Poprzednia

ⓘ Kardynałowie z nominacji Sykstusa IV




Kardynałowie z nominacji Sykstusa IV
                                     

ⓘ Kardynałowie z nominacji Sykstusa IV

W ciągu 13 lat pontyfikatu Sykstus IV mianował 34 kardynałów na ośmiu konsystorzach, przy czym większość tych nominacji była podyktowana względami politycznymi lub rodzinnymi. Wśród tych 34 kardynałów było sześciu krewnych papieża, czternastu duchownych rekomendowanych przez europejskich monarchów, pięciu rekomendowanych przez władców księstw i republik włoskich oraz pięciu przedstawicieli rzymskiej arystokracji. Zaledwie czterech nominatów Sykstusa IV otrzymało kapelusz kardynalski za pracę w służbie Kościoła, ale z wyjątkiem Nardiniego byli to urzędnicy a nie duszpasterze.

Sykstus IV zatwierdził trzy nominacje dokonane in pectore jeszcze przez Pawła II, które nie zostały opublikowane przed jego śmiercią.

Wśród nominatów Syktusa IV było dwóch przyszłych papieży: Innocenty VIII 1484-92 i Juliusz II 1503-13.

Sykstus IV zapoczątkował praktykę podnoszenia diakonii kardynalskich pro hac vice do rangi kościołów prezbiterialnych i nadawania ich kardynałom prezbiterom jako ich główne kościoły tytularne. 17 maja 1473 aż czterech kardynałów prezbiterów mianowanych dziesięć dni wcześniej otrzymało diakonie jako kościoły tytularne. Podobne przypadki powtórzyły się 12 grudnia 1477 dwóch kardynałów, 14 stycznia 1480 promocja kardynała Giovanniego d’Aragony do rangi kardynała prezbitera z zachowaniem dotychczasowej diakonii oraz 15 listopada 1483.

Sykstus IV był też pierwszym od kilkuset lat papieżem, który wyniósł nowy kościół do rangi kościoła tytularnego dla kardynałów prezbiterów. 12 grudnia 1477 mianowany dwa dni wcześniej kardynał Pietro Foscari otrzymał jako kościół tytularny parafię S. Nicola inter Imagines, która nigdy wcześniej nie miała takiego statusu.

                                     

1. Konsystorz 16 grudnia 1471

Kościoły tytularne nadano 22 grudnia 1471.

  • Pietro Riario OFM, siostrzeniec papieża, biskup Treviso – kardynał prezbiter S. Sisto, zm. 5 stycznia 1474
  • Giuliano della Rovere, bratanek papieża, biskup Carpentras – kardynał prezbiter S. Pietro in Vincoli, następnie kardynał biskup Sabiny 19 kwietnia 1479, kardynał biskup Ostia e Velletri 31 stycznia 1483, od 1 listopada 1503 papież Juliusz II, zm. 21 lutego 1513
                                     

2. Konsystorz 7 maja 1473

Kościoły tytularne przyznane 17 maja 1473.

  • Philippe de Levis, arcybiskup Arles – kardynał prezbiter Ss. Marcellino e Pietro, zm. 4 listopada 1475
  • Giovanni Battista Cibo, biskup Molfetty i datariusz papieski – kardynał prezbiter S. Balbina, następnie kardynał prezbiter S. Cecilia ok. 1474, od 29 sierpnia 1484 papież Innocenty VIII, zm. 25 lipca 1492
  • Giovanni Arcimboldi, biskup Novary, ambasador księstwa Mediolanu – kardynał prezbiter Ss. Nereo ed Achilleo, następnie kardynał prezbiter S. Prassede 30 grudnia 1476, zm. 2 października 1488
  • Antonio Giacopo Venier, biskup Cuenci – kardynał prezbiter Ss. Vito e Modesto, następnie kardynał prezbiter S. Clemente 3 grudnia 1476, zm. 3 sierpnia 1479
  • Pedro González de Mendoza, biskup Sigüenzy, kanclerz królestwa Kastylii – kardynał prezbiter S. Maria in Domnica, następnie kardynał prezbiter S. Croce in Gerusalemme 6 lipca 1478, zm. 11 stycznia 1495
  • Philibert Hugonet, biskup Mâcon – kardynał prezbiter S. Lucia in Silice, następnie kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo 17 sierpnia 1477, zm. 11 września 1484
  • Ausias Despuig, arcybiskup Monreale, wicekamerling i gubernator Rzymu, ambasador królestwa Aragonii – kardynał prezbiter S. Vitale, następnie kardynał prezbiter S. Sabina 12 grudnia 1477, zm. 3 września 1483
  • Stefano Nardini, arcybiskup Mediolanu – kardynał prezbiter S. Adriano, następnie kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 12 listopada 1476, zm. 22 października 1484
                                     

