Poprzednia

ⓘ Plebiscyt Piłki Nożnej




                                     

ⓘ Plebiscyt Piłki Nożnej

Plebiscyt Piłki Nożnej – coroczny plebiscyt organizowany od 1973 przez tygodnik Piłka Nożna. Początkowo przeprowadzano go w trzech kategoriach: Piłkarz Roku, Trener Roku i Odkrycie Roku. W 2001 pojawiła się kategoria Drużyna Roku. W 2004 dodano Ligowca Roku. W 2006 przyznano dwie dodatkowe nagrody – z okazji jubileuszu tygodnika wybrano najlepszych zawodników i trenera pięćdziesięciolecia. W 2007 wprowadzono Powrót Roku oraz Człowieka Roku, który rok później został przemianowany na Osobowość Roku. W edycji 2008 dodano kategorię Pierwszoligowiec Roku. W 2016 zdecydowano się uhonorowywać zawodniczki, wprowadzając Piłkarkę Roku – w tym samym rozdaniu pojawiła się również kategoria Piłkarz/Osobowość Roku w Social Mediach.

                                     

1.1. Obecne kategorie Odkrycie Roku

  • 1979: Andrzej Pałasz Górnik Zabrze
  • 2016: Jan Bednarek Górnik Łęczna, Lech Poznań
  • 1995: Tomasz Iwan Roda JC Kerkrade, Feyenoord
  • 1984: Jan Furtok GKS Katowice
  • 1999: Adam Kompała Górnik Zabrze
  • 2000: Michał Żewłakow Excelsior Mouscron
  • 1985: Andrzej Rudy Śląsk Wrocław
  • 2002: Andrzej Niedzielan Górnik Zabrze
  • 1996: Marek Citko Widzew Łódź
  • 1988: Roman Kosecki Gwardia Warszawa
  • 2004: Artur Boruc Legia Warszawa
  • 2011: Wojciech Szczęsny Arsenal F.C.
  • 2014: Karol Linetty Lech Poznań
  • 1974: Władysław Żmuda Gwardia Warszawa
  • 1982: Andrzej Buncol Legia Warszawa
  • 1987: Ryszard Cyroń Górnik Zabrze
  • 1994: Sylwester Czereszewski Stomil Olsztyn
  • 1980: Piotr Skrobowski Wisła Kraków
  • 1976: Zbigniew Boniek Widzew Łódź i Stanisław Terlecki ŁKS Łódź
  • 1975: Zbigniew Hnatio Stal Mielec
  • 2007: Radosław Majewski Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
  • 2009: Patryk Małecki Wisła Kraków
  • 1989: Dariusz Gęsior Ruch Chorzów
  • 2010: Grzegorz Sandomierski Jagiellonia Białystok i Maciej Jankowski Ruch Chorzów
  • 2018: Sebastian Walukiewicz Pogoń Szczecin
  • 2019: Michał Karbownik Legia Warszawa
  • 1986: Marek Koniarek GKS Katowice
  • 2003: Marcin Nowacki Odra Wodzisław
  • 2015: Bartosz Kapustka Cracovia
  • 2012: Arkadiusz Milik Górnik Zabrze
  • 1993: Radosław Michalski Legia Warszawa
  • 1997: Tomasz Kłos ŁKS Łódź
  • 1977: Adam Nawałka Wisła Kraków
  • 2013: Dominik Furman Legia Warszawa
  • 2005: Grzegorz Piechna Korona Kielce
  • 1973: Mirosław Bulzacki ŁKS Łódź
  • 1990: Kazimierz Sidorczuk Lech Poznań
  • 1978: Włodzimierz Ciołek Górnik Wałbrzych, Stal Mielec
  • 2017: Szymon Żurkowski Górnik Zabrze
  • 2008: Robert Lewandowski Znicz Pruszków, Lech Poznań
  • 1983: Marek Leśniak Pogoń Szczecin
  • 1991: Wojciech Kowalczyk Legia Warszawa
  • 1998: Tomasz Frankowski FC Martigues, Wisła Kraków
  • 2001: Tomasz Moskała GKS Katowice, Dyskobolia Grodzisk Wlkp.
  • 1981: Waldemar Matysik Górnik Zabrze
  • 2006: Radosław Matusiak GKS Bełchatów
  • 1992: Marek Koźmiński Hutnik Kraków, Udinese Calcio
                                     

