Jednostki saperskie II RP Ośrodki zapasowe saperów

We wrześniu 1939 jednostki saperskie formowały w ramach mobilizacji alarmowej ośrodki zapasowe:

  • Ośrodek Zapasowy Saperów nr 2
  • Ośrodek Zapasowy Saperów Mostów Kolejowych nr 2
  • Ośrodek Zapasowy Saperów Specjalnych nr 1
  • Ośrodek Zapasowy Saperów Nr 3
                                     

3.7. Jednostki saperskie II RP Saperzy Korpusu Ochrony Pogranicza

Ośrodki Wyszkolenia Pionierów 1928-1931

  • Ośrodek Wyszkolenia Pionierów 3 Brygady Ochrony Pogranicza w Budsławiu → kompania pionierów Brygady KOP "Grodno”
  • Ośrodek Wyszkolenia Pionierów 5 Brygady Ochrony Pogranicza w Dawidgródku → kompania pionierów Brygady KOP "Polesie”
  • Ośrodek Wyszkolenia Pionierów 1 Brygady Ochrony Pogranicza w Hoszczy → kompania pionierów Brygady KOP "Wołyń”
  • Ośrodek Wyszkolenia Pionierów 6 Brygady Ochrony Pogranicza w Wilnie → kompania pionierów Brygady KOP "Wilno”
  • Ośrodek Wyszkolenia Pionierów 4 Brygady Ochrony Pogranicza w Mostach Wielkich → kompania pionierów Brygady KOP "Podole”
  • Ośrodek Wyszkolenia Pionierów 2 Brygady Ochrony Pogranicza w Klecku → kompania pionierów Brygady KOP "Nowogródek”

Kompanie pionierów 1931-1934

  • kompania pionierów "Wilno” → ksap KOP "Wilno”
  • kompania pionierów "Grodno” → ksap KOP "Grodno”
  • kompania pionierów "Nowogródek” → ksap KOP "Nowogródek”
  • kompania pionierów "Wołyń” → ksap KOP "Hoszcza”
  • kompania pionierów "Polesie” → ksap KOP "Polesie”
  • kompania pionierów "Podole” → ksap KOP "Podole”

Kompanie saperów KOP 1934–1939

  • Kompania Saperów KOP "Wilno” 1934-1937 → Kompania Saperów KOP "Wilejka” 1937-1939
  • Kompania Saperów KOP "Grodno” → 43 bsap 1939
  • Kompania Saperów KOP "Polesie” 1934-1937 → Kompania Saperów KOP "Stolin”
  • Kompania Saperów KOP "Nowogródek” 1934-1937 → Kompania Saperów KOP "Stołpce”
  • Kompania Saperów KOP "Podole” 1934-1937 → Kompania Saperów KOP "Czortków”
  • Kompania Saperów KOP "Hoszcza”
                                     

4. Jednostki PSZ na Zachodzie

  • Szefostwo Saperów w Sztabie Naczelnego Wodza
  • dowództwa saperów brygad strzeleckich, kadrowych brygad strzeleckich
  • Grupa Saperów 2 Korpusu Polskiego
  • Ośrodek Wyszkolenia Oficerów Saperów w Thouars Francja
  • Dowództwo Saperów I Korpusu
  • Ośrodek Zapasowy Saperów
  • Centrum Wyszkolenia Saperów we Francji
  • Grupa Fortyfikacyjna
  • Ośrodek Wyszkolenia Saperów w Crawford Szkocja
  • Centrum Wyszkolenia Saperów w Wielkiej Brytanii
  • 1 Pułk Saperów Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR

Bataliony:

  • 3 Karpacki Batalion Saperów 1942–1947
  • 4 Batalion Saperów 1940 → 4 Kompania Saperów 4 DP
  • 2 Kaniowski Batalion Saperów 1939–1940
  • 1 Batalion Saperów 1940–1942 → Oddziały Saperów Dywizyjnych 1 Dywizji Pancernej 1942-1945 → 1 Batalion Saperów
  • 9 Batalion Saperów
  • 20 Batalion Saperów 1945-1947
  • 2 Batalion Saperów 1945-1947
  • 1 Modliński Batalion Saperów 1939–1940
  • 3 Batalion Saperów 1940 → 3 Kompania Saperów 3 DP
  • 7 Batalion Saperów 1941-1943 → 7 Kompania Saperów 1943-1944
  • Batalion Saperów 1942–1947 → Oddziały Saperów Dywizyjnych 1 Dywizji Pancernej
  • 8 Batalion Saperów
  • 4 Batalion Saperów 1945-1947
  • 11 Batalion Saperów Kolejowych 1941 – 1947
  • 11 Batalion Saperów kadrowy I Korpusu Polskiego 1945-1947
  • 6 Batalion Saperów
  • 1 Batalion Saperów 1945-1947
  • Batalion Saperów 30 VI – 13 VIII 1940 → Batalion Saperów Korpusu 14 VIII – IX 1940 → 1 Batalion Saperów
  • 10 Batalion Saperów 1942–1947
  • 10 Batalion Saperów 1942
  • Batalion Saperów Lekkiej Dywizji Zmechanizowanej → 10 Kompania Saperów 10 BKPanc
  • 5 Kresowy Batalion Saperów 1941-1947