3. Konsystorz 18 grudnia 1476

  • Pierre de Foix, biskup Vannes i Aire – kardynał diakon Ss. Cosma e Damiano tytuł nadany 15 stycznia 1477, zm. 10 sierpnia 1490
  • Giovanni Battista Mellini, biskup Urbino – kardynał prezbiter Ss. Nereo ed Achilleo tytuł nadany 30 grudnia 1476, zm. 24 lipca 1478
  • Charles de Bourbon, arcybiskup Lyonu – kardynał prezbiter Ss. Silvestro e Martino tytuł nadany 15 stycznia 1477, zm. 17 września 1488
  • Pedro Ferris, biskup Tarazony – kardynał prezbiter S. Sisto tytuł nadany 30 grudnia 1476, zm. 25 września 1478
  • Jorge da Costa, arcybiskup Lizbony, pierwszy minister królestwa Portugalii – kardynał prezbiter Ss. Marcellino e Pietro tytuł nadany 15 stycznia 1477, następnie kardynał prezbiter S. Maria in Trastevere 8 listopada 1484, kardynał biskup Albano 10 października 1491, kardynał biskup Tusculum 14 maja 1501, kardynał biskup Porto e Santa Rufina 10 kwietnia 1503, zm. 18 września 1508
                                     

4. Konsystorz 10 grudnia 1477

Kościoły tytularne zostały nadane 12 grudnia 1477.

  • Cristoforo della Rovere, krewny papieża, arcybiskup Tarentaise i gubernator Zamku św. Anioła – kardynał prezbiter S. Vitale, zm. 1 lutego 1478
  • Raffaele Sansoni Riario, krewny papieża, protonotariusz apostolski – kardynał diakon S. Giorgio in Velabro, następnie kardynał biskup Albano 29 listopada 1503, kardynał biskup Sabiny 3 sierpnia 1507, kardynał biskup Porto e Santa Rufina 22 września 1508 i kardynał biskup Ostia e Velletri 20 stycznia 1511, zm. 9 lipca 1521
  • Giovanni d’Aragona, syn króla Neapolu Ferdynanda I, administrator Tarentu, biskup Cava – kardynał diakon S. Adriano, następnie kardynał prezbiter S. Adriano 14 stycznia 1480, kardynał prezbiter S. Sabina 10 września 1483, zm. 17 października 1485
  • Girolamo Basso della Rovere, bratanek papieża, biskup Recanati – kardynał prezbiter S. Balbina, następnie kardynał prezbiter S. Crisogono 17 września 1479, kardynał biskup Palestriny 31 sierpnia 1492, kardynał biskup Sabiny 29 listopada 1503, zm. 1 września 1507
  • Georg Hesler, protonotariusz apostolski, kanclerz cesarza Fryderyka III – kardynał prezbiter S. Lucia in Silice, zm. 21 września 1482
  • Pietro Foscari, protonotariusz apostolski, primicerius katedry S. Marco w Wenecji – kardynał prezbiter S. Nicola inter Imagines, zm. 11 sierpnia 1485
  • Gabriele Rangone OFM, biskup Eger – kardynał prezbiter Ss. Sergio e Bacco, zm. 27 września 1486


                                     

5. Konsystorz 10 lutego 1478

  • Domenico della Rovere, krewny papieża, gubernator Zamku św. Anioła, subdiakon apostolski – kardynał prezbiter S. Vitale, następnie kardynał prezbiter S. Clemente 13 sierpnia 1479, zm. 22 kwietnia 1501
                                     

6. Konsystorz 15 maja 1480

  • Cosma Orsini OSB, arcybiskup Trani – kardynał prezbiter S. Sisto, następnie kardynał prezbiter Ss. Nereo ed Achilleo 1480, zm. 21 listopada 1481
  • Giovanni Battista Savelli, protonotariusz apostolski – kardynał diakon Ss. Vito e Modesto, następnie kardynał diakon S. Nicola in Carcere styczeń 1484, zm. 18 września 1498
  • Ferry de Clugny, biskup Tournai – kardynał prezbiter S. Vitale, zm. 7 października 1483
  • Paolo Fregoso, arcybiskup Genui – kardynał prezbiter S. Anastasia, następnie kardynał prezbiter S. Sisto 23 marca 1489, zm. 22 marca 1498
  • Giovanni Colonna, protonotariusz apostolski – kardynał diakon S. Maria in Aquiro, zm. 26 września 1508
                                     

7. Konsystorz 15 listopada 1483

  • Juan Margarit, biskup Gerony, kanclerz królestwa Aragonii – kardynał prezbiter S. Vitale, następnie kardynał prezbiter S. Balbina styczeń 1484, zm. 21 listopada 1484
  • Giovanni Giacomo Schiaffinati, biskup Parmy, sekretarz Kolegium Kardynałów i prefekt Zamku św. Anioła – kardynał prezbiter S. Stefano al Monte Celio, zm. 9 grudnia 1497
  • Giovanni Conti, arcybiskup Conzy – kardynał prezbiter Ss. Nereo ed Achilleo, następnie kardynał prezbiter S. Vitale styczeń 1484, zm. 20 października 1493
  • Hélie de Bourdeilles OFM, arcybiskup Tours, spowiednik króla Ludwika XI – kardynał prezbiter S. Lucia in Silice, zm. 5 lipca 1484
  • Giovanni Battista Orsini, protonotariusz apostolski – kardynał diakon S. Maria in Domnica, następnie kardynał diakon S. Maria Nuova marzec 1492?, kardynał prezbiter Ss. Giovanni e Paolo 27 lutego 1493, zm. 22 lutego 1503

Użytkownicy również szukali:

...
...
...