1.2. Obecne kategorie Trener Roku

  • 1977: Bogusław Hajdas Pogoń Szczecin, Gwardia Warszawa
  • 1993: Andrzej Zamilski Reprezentacja Polski U-16
  • 2009: Waldemar Fornalik Ruch Chorzów
  • 2004: Paweł Janas Reprezentacja Polski
  • 1995: Paweł Janas Legia Warszawa
  • 2006: Orest Lenczyk GKS Bełchatów
  • 2011: Maciej Skorża Legia Warszawa
  • 1989: Jerzy Wyrobek Ruch Chorzów
  • 1986: Alojzy Łysko GKS Katowice
  • 2018: Czesław Michniewicz Reprezentacja Polski U-21 i Piotr Stokowiec Lechia Gdańsk
  • 1987: Leszek Jezierski Pogoń Szczecin, ŁKS Łódź
  • 2010: Michał Probierz Jagiellonia Białystok
  • 2015: Adam Nawałka Reprezentacja Polski
  • 2003: nagrody nie przyznano, wyróżnienie: Jacek Zieliński Górnik Łęczna
  • 2017: Adam Nawałka Reprezentacja Polski
  • 2019: Waldemar Fornalik Piast Gliwice)
  • 1982: Władysław Żmuda Widzew Łódź
  • 1999: Franciszek Smuda Wisła Kraków, Legia Warszawa
  • 1983: Wojciech Łazarek Lech Poznań
  • 1979: Hubert Kostka Szombierki Bytom
  • 2001: Jerzy Engel Reprezentacja Polski
  • 1975: Leszek Jezierski Widzew Łódź
  • 2008: Franciszek Smuda Lech Poznań
  • 1988: Marcin Bochynek Górnik Zabrze
  • 1992: Janusz Wójcik Reprezentacja Olimpijska, Legia Warszawa
  • 1994: Paweł Janas Legia Warszawa i Piotr Piekarczyk GKS Katowice
  • 2013: Jan Urban Legia Warszawa
  • 1980: Hubert Kostka Szombierki Bytom
  • 2007: Maciej Skorża Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Wisła Kraków
  • 1990: Orest Lenczyk GKS Katowice
  • 2014: Tadeusz Pawłowski Śląsk Wrocław
  • 1996: Franciszek Smuda Widzew Łódź
  • 1984: Wojciech Łazarek Lech Poznań
  • 1998: Janusz Wójcik Reprezentacja Polski
  • 2002: Henryk Kasperczak Wisła Kraków
  • 2016: Adam Nawałka Reprezentacja Polski
  • 2012: Waldemar Fornalik Ruch Chorzów, Reprezentacja Polski
  • 2000: Jerzy Engel Reprezentacja Polski
  • 1981: Jerzy Kopa Pogoń Szczecin
  • 1976: Leszek Jezierski Widzew Łódź, ŁKS Łódź
  • 1991: Adam Musiał Wisła Kraków
  • 2005: Paweł Janas Reprezentacja Polski
  • 1997: Franciszek Smuda Widzew Łódź
  • 1978: Antoni Piechniczek Odra Opole
  • 1985: Hubert Kostka Górnik Zabrze
                                     

1.3. Obecne kategorie Drużyna Roku

  • 2008: Lech Poznań
  • 2018: Reprezentacja Polski U-21 mężczyzn
  • 2002: Wisła Kraków
  • 2003: Dyskobolia Grodzisk Wlkp.
  • 2012: Reprezentacja Polski U-17 mężczyzn
  • 2005: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2019: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2014: Legia Warszawa
  • 2017: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2009: Reprezentacja Polski kobiet
  • 2006: nagrody nie przyznano
  • 2011: Legia Warszawa
  • 2013: Reprezentacja Polski U-17 kobiet
  • 2007: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2001: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2004: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2015: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2016: Reprezentacja Polski mężczyzn
  • 2010: Lech Poznań
                                     

1.4. Obecne kategorie Obcokrajowiec Roku

  • 2013: Dušan Kuciak Słowacja, Legia Warszawa
  • 2017: Igor Angulo Hiszpania, Górnik Zabrze
  • 2011: Miroslav Radović Serbia, Legia Warszawa
  • 2019: Jorge Félix Hiszpania, Piast Gliwice
  • 2014: Henning Berg Norwegia, Legia Warszawa
  • 2009: Ján Mucha Słowacja, Legia Warszawa
  • 2018: Arvydas Novikovas Litwa, Jagiellonia Białystok
  • 2007: Roger Brazylia, Legia Warszawa
  • 2015: Radoslav Látal Czechy, Piast Gliwice
  • 2016: Konstantin Vassiljev Estonia, Jagiellonia Białystok
  • 2008: Semir Štilić Bośnia i Hercegowina, Lech Poznań
  • 2005: nagrody nie przyznano
  • 2010: Manuel Arboleda Kolumbia, Lech Poznań
  • 2003: Dušan Radolský Słowacja, Dyskobolia Grodzisk Wlkp.
  • 2012: Danijel Ljuboja Serbia, Legia Warszawa
  • 2004: Ivica Križanac Chorwacja, Dyskobolia Grodzisk Wlkp.
  • 2006: Leo Beenhakker Holandia, Reprezentacja Polski