Kompanie w latach 1940–1941:

  • 3 Kompania Kadrowa Saperów 3 BKS 1940–1941
  • 10 Kompania Saperów 1940-1947
  • Kompania Saperów SBSK 1940
  • 8 Kompania Kadrowa Saperów 8 BKS 1941
  • 11 Kompania Saperów 1941-1947
  • 7 Kompania Kadrowa Saperów 7 BKS 1940–1941
  • 5 Kompania Kadrowa Saperów 5 BKS 1940–1941
  • 1 Kompania Saperów 1 BS → 1 Kompania Saperów 1 DG k
  • 2 Kompania Saperów 2 BS 1940 → 10 Kompania Saperów
  • 11 Kompania Parkowa Saperów
  • 4 Kompania Kadrowa Saperów 4 BKS 1940–1941 → Powietrzna Kompania Saperów 1 SBS

Kompanie w latach 1942–1947:

  • 4 Kompania Parkowa Saperów 4 DP 1945-1947
  • 9 Kompania Saperów 4 DP 1945-1947
  • 11 Kompania Parkowa Saperów
  • 17 Kompania Saperów 7 DP 1944–1947
  • 10 Kompania Mostowa Grupy Saperów 2 KP
  • 7 Kompania Saperów 7 DZapas 1943-1944 → 17 Kompania Saperów
  • 10 Kompania Saperów 10 BKPanc → 1 DPanc
  • 1 Kompania Parkowa Saperów 1 DPanc
  • Powietrzna Kompania Saperów 1 SBS
  • 11 Kompania Saperów 1 DPanc
  • 14 Kompania Saperów 14 BPanc 1944–1947
  • 8 Kompania Saperów 4 DP 1945-1947
  • 7 Kompania Saperów 4 DP 1945-1947
  • 301 Etapowa Kompania Saperów Grupy Saperów 2 KP

Plutony:

  • Pluton Mostowy 1 DPanc
  • 11 Pluton Rozbrajania Bomb
  • Pluton Mostowy 4 DP 1945-1947
  • 10 Pluton Rozbrajania Bomb Grupy Saperów 2 KP
  • 9 Pluton Saperów 2 BCz
  • 306 Pluton Parkowy Saperów Grupy Saperów 2 KP


                                     

5.1. Jednostki inżynieryjne ludowego Wojska Polskiego Brygady saperów

  • 5 Mazurska Brygada Saperów im. gen. Ignacego Prądzyńskiego – później otrzymała nazwę wyróżniającą Mazurska
  • 2 Ciężka Brygada Saperów – sformowana w 1951 na bazie 2 psap; stacjonowała w Kazuniu;
  • 6 Ciężka Brygada Saperów – sformowana w 1951; stacjonowała w Dęblinie
  • 1 Warszawska Brygada Saperów im. gen. Jerzego Bordziłowskiego – później otrzymała nazwę wyróżniającą Warszawska
  • 4 Łużycka Brygada Saperów – później otrzymała nazwę wyróżniającą Łużycka
  • 2 Warszawska Brygada Saperów – później otrzymała nazwę wyróżniającą Warszawska
                                     

5.2. Jednostki inżynieryjne ludowego Wojska Polskiego Pozostałe brygady

  • 3 Brygada Pontonowo-Mostowa
  • 7 Brygada Inżynieryjno-Budowlana
                                     

5.3. Jednostki inżynieryjne ludowego Wojska Polskiego Pułki saperów

  • 4 Pułk Saperów – powstał w 1947 w wyniku przeformowania 4 BSap; stacjonował w Gorzowie Wielkopolskim.
  • 2 Zapasowy Pułk Saperów – powstał w 1944, rozformowany w 1945, stacjonował w Jarosławiu.
  • 2 Pułk Saperów – powstał w 1947 w wyniku przeformowania 2 BSap; stacjonował w Kazuniu
  • 5 Pułk Saperów – powstał w 1947 w wyniku przeformowania 5 BSap; stacjonował w Szczecinie.
  • 1 Pułk Saperów – powstał w 1947 w wyniku przeformowania 1 BSap; stacjonował w Brzegu.
                                     

5.4. Jednostki inżynieryjne ludowego Wojska Polskiego Pułki pontonowe

  • 3 Pułk Pontonowy – powstał z przemianowania 1 ppont; stacjonował we Włocławku;
  • 1 Pułk Pontonowy – powstał w 1949 w wyniku przeformowania 1 psap ; stacjonował w Brzegu;
  • Pułk Pontonowy – powstał w 1945 w wyniku przeformowania 1 B Pont-Most ; stacjonował we Włocławku; w 1949 przemianowany na 3 ppont;
  • 7 Pułk Pontonowy – sformowany w 1951; stacjonował w Płocku
  • 6 Warszawski Pułk Pontonowy – sformowany w 1967: stacjonował w Głogowie
  • 8 Pułk Pontonowy – sformowany w 1966: stacjonował w Głogowie.
                                     

