Poprzednia

ⓘ Przedstawiciele dyplomatyczni Polski w Austrii




Przedstawiciele dyplomatyczni Polski w Austrii
                                     

ⓘ Przedstawiciele dyplomatyczni Polski w Austrii

W XVI i XVII wieku Austria, jako mocarstwo katolickie była często przychylnie odbierana w Polsce, choć niechętnie widziano Habsburskie elekcje. W XVIII wieku widziano w niej przeciwwagę dla Prus.

                                     

1. Polscy ambasadorowie w Austrii

XV wiek

  • 1473-1474 – Paweł Jasieński
  • 1486 – Mikołaj Firlej hetman wielki koronny

XVI wiek

  • 1550 – Stanisław Hozjusz
  • 1589 – Jerzy Radziwiłł kardynał
  • 1558-1564 – Marcin Kromer
                                     

1.1. Polscy ambasadorowie w Austrii XVI wiek

  • 1550 – Stanisław Hozjusz
  • 1589 – Jerzy Radziwiłł kardynał
  • 1558-1564 – Marcin Kromer
                                     

1.2. Polscy ambasadorowie w Austrii XVIII wiek

  • 1772 – Antoni Barnaba Jabłonowski poseł Generalności konfederacji barskiej
  • 1765-1773 – Andrzej Poniatowski nieformalnie
  • 1727 – Jan Jerzy Przebendowski
  • 1772-? – Andrzej Ignacy Ogiński wysłał go Stanisław August z prośbą o poparcie dyplomatyczne Austrii
  • 1713–1714 – Krzysztof Antoni Szembek
  • 1711 – Józef Kos
  • 1708 – Franciszek Wielopolski wysłannik króla Stanisława
                                     

1.3. Polscy ambasadorowie w Austrii XX wiek

  • 22 maja 1931 – 31 grudnia 1932 – Juliusz Łukasiewicz poseł
  • 25 października 1934 – 24 marca 1938 – Jan Gawroński poseł
  • 18 września 1921 – 1 grudnia 1924 – Zygmunt Lasocki poseł
  • 16 marca 1933 – 10 czerwca 1933 – Michał Mościcki chargé d’affaires
  • 1 grudnia 1924 – 30 września 1926 – Józef Wierusz-Kowalski poseł
  • 1 października 1926 – 21 maja 1931 – Karol Bader poseł
  • 1 listopada 1918 – 1 grudnia 1918 – Ernest Habicht delegat rządu
  • czerwiec 1918 – 1 listopada 1918 – Stefan Przezdziecki przedstawiciel Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego
  • 1 maja 1919 – 31 października 1921 – Marceli Szarota chargé d’affaires
  • 1 stycznia 1919 – 31 marca 1919 – Kazimierz Gałecki delegat rządu
  • 1 października 1933 – 25 października 1934 – Jan Gawroński chargé d’affaires

24 marca 1938 – przekształcenie placówki w konsulat generalny w związku z przyłączeniem Austrii do III Rzeszy. Rok później likwidacja w związku z wybuchem wojny.

  • 11 czerwca 1980 – 12 kwietnia 1983 – Franciszek Adamkiewicz
  • 1 września 1995 – 3 maja 2000 – Jan Barcz
  • maj 1945 – 13 maja 1946 – Leszek Krzemień przedst. pol.
  • 19 września 1988 – 20 września 1990 – Stanisław Bejger
  • 24 września 1948 – sierpień 1950 – Stefan Kurowski przedst. pol.
  • 24 maja 1973 – 6 października 1978 – Ryszard Karski
  • sierpień 1950 – 24 lutego 1955 – Benedykt Askanas chargé d’affaires
  • 6 października 1978 – 11 czerwca 1980 – Andrzej Jedynak
  • 20 września 1990 – 1 września 1995 – Władysław Bartoszewski
  • 12 kwietnia 1983 – 19 września 1988 – Marian Krzak
  • październik 1957 – 4 stycznia 1959 – Idalia Juryś chargé d’affaires
  • 13 maja 1945 – 24 września 1948 – Feliks Mantel przedst. pol.
  • 24 lutego 1955 – październik 1957 – Antoni Bida poseł
  • 4 stycznia 1959 – 10 września 1964 – Karol Kuryluk
  • 10 września 1964 – 4 grudnia 1969 – Jerzy Roszak
  • 4 grudnia 1969 – 24 maja 1973 – Lesław Wojtyga


                                     

1.4. Polscy ambasadorowie w Austrii XXI wiek

  • 30 kwietnia 2007 – 3 czerwca 2008 – Adam Hałaciński chargé d’affaires
  • 3 maja 2000 – 26 maja 2004 – Irena Lipowicz
  • 3 czerwca 2008 – 3 czerwca 2013 – Jerzy Margański
  • od 2017 – Jolanta Róża Kozłowska
  • 18 czerwca 2013 – 30 czerwca 2017 – Artur Lorkowski
  • 26 maja 2004 – 30 kwietnia 2007 – Marek Jędrys

Użytkownicy również szukali:

www gov pl austria,

...
...
...