                                     

1.5. Obecne kategorie Ligowiec Roku

  • 2019: Janusz Gol Cracovia
  • 2011: Sebastian Mila Śląsk Wrocław
  • 2012: Sebastian Mila Śląsk Wrocław
  • 2013: Radosław Sobolewski Wisła Kraków, Górnik Zabrze
  • 2007: Marek Zieńczuk Wisła Kraków
  • 2004: Tomasz Frankowski Wisła Kraków
  • 2018: Artur Jędrzejczyk Legia Warszawa
  • 2014: Miroslav Radović Legia Warszawa
  • 2006: Piotr Reiss Lech Poznań
  • 2010: Adrian Mierzejewski Polonia Warszawa
  • 2005: Grzegorz Piechna Korona Kielce
  • 2015: Nemanja Nikolić Legia Warszawa
  • 2016: Michał Pazdan Legia Warszawa
  • 2017: Arkadiusz Malarz Legia Warszawa
  • 2008: Paweł Brożek Wisła Kraków
  • 2009: Robert Lewandowski Lech Poznań
                                     

1.6. Obecne kategorie Człowiek Roku

  • 2017: Artur Boruc
  • 2014: Adam Nawałka
  • 2007: Leo Beenhakker
  • 2013: Bogusław Leśnodorski
                                     

1.7. Obecne kategorie Pierwszoligowiec Roku

  • 2010: Adam Cieśliński Podbeskidzie Bielsko-Biała
  • 2013: Rafał Leszczyński Dolcan Ząbki
  • 2008: Marcin Robak Korona Kielce, Widzew Łódź
  • 2017: Paweł Zawistowski Chojniczanka Chojnice
  • 2014: Grzegorz Goncerz GKS Katowice
  • 2012: Maciej Kowalczyk Kolejarz Stróże
  • 2011: Adrian Błąd Zawisza Bydgoszcz
  • 2009: Maciej Tataj Dolcan Ząbki
  • 2018: Andrzej Niewulis Raków Częstochowa
  • 2015: Michał Nalepa Arka Gdynia
  • 2016: Damian Kądzior Wigry Suwałki
  • 2019: Bartosz Nowak Stal Mielec
                                     

1.8. Obecne kategorie Piłkarka Roku

  • 2016: Katarzyna Kiedrzynek Paris Saint-Germain
  • 2018: Ewa Pajor VfL Wolfsburg
  • 2017: Katarzyna Kiedrzynek Paris Saint-Germain
  • 2015: Katarzyna Kiedrzynek Paris Saint-Germain
  • 2019: Ewa Pajor VfL Wolfsburg
                                     

1.9. Obecne kategorie Piłkarz/Osobowość Roku w Social Mediach

  • 2017: Kamil Grosicki Hull City
  • 2018: Andrzej Strejlau komentator,Trener, piłkarski
  • 2016: Aleksandar Vuković Legia Warszawa
  • 2015: Marcin Krzywicki Wisła Płock, Dolcan Ząbki
  • 2019: Jakub Rzeźniczak Karabach Agdam /Wisła Płock
                                     

2. Byłe kategorie

Działacz Roku

  • 2007: Robert Pietryszyn Zagłębie Lubin
  • 2005: Krzysztof Klicki Korona Kielce
  • 2003: Zbigniew Drzymała Dyskobolia Grodzisk Wlkp.

Jedenastka obcokrajowców roku

  • 2006
bramkarz: Emilian Dolha Wisła Kraków obrońcy: Edson Legia, Cléber Wisła Kraków, Dickson Choto Legia, Veselin Doković Korona pomocnicy: Roger Legia, Henry Quinteros Lech, Hermes Korona, Miroslav Radović Legia napastnicy: Ensar Arifović ŁKS, Edi Andradina Pogoń.

Osobowość Roku

  • 2008: Mariusz Klimek Ruch Chorzów
  • 2009: Franciszek Smuda
  • 2010: Tomasz Frankowski Jagiellonia Białystok

Nagrody indywidualne

  • Trener Pięćdziesięciolecia: Kazimierz Górski
  • Piłkarz Pięćdziesięciolecia: Zbigniew Boniek

Nagroda zbiorowa

  • Jedenastka Pięćdziesięciolecia: Jan Tomaszewski – Antoni Szymanowski, Władysław Żmuda, Henryk Kasperczak, Grzegorz Lato, Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Włodzimierz Smolarek, Andrzej Szarmach, Włodzimierz Lubański.