5.5. Jednostki inżynieryjne ludowego Wojska Polskiego Bataliony pontonowo-mostowe

  • 35 Batalion Pontonowo-Mostowy – w składzie 3 BPont-Most
  • 6 Batalion Pontonowo-Mostowy – w składzie 3 BPont-Most
  • 33 Batalion Pontonowo-Mostowy – w składzie 3 BPont-Most
  • 31 Batalion Pontonowo-Mostowy – w składzie 3 BPont-Most
                                     

5.6. Jednostki inżynieryjne ludowego Wojska Polskiego Bataliony inżynieryjno-budowlane

  • 43 Samodzielny Batalion Inzynieryjno-Budowlany – w składzie 7 BInż-Bud
  • 44 Samodzielny Batalion Inzynieryjno-Budowlany – w składzie 7 BInż-Bud
  • 45 Samodzielny Batalion Inzynieryjno-Budowlany – w składzie 7 BInż-Bud
                                     

6.1. Jednostki inżynieryjne Sił Zbrojnych RP Brygady saperów

  • 2 Mazowiecka Brygada Saperów w Kazuniu Nowym rozformowana 31 grudnia 2011
  • 4 Nadwarciańska Brygada Saperów
  • 5 Brygada Saperów → przeformowana w 5 Pułk Inżynieryjny
  • 1 Brzeska Brygada Saperów w Brzegu → przeformowana w 1 Brzeski Pułk Saperów
                                     

6.2. Jednostki inżynieryjne Sił Zbrojnych RP Pułki

  • 6 Głogowski Pułk Drogowo - Mostowy w Głogowie
  • 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym
  • 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy im. gen. Karola Sierakowskiego w Chełmnie rozformowany 31 grudnia 2011;
  • 3 Włocławski Pułk Pontonowy – Włocławek
  • 2 Inowrocławski Pułk Komunikacyjny im. gen. Jakuba Jasińskiego w Inowrocławiu;
  • 1 Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki ← sformowany na bazie 1 Brzeskiej Brygady Saperów
  • 5 Pułk Inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Szczecinie-Podjuchach ← sformowany na bazie 5 Brygady Saperów
  • 3 Pułk Saperów im. gen. Jakuba Jasińskiego 1995–2001 – Dębica
  • 1 Dębliński Pułk Drogowo-Mostowy im. Romualda Traugutta w Dęblinie rozformowany 31 grudnia 2007;
                                     

6.3. Jednostki inżynieryjne Sił Zbrojnych RP Bataliony saperów

  • 11 Batalion Saperów 1992 – 2011
  • 2 Stargardzki Batalion Saperów w Stargardzie Szczecińskim;
  • 16 Batalion Saperów w Nisku w składzie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich;
  • 19 Batalion Saperów Ziemi Lęborskiej
  • 16 Tczewski Batalion Saperów – Tczew
  • 14 Batalion Saperów
  • 1 Pułtuski Batalion Saperów – Pułtusk
  • 17 Batalion Saperów Wielkopolskich im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby
  • 5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim;
  • 43 Batalion Saperów Marynarki Wojennej Rozewie.
  • 8 Batalion Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie;
  • 15 Mazurski Batalion Saperów – Orzysz

bataliony ratownictwa inżynieryjnego

  • 1 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Krośnie Odrzańskim rozformowany w 2007.
  • 6 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Grudziądzu.
  • 3 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego im. płk. Rudolfa Matuszka w Nisku przeformowany w 3 Batalion Inżynieryjny.
  • 5 Dębliński Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego im. płk. Władysława Frączka w Dęblinie rozformowany 31 grudnia 2007;
  • 4 Głogowski Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Głogowie przeformowany w 4 Głogowski Batalion Inżynieryjny.
  • 2 Brzeski Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego im. gen. bryg. Mieczysława Dąbkowskiego w Brzegu

bataliony inżynieryjne

  • 3 Batalion Inżynieryjny w Nisku
  • 4 Głogowski Batalion Inżynieryjny w Głogowie

bataliony drogowo-mostowe

  • 3 Włocławski batalion drogowo-mostowy w składzie 2. Mazowieckiego pułku saperów
  • 1 Dębliński batalion drogowo-mostowy im. Romualda Traugutta w Dęblinie

Ośrodki Przechowywania Sprzętu

  • 12 Ośrodek Przechowywania Sprzętu w Nisku rozformowany.
  • 6 Ośrodek Przechowywania Sprzętu w Głogowie rozformowany w 2011.
  • 12 Ośrodek Przechowywania Sprzętu 1991-1994 w Szczecinie rozformowany

Użytkownicy również szukali:

wojska inżynieryjne zadania,

...
...
...